Fyzikové z Pensylvánské univerzity zjistili, jak porušit zákonitost, podle které se na okraji vyschlé kapky kávy usazují pevné částice a vytváří prstenec. Výzkum nedělali se zřetelem na milovníky a rozlévače kávy, ale např. pro zlepšení technologie tisku nebo nátěrů, kde tento efekt způsobuje nepravidelnosti povrchu při schnutí.
Vědci zjistili, že sledovaný jev může být narušen změnou tvaru částic. Okraje kapky přilnou k povrchu a dynamika kapaliny při odpařování vody způsobí, že jsou pevné částice vytlačeny na okraje kapky. Když se kapalina zcela odpaří, zůstanou uloženy na jejím původním obvodu.Vědci použily malé částečky plastu, které mohli tvarovat od zcela kulovitých až po protáhlé výstřední tvary.
A výsledky jejich pokusů dokázaly, jak významně ovlivňuje geometrie částic charakter membrány na rozhraní vzduchu a vody.
Sférické částice se snadno oddělují, elipsoidní částice interagují vzájemně i s rozhraním a mají tendenci „uvíznout“ na povrchu, zatímco kulovité částice cestují k okrajům. Jakmile poklesne obsah sférických částic o 20 %, částice se na povrchu rozdělují rovnoměrně.
Přidání látek snižujících povrchové napětí ukázalo, že efekt závisí skutečně na interakcích částic a povrchu kapaliny. Efekt může tento poznatek přinést pro technologie tisku ale může být zajímavý i v biologickém a klinickém kontextu, například při studiu tvorby biofilmů a povlaků obsahujících nebezpečné chemikálie.