Na univerzitě v Duke si vědci zahrávají s neviditelností, s „plášti“ na principu světelných i zvukových vln, které dokážou skrýt objekty. Jejich nový projekt je také zaměřen na vlastnosti povrchu těles, ale tentokrát se jedná o jiného králíka z klobouku. Vědci uvažují o tom, jak obelstít vodu, aby nekladla odpor projíždějící lodi.
Proč? Loď spotřebuje značné množství energie na rozrážení vody, protože přitom přemisťuje velké objemy hmoty. Energie by se dala ušetřit, kdyby voda zůstávala na místě. Jak to ale zařídit? Úpravou povrchu pod čarou ponoru.
Dosud se konstruktéři pokoušeli snížit odpor lodi silikonovými nátěry nebo nátěry s hydrofobními vlastnostmi. V Duke to udělali opačně. Vymysleli pokrytí ponořené části lodi porézním materiálem, ve kterém je ukrytý systém mikročerpadel.
Ta vytlačují z pórů vodu přibližně stejnou rychlostí, jakou se pohybuje loď. Efekt, kterého tím dosáhnou je téměř dokonalý, eliminují střižné síly, které působí při rozrážení vodní masy lodí za obvyklých podmínek.
Voda vytlačovaná z pórů povrchu lodi vlastně potahuje hladinu a nestrhává s sebou stojící vodu, po které loď klouže. Energie potřebná pro mikročerpadla by mohla být podstatně menší než energie potřebná na pohyb lodi bez nich, uklidňují vědci své oponenty.