Mikroskopické houby chytridiomycety způsobují pokles žabí populace po celém světě a vymizení některých druhů. Je to už tak nepřehlédnutelný proces, že vědci začali pracovat na tom, jak žabám pomoci.
Uvažují o bakteriích, fungicidech i o vhodném způsobu imunizace žab. Benedict Schmidt, biolog z curyšské univerzity se zabývá patogenními účinky houby z třídy chytridiomycet, která byla popsána jako Batrachochytrium dendrobatidis, a která je původcem potíží nejen žab ale i dalších obojživelníků.
Z toho, co začalo jako tropická nemoc je globální problém. V Evropě si toho všimli nejdřív ve Španělsku, ve Švýcarsku zjistili přítomnost houby v polovině vybraných vodních nádrží. Téměř všechny domorodé druhy obojživelníků byly infikované.
Otázka zní, jak žabám pomoci. Biologové mají vytipované dvě metody – první využívá bakterie, které přirozeně žijí v žabí kůži a mohou se ubránit houbám. Ta druhá spočívá ve vyléčení pulců a mladých žab, ale neřeší odolnost proti opakovanému styku s infekcí ve volné přírodě.
Biologové vidí v podobných případech varování – podobné zvraty přirozené rovnováhy v neprospěch vyšších živočichů by se mohly nepříjemně dotýkat i člověka.