Domů     Medicína
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
Jan Zelenka 2.7.2025

Pobyt v přírodě patří k nejhezčím zážitkům léta – ovšem i v českých lesích číhá neviditelné nebezpečí. Virus klíšťové encefalitidy může napadnout nervovou soustavu a způsobit vážné komplikace..

Každý rok onemocní stovky Čechů klíšťovou encefalitidou. Přestože účinné očkování existuje a je dobře dostupné, mnoho lidí ho stále podceňuje – ať už z nedostatku informací, nebo kvůli mylným obavám. Kdy je ideální se nechat očkovat, co dělat, když máme doma malé děti nebo seniory, a jaké jsou nejčastější mýty o této nemoci?

Odpovídá odborník na vakcinaci MUDr. Jan Dvořák z Center očkování a cestovní medicíny Avenier.

Pro jaká očkování a v jaké části roku je nejvhodnější doba?

Na jaře a před létem je nejvyšší čas se očkovat proti klíšťové encefalitidě. Sice je již sezóna vysoké aktivity klíšťat v plném proudu, ale v rámci zrychleného schématu očkování lze podání druhé očkovací dávky uspíšit, a tak si vytvořit ochranu dříve oproti standardnímu schématu.

Vzhledem k výraznému nárůstu případů virové hepatitidy A doporučujeme očkování také proti této nemoci. Před nástupem sezóny respiračních nákaz je zase vhodné se nechat očkovat proti chřipce, případně proti covidu a respiračním syncyciálním virům.

Ideální načasování očkování je přelom října a listopadu. U vybraných skupin osob lze celoročně očkovat proti pneumokokovým a meningokokovým nákazám, proti pásovému oparu, lidskému papilomaviru apod. Samostatnou kapitolou je pak zvláštní očkování na cesty do zahraničí.

Jaká očkování se vyplatí i v případě, že strávíme dovolenou pouze v Česku? Co nám hrozí na našem území? 

Pokud trávíme tuzemskou dovolenou především v přírodě, tak je určitě velmi důležité očkování proti klíšťové encefalitidě. Již od jara je totiž aktivita klíšťat vysoká. Při pobytu v přírodě je nutné se proti klíšťatům chránit, v ČR totiž přenášejí nejen virus klíšťové encefalitidy, ale také lymskou boreliózu, proti které očkování dosud není dostupné.

Nesmíme zapomenout, že klíšťovou encefalitidou se můžeme nakazit též konzumací nepasterizovaných mléčných výrobků z volně pasoucích se hospodářských zvířat. A i pokud necestujeme do zahraničí, tak bych doporučil očkování proti virové hepatitidě A.

Jsou i v zahraničí infikovaná klíšťata? Je vhodné nechat se očkovat proti klíšťové encefalitidě i před cestou do evropských zemí, jako je např. Itálie či Chorvatsko? 

Výskyt klíšťové encefalitidy je v České republice jeden z nejvyšších, proto očkování doporučujeme právě na pobyt v našem regionu. V jižní Evropě je výskyt nízký, nicméně klíšťata tam přenášejí řadu jiných chorob.

Mezi nejrozšířenější patří lymská borelióza. Proto je důležité chránit se obecně před krev sajícím hmyzem účinnými prostředky, včetně repelentů.

Kdy je nejlepší nechat se očkovat proti klíšťové encefalitidě, za jak dlouhou dobu je vhodné vakcínu opakovat a kdy nastupuje účinek vakcín? 

Proti klíšťové encefalitidě se můžeme nechat očkovat kdykoli v průběhu roku, nemusíme čekat až na podzim či zimu. Základní schéma jsou tři dávky a následné posilující dávky v intervalu tří a pěti let. Ochrana nastupuje do dvou týdnů po druhé dávce, která se v sezóně aktivity klíšťat může aplikovat již 14 dní po první.

Mám naočkovanou klíšťovou encefalitidu, poslední dávku před 3 lety. Slyšela jsem, že ale vydrží 5 let. Stačí jít tedy na další přeočkování až za dva roky? Bude to ještě účinné? 

Záleží, kolik Vám je let a která v pořadí byla ta poslední dávka – zdali třetí v rámci základního očkování, nebo následná posilující. V prvním případě dokončeného základního schématu byste měla již po 3 letech přijít právě na první posilující dávku, další následné posilující dávky jsou potom vždy po 5 letech.

