Domů     Historie
Zapomenutý faraon: Příběh kacířského vládce
Jan Zelenka 15.5.2025

Když v 19. století v pouštích středního Egypta objevili archeologové ruiny El-Amarny, nejprve se domnívali, že jde o obyčejné město. Postupem času ale jejich údiv rostl. Na starých nápisech se objevoval název města Achetaton a jméno faraona, který odtud vládl a které do té doby nikdo neznal… .

To jméno bylo Achnaton (?–asi 1336 př. n. l.) a po smrti vladaře bylo potupně odstraněno, zmínky o něm přepsány, minulost vymazána a vymazání zapomenuto. Jeho město bylo rozbořeno. Proč? Co tak strašlivého tento král udělal, že se celá země rozhodla ho vygumovat z paměti?

Vládce, který neměl vládnout

O Achnatonově mládí nevíme skoro nic. Prameny chybí, a je to nejspíš proto, že vůbec neměl usednout na trůn. Jenže jeho starší bratr zemřel a v ten moment vstoupil Achnaton do světových dějin. O začátku jeho vlády se dosud vedou spory – velmi pravděpodobně ještě nějakou dobu vládl spolu se svým otcem jako Amenhotep IV. Teprve po smrti otce se ujal samostatné vlády a začal prosazovat myšlenky na náboženskou i společenskou reformu. Po třech letech ji konečně spustil ve velkém.

Až příliš smělé plány

Kněží boha Amona, jednoho z nejmocnějších vládců egyptského pantheonu, získávali na faraonův vkus příliš mnoho moci. V rámci reformy jejich kult zrušil a majetek převedl pod svou správu. Zároveň si změnil jméno na Achnaton a vyhlásil jako nejdůležitější kult boha Atona.

Sám se prohlásil jeho knězem a ve svých rukou tak soustředil veškerou dostupnou moc. Bohužel – zásah do chodu říše byl mnohem větší, než se domníval.

Achnaton s královnou Nefertiti a jejich dcerami.

Hlad a nouze

Zrušení chrámů nemělo vliv pouze v omezení moci kněží, ale na chod celé říše. Chrámy byly totiž i hospodářskými centry a jejich zrušením došlo k obrovskému zmatku, který provázel hlad a nepokoje. Faraon navíc založil nové hlavní město a přísahal, že jej nikdy neopustí.

A protože slib dodržel, nemohl vést vojenské výpravy, nemohl jednat s vyslanci na hranicích, tím byla ochromena i zahraniční politika říše. Říše ztratila mnohá území, což vedlo k další stagnaci. Kromě politické motivace mohl jeho snahou být pokus navrátit faraonům jejich velmocenské postavení, které mívali dřív. A prameny se zmiňují i o tom, že vládce své reformě skutečně věřil.

Přirozená smrt, nebo vražda?

O jeho smrti se vedou dodnes debaty – a ve hře je i násilné řešení. Přece jenom, v 17. roce své vlády, kdy zemřel, ještě zdaleka nebyl starcem nad hrobem. A je pravda, že velmi krátce po jeho smrti se hlavní město stěhovalo zase jinam a Achnatonovo jméno bylo prohlášeno za kacířské.

Říše se pomalu vracela ke starým pořádkům, byly opravovány poničené nápisy boha Amona a kacířské město Achetaton bylo rozbořeno a mělo být navěky zapomenuto. Egyptští vládci byli důslední a skutečně – jméno zapomenutého faraona na několik tisíciletí zmizelo v propadlišti dějin.

Achnatonovi nepomohl ani fakt, že měl za manželku nejkrásnější a nejmocnější princeznu staré doby, královnu Nefertiti (?–asi 1330 př. n. l.).

Foto: https://cs.wikipedia.org/wiki/Achnaton
Zdroje informací: https://cs.wikipedia.org/wiki/Achnaton
Související články
Historie 29.6.2025
Drsní a silní bojovníci, tak nějak bývají Keltové zapsáni v obecném povědomí. Tedy, ne že by nebyli, avšak na přelomu věků, kdy nastala zlatá keltská éra, nebyli v tomto ohledu výjimkou. Nové objevy však přinášejí možná překvapivé informace o tom, jakým způsobem některé keltské kmeny žily. Nový objev z jihozápadní Anglie přináší zajímavý vhled do […]
Doba kamenná, bronzová, železná i římská. Jeskyně, keltské hroby, zlaté prsteny a mamutí mládě. A k tomu knihy, které generace čtenářů neodložily, dokud nedočetly do poslední stránky. Výstava Pravěká dobrodružství Eduarda Štorcha, otevřená od 26. června v Nové budově Národního muzea, představuje fascinující svět českého autora, který spojil literaturu, pedagogiku a archeologii v jeden poutavý […]
Malomocenství neboli lepra činila po dlouhá staletí ze svých obětí znetvořená monstra, kterých se zdraví panicky báli. Dlouho se mělo za to, že na americký kontinent nemoc zanesli evropští kolonizátoři. Nejnovější mezinárodní výzkum však dospěl ke zcela jiným závěrům, existuje tam nejméně tisíc let! Jak je to možné? Lepra, známá také jako Hansenova choroba, je […]
Přezdívá se jí „božská částice“ – Higgsův boson. Ač její jméno zní téměř mysticky, jde o velmi reálný, vědecky doložený objev, který proměnil naše chápání vesmíru. Právě ona totiž dává elementárním částicím jejich hmotnost, a tedy i podmínky pro vznik hvězd, planet i života samotného. V červenci 2012 se v podzemí u Ženevy otřásl svět […]
Staletí zanechávají na olejomalbách významných i těch méně známých mistrů výrazné stopy. Přirozené stárnutí děl má za následek praskliny, odlupování kousků pigmentů, změny barev a nejrůznější drobné skvrny. Oprava škod může restaurátorům trvat roky, takže je toto úsilí vyhrazeno jen pro nejcennější díla. Těm ostatním nyní nabízí záchranu umělá inteligence… Restaurování uměleckých děl je náročná […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz