Domů     Medicína
Srdeční selhání vyřeší titanové srdce
BiVACOR

Mnoho lidí se potýká s kardiovaskulárními problémy, přičemž u některých dochází k selhání srdce. Orgánů vhodných k transplantaci není dostatek, nadějí pro čekatele na nové srdce se tak může stát titanové srdce, se kterým strávil 40letý muž v Austrálii celých 100 dní, než mu bylo voperováno srdce od dárce.

Titanové srdce obdrželo již pěti pacientům před tím, ti však celou dobu s kovovým srdcem strávili v nemocnici. Australan s ním žil běžným životem….

Srdeční selhání představuje doslova celosvětovou pandemii, kdy ročně postihne asi 26 milionů lidí po celém světě a jeho prevalence roste. U nás se s ním léčí aktuálně zhruba 420 000 pacientů, přičemž pokud se nic nezmění v oblasti prevence, do roku 2040 by to mohlo být až 900 000 osob.

Jako srdeční selhání se označuje stav, kdy srdce nemůže pumpovat krev tak, jak by mělo. To vede jednak k nedostatečnému průtoku krve do životně důležitých orgánů, jako jsou mozek či ledviny, a na druhé straně k přetížení (nahromadění tekutiny) v jiných důležitých částech těla, jako jsou plíce, játra či dolní končetiny.

Umělé srdce během čekání na dárcovské

Nadějí se pro ty, kterým dochází čas při čekání na srdce od dárce, stává implantace totálního umělého srdce (TAH). Revolučním je mezi nimi titanové srdce BiVACOR TAH, vynalezené biomedicínským inženýrem Danielem Timmsem, které v sobě kombinuje technologie rotační pumpy a magnetické levitace (MAGLEV).

Funguje jako kontinuální pumpa s jedinou pohybující se součástkou – rotorem drženým v magnetickém poli na principu magnetické levitace, který generuje pravidelné pulzy do plicního a systémového oběhu.

Bezdotykové zavěšení rotoru čerpadla pomocí magnetické levitace eliminuje mechanické opotřebení uvnitř čerpadla a také minimalizuje poškození krve.

Zařízení je pomocí vodiče vedeného pod kůží připojeno k externímu přenosnému ovladači, který ve dne pohání baterie a v noci může být připojen do sítě. Velikost titanové srdeční náhrady je vhodná pro většinu mužů i žen a pumpa dokáže vyvinout dostatečný výkon, aby umožnila dospělému muži i cvičit.

Umělé srdce BiVACOR je řízeno inteligentním ovladačem, který se přizpůsobuje změnám v aktivitě pacienta a požadavku na srdeční výdej. Je vyrobeno z titanu na základě jeho materiálových vlastnosti vysoké biokompatibility, odolnosti vůči korozi a pevnosti.

Normální život s umělým srdcem

Srdce s magneticky uchyceným rotorem již bylo voperováno šesti pacientům, pěti ve Spojených státech, poslednímu v Austrálii. Prvním byl 58letý muž v posledním stádiu srdečního selhání, který díky titanovému srdci přečkal osm dní do transplantace.

Další čtyři muži s vážným srdečním selháním byli ve věku mezi 45 až 65 lety a na dárcovské srdce nečekali déle než měsíc. U všech byla následná transplantace úspěšná. Poslední pacient se ale lišil, na rozdíl od svých předchůdců, kteří byli po celou dobu používání BiVACOR TAH hospitalizováni v nemocnici, se asi 40letý Australan vydal s titanovým srdcem za její brány a snažil se žít normálním životem.

BiVACOR

Pumpa mu byla implantována v listopadu 2024 při šestihodinové operaci v nemocnici sv. Vincenta v australském Sydney. V únoru nemocnici opustil a byl tak prvním člověkem na světě žijícím s TAH mimo lékařské zařízení.

„Je to neuvěřitelně jednoduché zařízení, prostě ho přišijete k srdečním síním. A pak zacvaknete, opravdu doslova zacvaknete čerpadlo, a pak ho zapnete. To je okamžik, kdy všichni zatají dech – a pak naběhne a prostě funguje,“ popsal titanové srdce chirurg Paul Jansz, který BiVACOR pacientovi voperoval.

