Květiny mají různé strategie a triky jak přilákat potenciální opylovače – barvy a barevné vzory na květech, vůně nebo podobnost květů s hmyzem. Zvědavé britské a německé vědce ale napadlo, jakou fintu používají rostliny, které se spoléhají při opylování a šíření semen na netopýry?
Rostlina, která je doma v kubánském deštném pralese, Marcgravia Evenia, má krásné květy, ale kromě toho vyvinula ještě „přídavné zařízení“, speciální list podobný talíři reflektoru. Vědci si jeho tvaru všimli a otestovali jeho akustické odrazové vlastnosti. Zjistili, že dokáže odrážet vyslaný signál téměř ideálně, zesílený a vícesměrný, takže netopýrům takové echo nemůže uniknout. Rostlina si tak v prostoru vytváří nezaměnitelný akustický podpis.
Vědci pak testovali netopýra Glossophaga soricina a nabízeli mu různá krmítka s různě tvarovanými „listy“ odrážejícími signál, pro srovnání ukrytá v různě akusticky komplikovaném prostředí. Ve všech případech se však doba hledání krmítka zkrátila na polovinu nezávisle na umístění, pokud na něm byla připevněna replika listu, který vytváří Marcgravia Evenia.
Ačkoliv tvar listu je tak neobvyklý, že pravděpodobně snižuje efektivitu fotosyntézy, zvyšuje pravděpodobnost opylení natolik, že bylo pro rostlinu výhodné jej vytvořit. Netopýři, s širokým rozsahem a vynikající prostorovou pamětí, jsou mimořádně efektivní opylovači a mnoho dalších neotropických rostlin je na nich v tomto směru závislých. Vědci proto doufají, že objeví další podobné triky i u dalších rostlin.