Když reprezentant nějaké firmy oznámí, že uvede na trh ekologicky čisté a přitom velmi laciné palivo, použitelné navíc v již existujících typech automobilů, spíše než nadšené skandování uvidí v sále protažené pochybovačné obličeje. Inženýři z britské firmy Cella Energy však tvrdí, že právě takové palivo vynalezli! Uvěříme jim?
Technologie, kterou Cella Energy nedávno představila, je výsledkem super utajovaného čtyřletého výzkumného programu, který probíhal v Rutherford-Appletonově laboratoři nedaleko Oxfordu. Podstata tohoto vynálezu je poměrně složitá. Chemikům jen napovězme, že se točí okolo polymerů s nanopóry a látek zvaných komplexní hydridy. Abychom celou složitou věc zjednodušili: vědci tvrdí, že se jim podařilo objevit metodu, díky níž lze vodík skladovat ve smysluplně využitelném množství v polymerových mikrokapsulích. Speciální vlastnosti této látky jsou zodpovědné za to, že vodík se z těchto kapsulí na jedné straně snadno uvolňuje a může být tedy využit ke spalování v motoru, na druhou stranu však také slouží jako médium, které absorbuje uhlíkové zplodiny vznikající při spalování.
Jinými slovy: tato látka dovoluje, aby se stabilizovaný vodík choval za běžných atmosférický podmínek jako kapalina. Může tak být nejen levně a bezpečně skladován, ale také snadno tankován přímo do aut. Bonbónkem na závěr je cena. Zástupci Cella Energy tvrdí, že jsou schopni dodávat svou novinku v ceně 1,5 dolaru za galon (3,78 l). V přepočtu by tedy vyšel asi na litr na 7 korun. Vypadá to příliš lákavě na to, aby to byla pravda? S troškou skepse přeci jen přicházejí i sami autoři. Připouštějí, že pro začátek by mohla být jejich látka využívána alespoň jako palivové aditivum, které by snižovalo emise oxidu uhličitého.