Ale u osob nad 50 či 60 let (a v závislosti na vakcíně) se intervaly posilujících dávek zkracují z 5 na 3 roky.

Chtěla bych se informovat na očkování proti klíšťové encefalitidě u své 18měsíční dcery. Vím, že se očkování v tomto věku již provádí, ale slyšela jsem již z několika zdrojů, že se doporučuje až po třetím roce dítěte. Jaký je Váš názor? .

Očkovat proti klíšťové encefalitidě lze děti od 1 roku života. Nicméně u malých dětí bych přistupoval individuálně a očkoval jen v případě zvýšeného rizika – pobyty v přírodě, ale i pes či kočka v domácnosti, které mohou klíšťata domů přinést.

Průběh u dětí bývá zpravidla lehčí než u dospělých, nicméně stále se jedná o virový zánět mozku s možnými vážnými komplikacemi a dlouhou rekonvalescencí. Navíc proti této nemoci nemáme kauzální léčbu.

Je očkování vhodným dárkem pro babičku? Není to pro její starší organismus velká zátěž? 

Očkování obecně žádnou velkou zátěž nepředstavuje. Naopak, určitě bych babičku doporučil očkovat, jelikož u dospělých a seniorů je vyšší riziko komplikovaného průběhu a trvalých následků po prodělaném onemocnění.

Osobám nad 50 let věku je proto očkování proti klíšťové encefalitidě plně hrazeno ze zdravotního pojištění.

Má očkování proti KE nějaké vedlejší účinky, stejně jako tomu je například u některých druhů očkování např. proti chřipce? 

Po očkování obecně můžeme očekávat nějaké reakce. Nejčastější jsou ty lokální, tzn. bolestivost, otok či zarudnutí v oblasti vpichu. Mezi celkové reakce patří únava, malátnost, „chřipkové příznaky“, zvýšená teplota apod.

Nicméně po očkování proti klíšťové encefalitidě jsou takové reakce méně časté, je to očkování poměrně dobře snášené.

Moje dcera má velice špatný průběh u každého očkování. Jaké máte v tomto ohledu zkušenosti u vakcinace proti klíšťové encefalitidě? 

Očkování proti klíšťové encefalitidě je dle našich zkušeností velmi dobře snášené, frekvence různých reakcí je minimální. Některým reakcím, např. lokálním (bolestivost v oblasti aplikace) či celkovým (bolesti hlavy, teploty) lze předcházet preventivním podáním např. paracetamolu. Je rovněž vhodné se 2-3 dny po očkování vyvarovat zvýšené fyzické zátěži.

Karolína Steinbergerová

Foto: Pixabay
Související články
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
V lidském těle probíhá řada procesů, které zajišťují jeho správné fungování. Českým vědcům se podařilo zjistit, že rakovinné buňky umí jeden z těchto procesů zneužít ve svůj prospěch, což jim umožňuje snadněji se v těle šířit. Dobrou zprávou je, že by tento objev mohl přispět k vývoji nových postupů protirakovinné léčby. Pro fungování lidského těla […]
Medicína Příroda 26.6.2025
Světově uznávaný botanik a vědec Roman Pavela přichází s trojicí nových bylinných čajů, které spojují tradiční znalosti s moderním výzkumem. Ve spolupráci s firmou Rakytník Cvrček připravil směsi zaměřené na duševní pohodu, trávení a hubnutí i ženské zdraví. Všechny čaje mají vědecky ověřené účinky a navazují na předchozí úspěšné produkty, které si získaly oblibu nejen […]
Míra demence ve stárnoucí populaci celosvětově roste, a tak není divu, že se lidé snaží najít všemožné způsoby, jak zajistit, aby u nich ke ztrátě duševních schopností, které demenci provází, nedošlo. Věda ukazuje, že zdravé stravovací návyky by mohly kognitivní funkce mozku i paměť ochránit. Co jíst? Studie v lednovém čísle odborného časopisu Nature Medicine […]
Medicína 22.6.2025
Vědci objevili nový přístup, který by mohl pomoci lidem trpícím traumatickými vzpomínkami nebo jinými psychickými obtížemi spojenými se špatnými zážitky. Podle jejich výzkumu lze negativní vzpomínky oslabit tím, že se aktivují pozitivní asociace. Mezinárodní tým výzkumníků provedl studii na 37 dobrovolnících. Nejprve jim byly předloženy náhodná nesmyslná slova, která si měli spojit s negativními obrázky, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz