Domů     Objevy
Když kvete louka, pomáhá klimatu
Jan Zelenka 7.7.2025
Experimentální rostlinné plochy

Rostliny jsou víc než jen zelený porost naší krajiny. Hrají zásadní roli v koloběhu uhlíku, a tím i v ochraně klimatu. Nová studie vedená vědci z Biologického centra AV ČR ukazuje, že druhová pestrost rostlin může významně ovlivnit, kolik uhlíku se ukládá do půdy.

Klíčem je ale správné místo a správné podmínky – jinak zůstává potenciál biodiverzity nevyužitý.

Louka, která chrání planetu

Půda je tichým hrdinou v boji proti klimatické změně. Umí vázat obrovské množství uhlíku, který by jinak oteploval naši atmosféru. Vědci už dlouho vědí, že rostliny sehrávají v tomto procesu důležitou roli – skrze kořeny, stonky a listy ukládají do půdy organickou hmotu.

Nová mezinárodní studie ale ukazuje, že zdaleka nejde jen o množství biomasy, ale také o druhovou rozmanitost rostlin a specifické podmínky v půdě.

Větší rozmanitost rostlin může znamenat více uhlíku v půdě. Ale ne všude a ne vždy.

Různorodost se počítá – někdy

Vědecký tým vedený Šárkou Angst z Biologického centra AV ČR analyzoval data z různých ekosystémů a porovnal, jak rostlinná rozmanitost ovlivňuje ukládání uhlíku. Výsledky, publikované v červenci v prestižním časopise Nature Communications, ukazují, že biodiverzita pomáhá – ale ne vždy stejně.

„Přínos rostlinné rozmanitosti závisí na tom, kolik uhlíku už půda obsahuje a v jaké formě,“ vysvětluje Šárka Angst. Například v původních lesích nebo přirozených loukách bývá půda už „nasycená“ stabilním uhlíkem.

Tam další zvyšování rozmanitosti nepřináší výrazný efekt. Naopak v intenzivně obhospodařované zemědělské půdě nebo v hlubších vrstvách půdy může mít biodiverzita zásadní vliv – pomáhá ukládat uhlík a tím i chránit klima.

Experimentální rostlinné plochy

Věda pro budoucnost půdy

„Neměli bychom očekávat univerzální přínos biodiverzity pro ukládání uhlíku,“ říká spoluautor studie Gerrit Angst. „Je nutné zohlednit typ půdy, klimatické podmínky i způsob jejího využití. Jen tak můžeme cíleně využít biodiverzitu ke zlepšení půdní kvality a ochraně klimatu.“.

Autoři výzkumu proto navrhují další dlouhodobé experimenty napříč různými prostředími, které by pomohly lépe pochopit, kdy a kde má rozmanitost rostlin největší přínos.

Box

Dvě tváře uhlíku v půdě

Uhlík se v půdě nevyskytuje jen tak – má své formy a trvání. Studie rozlišuje dva hlavní typy:

Nestabilní organická hmota (POM – particulate organic matter):

Tvoří ji čerstvé, částečně rozložené zbytky rostlin – například listy nebo kořeny. V půdě zůstává jen krátce, od několika dnů po pár let.

Stabilní uhlík navázaný na minerály (MAOM – mineral-associated organic matter):

Tento uhlík je vázán na jemné půdní částice a může v půdě zůstat stovky až tisíce let.

Rostlinná biodiverzita ovlivňuje oba typy jinak – podle typu ekosystému a půdy. Někdy podporuje spíš tvorbu krátkodobé biomasy, jindy pomáhá vytvářet stabilní zásoby uhlíku.

Foto: The Jena Experiment
Zdroje informací: Biologické centrum AV ČR
Související články
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Objevy Technika 2.7.2025
Školní jaderný reaktor VR-1 na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze, známý jako „Vrabec“, v prosinci oslaví 35 let od svého spuštění. A protože takové výročí si zaslouží něco speciálního, otevře fakulta 8. října 2025 reaktor pro širokou veřejnost! Běžně se do reaktorové haly jen tak někdo nedostane – slouží hlavně studentům a […]
Objevy Příroda 30.6.2025
Vypadají jako medúzy, ale jsou úplně něco jiného. Jsou nejstarším známým pokusem o vývoj živočichů na naší planetě. Slovo primitivní se na ně ale nějak nehodí. Mají tak podivuhodné schopnosti, že by jim mohli závidět nejen mnohem pokročilejší živočichové, ale i autoři sci-fi. Jsou to pouhé dva roky, kdy věda definitivně potvrdila, co jsou žebernatky […]
V lidském těle probíhá řada procesů, které zajišťují jeho správné fungování. Českým vědcům se podařilo zjistit, že rakovinné buňky umí jeden z těchto procesů zneužít ve svůj prospěch, což jim umožňuje snadněji se v těle šířit. Dobrou zprávou je, že by tento objev mohl přispět k vývoji nových postupů protirakovinné léčby. Pro fungování lidského těla […]
Objevy Vesmír 25.6.2025
Na observatoři vysoko v chilských Andách odstartoval desetiletý projekt, který promění naše vnímání vesmíru. Nový teleskop s největší digitální kamerou na světě zveřejnil první snímky a ukázal, co všechno nás čeká. Na vrcholu Cerro Pachón v Chile se 23. června 2025 otevřely dveře do nového věku astronomie. Dalekohled Vera C. Rubinové za 810 milionů dolarů, vybavený […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz