Prakticky jakákoliv věda má svou hlavní teorii, v jejímž rámci podniká svá bádání většina vědců. Biologii teorii evoluce, geologie deskovou tektoniku a částicová fyzika má svůj „standardní model“. I když se v současné vědě najde řada „heretiků“, kteří standardnímu modelu prorokují brzký konec, přeci jen se jedná o teorii, která zatím nejlépe odpovídá všem experimentálním datům.
Poslední zprávy z urychlovače částic Tevatron nedaleko Chicaga v americkém státě Illinois naznačují, že konec nadvlády standardního modelu by mohl přijít dříve, než se čekalo.
Při analýze dat ze srážek protonů s jejich protějšky z antihmoty (antiprotony) objevili něco, co zkrátka nedokázali vysvětlit. Kromě nezvykle vysokého počtu částic známých jako W-bosony (částice slabé interakce) byly na CDF detektoru patrné i dva další proudy částic.
S velkou pravděpodobností se jedná o částice, které nezapadají do standardního modelu. Vědci jsou však stále opatrní – potvrzení jejich objevu musí přijít i z dalších detektorů Tevatronu či jiných urychlovačů částic, zejména z LHC.