Český svaz ochránců přírody (ČSOP), jeden z největších a nejstarších ochranářských spolků u nás, věnuje každý rok vždy nějaké zajímavé skupině rostlin či živočichů. Na dané téma připraví putovní výstavu, přednášky, vycházky, semináře či soutěže. Pro rok 2026 vybral hořce a hořečky.

Hořce patří k oblíbeným a všeobecně známým rostlinám. Zatímco v horách se s nimi lze setkat ještě relativně běžně, jejich nížinné populace jsou na tom mnohem hůře a některé druhy jsou na pokraji vyhubení.
Obecně kritická situace je pak u jejich menších příbuzných, hořečků. Na vině jsou změny ve využívání krajiny i přímé ničení lokalit s jejich výskytem. Právě na tyto problémy, které se netýkají zdaleka jen hořců a hořečků, chce Český svaz ochránců přírody během své letošní kampaně upozorňovat.
Kolik u nás roste hořců
Když se řekne hořec, většina lidí si pravděpodobně představí zářivě modré zvoncovité květy někde vysoko v horách. Této představě u nás nejlépe odpovídá hořec tolitovitý, se kterým se dá setkat zejména v Krkonoších či v Beskydech.
Realita je však mnohem pestřejší. Naše hořce nejsou jen jasně modré, ale i v různých odstínech fialové, a dokonce i žluté. Ne všechny mají výrazně zvoncovité květy. A nerostou jen v horách, ale i v podhůří a v nížinách.

V současné době v České republice planě roste 9 druhů hořců (z toho jeden – hořec žlutý – nepůvodní) a 5 druhů hořečků (jeden ve dvou poddruzích). Všechny naše původní druhy hořců a hořečků patří k ohroženým druhům.
Pro tři druhy hořečků existuje státní záchranný program, do kterého je i ČSOP zapojený – o řadu lokalit s jejich výskytem dlouhodobě pečuje a dvě lokality hořečku nahořklého dokonce vlastní (Hořečková stráň u Velkého Vřešťova v Podkrkonoší, Horka u Kounic na Nymbursku).
Generálním partnerem národního programu ČSOP Ochrana biodiverzity jsou Lesy České republiky, s. p. Program je dále spolufinancován Ministerstvem životního prostředí, Nadačním fondem Veolia a Nadací Ivana Dejmala.
Program vzniku a rozvoje pozemkových spolků dlouhodobě podporuje Ministerstvo životního prostředí.