Služeb psího čichu si lidé navykli využívat již při velké řadě příležitostí. Brzy by k nim mohla přijít i jedna další, poněkud nečekaná. Podle posledních výzkumů totiž psi dokáží velmi dobře rozpoznat osobu, která trpí rakovinou tlustého střeva a to i v úplně raném stádiu.
Fyziologické procesy v našem těle pochopitelně ovlivňují to, jaké látky v něm cirkulují. Efektivní diagnostika řady chorobných procesů proto spočívá ve správném zjištění propojení mezi přítomností látky a nemocí. Potvrdit spojení mezi látkou a nemocí však k určení diagnózy nestačí. Ke správné a zejména včasnému odhalení choroby je třeba mít po ruce ještě jednoduchý a pokud možno ne příliš drahý způsob, jak přítomnost vybrané látky včas zjistit.
Kolektivu japonských vědců pod vedením Hideto Sonody z Lékařské fakulty univerzity ve Fukuoce se k takovému úkolu podařilo získat spojence, jehož schopnosti detekovat i relativně malé množství různých látek jsou legendární: psy, konkrétně labradory. Psi se ukázali být neuvěřitelně efektivní při odhalování přítomnosti rakoviny střeva jak ze vzorků dechu, tak ze stolice. S největší přesností se jim dokonce dařilo odhalit raná stádia nemoci, v nichž je ještě možné jejím dalšímu rozvoji poměrně efektivně předejít. Psi by se tak mohli stát stálými nemocničními „zaměstnanci“, kteří by mohli nahradit i nepříliš populární kolonoskopické vyšetření.