„Nejsou zde žádná ložiska, v tomto zařízení není nic, co by mohlo selhat,“ vysvětluje Jansz.

Podpora pro pacienty se srdečním selháním

Pacient s titanovým srdcem následně přečkal 100 dní, než mu bylo začátkem března 2025 úspěšně voperováno srdce od dárce. Podle vyjádření nemocnice, společnosti BiVACOR, stojící za umělým srdcem, a Monashovy univerzity se pacient dobře zotavuje.

Implantát australského pacienta byl prvním v programu Artificial Heart Frontiers (Hranice umělého srdce) melbournské Monashovy univerzity. Cílem iniciativy za 50 milionů australských dolarů (asi 724 milionů korun) je vyvinout a dostat na trh tři zařízení pro pacienty se srdečním selháním.

„Společnost BiVACOR vylepšila své titanové srdce, aby se snížilo riziko jeho selhání,“ říká William Cohn, srdeční chirurg z Texas Heart Institute a hlavní lékař v BiVACOR. Díky tomu mohlo být pacientem využíváno i mimo nemocnici.

Na základě tohoto úspěch schválil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) rozšíření studie na dalších 15 jedinců. Zatím byl BiVACOR vždy použit jako dočasné opatření, než bylo k dispozici dárcovské srdce.

Někteří kardiologové se však domnívají, že by se do budoucna mohl stát trvalou volbou pro lidi, kteří nemají nárok na transplantaci kvůli svému věku nebo jiným zdravotním podmínkám.

Více se dočtete v časopise 21. století číslo 6/2025, které vyšlo 15. května 2025.

Zdroj: Nature

Foto: BiVACOR
Zdroje informací: Nature, BiVACOR
Štítky:
Související články
Vyslechnout si diagnózu rakovina je děsivé. U nás je ročně diagnostikováno zhruba 87 tisíc nových případů rakoviny s tím, že každých 20 minut na ni jeden člověk zemře. V posledních letech se naštěstí kontinuálně zvyšuje počet vyléčených pacientů, bohužel je však i mnoho těch, kterým se nádor vrátí. A vyslechnout si stejnou diagnózu podruhé je […]
Odborníci nabádají dospělé, aby spali alespoň 8 hodin, díky čemuž se vyhnou problémům spojeným s nedostatkem spánku, jako je únava, větší zapomnětlivost či zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění. Některým lidem se vzácnou mutací však stačí spát pouhé 4 hodiny denně, nyní vědci odhalili další gen, který jim to umožňuje… Množství spánku, bez kterého se člověk neobejde, […]
Medicína 8.5.2025
Právě dnes si připomínáme Světový den boje s rakovinou vaječníků. V České republice toto zhoubné onemocnění každoročně postihne kolem tisícovky žen. Závažné je nejen svou náročností na léčbu, ale také časnou diagnostikou, která bývá komplikovaná kvůli nenápadným příznakům. Jednou z klíčových oblastí, kde může medicína pacientkám i jejich blízkým poskytnout šanci na lepší budoucnost, je […]
Každé zjednodušení vede ke zkreslení, a právě autofagie je toho varujícím příkladem. Do obecného povědomí se dostala pod zkratkou „úklid v buňce“, kterým ve spojení s určitými metodami slibuje zlepšení zdraví a zpomalení stárnutí. Jenže celá věc je trochu složitější a skrývá i nemalá rizika.    Nejčastější metodou, která má díky autofagií vést k omlazení a zdraví, […]
Malárie si každoročně vyžádá přes 600 000 lidských životů a představuje jednu z největších výzev globálního zdraví. Vědci z Liverpool School of Tropical Medicine (LSTM) nyní přišli s revolučním přístupem: pomocí běžně schváleného léku nitisinon chtějí učinit lidskou krev smrtelnou pro komáry rodu Anopheles, kteří malárii přenášejí.​ Nitisinon je lék schválený pro léčbu vzácných genetických poruch, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz