Domů     Příroda
Včelí premiéra: V Česku byla poprvé zaznamenána čalounice jerlínová
Jan Zelenka 24.7.2025
Čalounice jerlínová

Česká republika má nový druh včely. Odborníci z CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu) zaznamenali vůbec první výskyt impozantní včely čalounice jerlínové (Megachile sculpturalis).

Tato samotářsky žijící včela pochází z východní Asie a může dorůst délky přes dva centimetry.

Na první pohled může připomínat čmeláka nebo drvodělku – vydává hluboký bzukot, má černou hlavu a zadeček, ochlupenou rezavohnědou hruď a tmavá křídla. „Objev této včely na kvetoucím jerlínu japonském na jižní Moravě jsme očekávali několik let.

V Evropě se totiž šíří poměrně rychle, zejména v teplejších oblastech. Teď je tu,“ říká Ing. Kamil Holý, Ph.D., odborník na invazní druhy hmyzu z CARC.

Dvě čalounice byly pozorovány při sběru pylu na jerlínu japonském (Styphnolobium japonicum), jednom z jejich oblíbených hostitelů. Jednu z nich se podařilo odchytit pro vědecké účely.

Jerlín japonský

Co je čalounice zač?

Čalounice jerlínová patří do čeledi čalounicovitých (Megachilidae), řazené mezi samotářské včely. Nepatří mezi agresivní druhy – žihadlo mají pouze samice a použijí ho jen při přímém ohrožení.

Zatímco dělnice včely medonosné měří do 14 mm, samice čalounice dorůstají 20 až 28 mm. Pyl neshromažďují na nohou, ale na spodní straně zadečku, což je pro čalounice typické. Hlava a zadeček jsou černé, hruď pokrývají husté, rezavohnědé chlupy, křídla jsou průhledná, zakouřená, ve vnější polovině tmavší.

Hnízdí v dutinách dřeva a v tzv. „hmyzích hotelích“, kam ukládají zásoby potravy a kladou vajíčka.

Invazní a (ne)bezpečná?

Na rozdíl od jiných zavlečených druhů není čalounice považována za invazní druh s výraznými dopady na biodiverzitu, a není tedy cílem žádných eradikačních opatření.

Přirozeně dochází k určitému nárůstu početnosti, který se ale časem stabilizuje. V jiných evropských zemích se čalounice stala součástí místní fauny bez významných dopadů, i když byla několikrát pozorována konkurence s původními druhy o hnízdní dutiny,“ vysvětluje Kamil Holý.

Pomozte vědě – sledujte jerlíny

Druh zatím nemá české jméno. Vzhledem k preferenci jerlínu je možné použít název čalounice jerlínová. Asijský jerlín japonský je v Evropě její oblíbenou živnou rostlinou, ale navštěvuje květy více rostlin z několika čeledí, například levanduli.

Kvetoucí jerlíny jsou často prvním místem, kde bývá čalounice nalezena. Samice se vyskytují nejčastěji v červenci a srpnu.

Nejdříve ji hledejte na kvetoucích jerlínech – to bývá nejčastější místo prvního pozorování. Pokud naleznete hnízdo v hmyzím hotelu s otvorem přes 8 mm, utěsněné dřevní drtí a pryskyřicí, i to může být čalounice,“ dodává Holý.

Kontext šíření

Původní oblastí výskytu je Korea, Čína, Taiwan a Japonsko. Čalounice byla zavlečena nejprve do Severní Ameriky, kde se rychle rozšířila ve východní části a o něco později do Evropy. Zde byla čalounice poprvé zaznamenána ve Francii roku 2008. Od té doby se šíří zejména jižní a východní částí kontinentu.

K nám přilétla nejspíše z Rakouska, případně Slovenska. Západní část republiky může obsadit německá populace. Podobně jako u invazivního škůdce vrtule ořechové, je i u teplomilné čalounice patrný trend postupného posunu do chladnějších oblastí pomalejším tempem.

Box

Chytit a zmrazit

CARC zároveň vyzývá veřejnost k pomoci s monitoringem výskytu čalounice. Pokud ve svém okolí zaznamenáte včelu velikosti čmeláka, s charakteristickým zbarvením a bzučením, zkuste ji vyfotografovat. Ideálně i odchytit a zmrazit pro pozdější identifikaci.

Fotografie a informace o odchytu jedinců zasílejte na email: kamil.holy@carc.cz.

Foto: CARC
Zdroje informací: CARC
Související články
Příroda 23.7.2025
Často se mluví o tom, že divoká příroda Jižní Ameriky skrývá mnoho ještě nepoznaných druhů zvířat. Týmu peruánských vědců se podařilo hned tři takové druhy objevit. Přesněji řečeno objevili tři druhy malých žab. Jejich domovem je území na severozápadě Peru, v horském prostředí, ve značné nadmořské výšce. Krajinu tu často pohlcuje mlha. Žít v tamních drsných podmínkách […]
Bez kyslíku by život na naší planetě nebyl možný. Vědci však tvrdí, že Země nebude mít atmosféru bohatou na kyslík navždy. Podle nich je budoucí životnost zemské atmosféry bohaté na kyslík již jen miliarda let. Co čeká naši planetu potom? Existuje hned několik scénářů smutného konce naší „modré planety“. Podíl na tom může mít změna […]
Příroda 21.7.2025
To jablko přímo volalo po tom, abych ho utrhl! Taková s notnou dávkou nadsázky pronesená slova nemusí být až tak daleko od pravdy. Podle vědců totiž rostliny skutečně vydávají zvuky, dokonce křičí v případě, že jsou zraněné nebo ve stresu. De facto jde o důsledek fyzikálních procesů, spojených třeba s dehydratací. Odborníci teď navíc přišli […]
Příroda 20.7.2025
Zemská kůra zřejmě ukrývá energetický poklad, který by, pokud by se jej podařilo využít, mohl na dlouhou dobu vyřešit hlad civilizace po energii. Nová vědecká analýza publikovaná v časopise Nature Reviews Earth and Environment naznačuje, že se pod našima nohama nacházejí obrovské zásoby přírodního vodíku. Tento vodík vzniká různými způsoby, od reakce ultrabazických hornin s […]
Příroda 17.7.2025
Psalo se 28. září 1931. Den, který navždy změnil osud jednoho druhu. V pražské Troji se slavnostně otevřela nová zoologická zahrada. Pro mnohé jen další zábavné místo pro rodinné výlety. Kdo by si tehdy pomyslel, že právě tady se začne psát jeden z nejneobyčejnějších příběhů záchrany divokého zvířete? A to zvířete, které běhá tisíce kilometrů […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz