Domů     Vesmír
NASA poprvé zachytila viditelnou polární záři na Marsu
Martin Janda 17.5.2025

Byl to záblesk zeleného světla, který nad rudými horami Marsu rozzářil nebe a s ním i oči vědců. Poprvé v historii se totiž podařilo spatřit viditelnou polární záři na rudé planetě. Nečekaný výsledek dlouhodobého snažení vědeckého týmu, vedeného fyzičkou Elise Wright Knutsenovou z Univerzity v Oslu, potvrdil, že Mars má se Zemí více společného, než se dosud tušilo..

„Jsem Norka, takže polární záře je pro nás něco samozřejmého,“ říká Knutsenová. Ale tohle bylo jiné. „Trochu jsem si poplakala,“ přiznává, když popisuje okamžik, kdy na záznamech z Marsu spatřila jemně zelenou oblohu.

„Viděli jsme černý horizont a měkce zářící zelené nebe. Navíc se vše stalo na moje narozeniny,“ dodává.

Polární záře na Marsu už vědci znali, ale dosud je zachytily pouze sondy na orbitální dráze, které planetu snímaly v ultrafialovém spektru, tedy ve vlnových délkách neviditelných lidským očím. Až nyní, díky kombinaci přesné předpovědi sluneční aktivity a perfektního načasování, se podařilo poprvé zaznamenat záři viditelnou okem, konkrétně kamerami roveru Perseverance.

15. března 2024 Slunce škytlo a vyvrhlo přitom do okolí nabité částice. Vědci předpověděli, že jejich tok dosáhne Marsu o tři dny později. Tým Elise Knutsenové proto naprogramoval rover Perseverance, aby se v pravou chvíli podíval nahoru.

A skutečně: 18. března se na kamerách roveru rozzářily zelené body.

Zásluhu na pozorování měl nejen samotný rover, ale i velmi detailně vytvořená strategie. Knutsenová, která je součástí vědeckého týmu Perseverance, při ní vsadila na kombinaci několika přístrojů; kamera Mastcam-Z měla zaznamenat jakýkoli podezřelý zelený svit, zatímco SuperCam pomohla určit jeho chemické složení a tím i potvrdit, že opravdu jde o záři vzniklou působením slunečních částic na atomární kyslík v atmosféře Marsu.

Právě tento prvek způsobuje i typickou zelenou záři v pozemských polárních oblastech. „Nečekal jsem, že by to mohl zachytit některý z roverů,“ přiznává planetární astronom z britské University v Readingu James O’Donoghue, který se výzkumu neúčastnil. „Předpokládalo se, že to uvidí jen orbitální sondy.“.

Polární záře byly dosud pozorovány na mnoha tělesech Sluneční soustavy, od Jupitera po některé měsíce Saturnu. Většina z nich se však odehrává v ultrafialovém nebo infračerveném spektru. Vidět podobný jev na Marsu, a navíc očima roveru, je proto historickým milníkem.

Jak vědci připomínají v nové studii zveřejněné ve Science Advances, pozorování auror může pomoci pochopit složení, chemii i fyzikální procesy v tenké a řídké atmosféře Marsu.

Zároveň ukazuje, jak efektivně lze předpovídat sluneční bouře, které mohou být nebezpečné pro sondy i budoucí lidské výpravy.

Foto: NASA
Zdroje informací: NASA, Science Advances
Související články
Vesmír 11.5.2025
Vědci možná odhalili tajemství vnitřní stavby ledových obrů Uranu a Neptunu. Nová studie naznačuje, že by se v jejich nitru mohl nacházet obří oceán vody, což by mohlo vysvětlit jejich neobvyklá magnetická pole. Uran a Neptun jsou sice našimi vzdálenějšími planetárními sousedy, přesto o nich víme stále jen docela málo. Za celou dobu kosmického výzkumu […]
S blížícím se opětovným návratem člověka na jeho povrch se průzkum Měsíce opět dostává do popředí vědeckého zájmu. Čínské sondě se v roce 2020 podařilo na Zemi přivézt vzorky měsíční horniny, které byly podrobeny důkladnému zkoumání. Odhalily, že na Měsíci zřejmě k aktivnímu vulkanismu docházelo ještě poměrně nedávno… Čínský lunární program zahrnuje celou řadu jednotlivých […]
Technika Vesmír 8.5.2025
Sovětská sonda Kosmos 482, která byla vypuštěna 31. března 1972 v rámci programu Venera s cílem prozkoumat planetu Venuši, se po více než 50 letech na oběžné dráze chystá na nekontrolovaný návrat do zemské atmosféry. Očekává se, že k tomu dojde mezi 9. a 11. květnem 2025. Kosmos 482 nebyla obyčejná sonda. Její sestupový modul […]
Náklady na stravování astronautů ve vesmíru jsou vskutku astronomické, pohybují se kolem půl milionu korun denně na jediného strávníka. Potraviny přitom často nejsou dostatečně čerstvé ani chutné. To by měl změnit nový projekt laboratorního pěstování potravin ve vesmíru, který by mohl být realizován do dvou let. Laboratorně pěstované potraviny nejsou ničím novým, takto vypěstované kuřecí […]
Objevy Vesmír 5.5.2025
V nejvzdálenější známé galaxii našli vědci kyslík. Jak? Kdy? Kde? A co to znamená pro naše chápání zrodu vesmíru? Jak hluboko do minulosti vesmíru se dá nahlédnout? Díky galaxii JADES-GS-z14-0 teď víme, že až ke hvězdám, které zářily před více než 13 miliardami let. Tato galaxie, objevená v roce 2023, je rekordmankou ve své kategorii […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz