Domů     Vesmír
Mohou Uran s Neptunem ukrývat obří vodní oceány?
Martin Janda 11.5.2025

Vědci možná odhalili tajemství vnitřní stavby ledových obrů Uranu a Neptunu. Nová studie naznačuje, že by se v jejich nitru mohl nacházet obří oceán vody, což by mohlo vysvětlit jejich neobvyklá magnetická pole..

Uran a Neptun jsou sice našimi vzdálenějšími planetárními sousedy, přesto o nich víme stále jen docela málo. Za celou dobu kosmického výzkumu je navštívila jediná sonda a to americký Voyager 2. „Dříve jsme téměř nic nevěděli o vnitřní stavbě těchto planet,“ říká planetární vědec z Imperial College London Adam Masters. „Nová hypotéza je ale velmi přesvědčivá.“.

Podle Burkharda Militzera z Kalifornské univerzity v Berkeley, který výzkum vedl, by se pod atmosférou obou planet mohla nacházet vrstva vody o tloušťce přibližně 8 000 kilometrů. Tato voda je smísená s vodíkem a její vysoká vodivost by mohla být důvodem proč jsou magnetická pole obou těles tak chaotická. Tím se ostatně výrazně liší od těch na Zemi, Jupiteru nebo Saturnu.

Tato magnetická pole mají pravidelný dipólový tvar s jasně definovanými póly. Voyager 2 však při průletu kolem Uranu v roce 1986 odhalil, že jeho magnetické pole je nakloněné a posunuté od středu planety, přičemž o tři roky později zjistil podobnou anomálii na Neptunu.

To naznačuje, že jejich značně nepořádná pole mají jiný původ než u ostatních planet.

Militzerova simulace naznačuje, že vodní vrstva pod atmosférou těchto planet se chová jako superkritická kapalina, což je stav mezi plynem a kapalinou. A to kvůli extrémnímu tlaku, který je zde až 60 000krát vyšší než na povrchu Země.

Pod touto vodní vrstvou se pak nachází na uhlík bohatá oblast, která ji odděluje od jádra planety. Jádro Uranu má velikost podobnou Merkuru, zatímco jádro Neptunu je o něco větší, přibližně jako Mars.

Na rozdíl od Jupiteru a Saturnu, kteří jsou převážně tvořeni vodíkem, mají oba ledoví obři zastoupení vodíku ve svém nitru nižší. Zřejmě je to proto, že místo jejich zrození se nacházelo od Slunce dále.

To by mohlo vysvětlit, proč se u nich voda oddělila od uhlíkové vrstvy a vytvořila vlastní vrstvu. Tato vrstva, nikoli planetární jádra, by podle vědců byla zdrojem jejich zvláštních magnetických polí.

„Prvním krokem k pochopení naší Sluneční soustavy je rozdíl mezi plynnými obry a terestrickými planetami,“ říká astrofyzik z Coloradské univerzity a člen týmu Voyager Fran Bagenal,. „Druhým je pochopení rozdílu mezi plynnými obry a ledovými obry.“.

Tato hypotéza přináší další důvody k návratu k Uranu a Neptunu. NASA plánuje misi na Uran v příštím desetiletí, která by mohla pomocí přístrojů analyzovat vnitřní strukturu a magnetická pole planety. „Je to další důvod, proč tam letět,“ dodává Bagenal s tím, že tato mise by mohla potvrdit přítomnost vodního oceánu a přinést nové poznatky o těchto tajemných světech.

Vzhledem k plánovaným škrtům v rozpočtu NASA, které se mají dotknout právě především robotických misí k jiným tělesům, je však jakýkoliv let k ledovým obrům v dohledné budoucnosti značně nepravděpodobný.

Foto: NASA
Zdroje informací: Kalifornská univerzita
Související články
S blížícím se opětovným návratem člověka na jeho povrch se průzkum Měsíce opět dostává do popředí vědeckého zájmu. Čínské sondě se v roce 2020 podařilo na Zemi přivézt vzorky měsíční horniny, které byly podrobeny důkladnému zkoumání. Odhalily, že na Měsíci zřejmě k aktivnímu vulkanismu docházelo ještě poměrně nedávno… Čínský lunární program zahrnuje celou řadu jednotlivých […]
Technika Vesmír 8.5.2025
Sovětská sonda Kosmos 482, která byla vypuštěna 31. března 1972 v rámci programu Venera s cílem prozkoumat planetu Venuši, se po více než 50 letech na oběžné dráze chystá na nekontrolovaný návrat do zemské atmosféry. Očekává se, že k tomu dojde mezi 9. a 11. květnem 2025. Kosmos 482 nebyla obyčejná sonda. Její sestupový modul […]
Náklady na stravování astronautů ve vesmíru jsou vskutku astronomické, pohybují se kolem půl milionu korun denně na jediného strávníka. Potraviny přitom často nejsou dostatečně čerstvé ani chutné. To by měl změnit nový projekt laboratorního pěstování potravin ve vesmíru, který by mohl být realizován do dvou let. Laboratorně pěstované potraviny nejsou ničím novým, takto vypěstované kuřecí […]
Objevy Vesmír 5.5.2025
V nejvzdálenější známé galaxii našli vědci kyslík. Jak? Kdy? Kde? A co to znamená pro naše chápání zrodu vesmíru? Jak hluboko do minulosti vesmíru se dá nahlédnout? Díky galaxii JADES-GS-z14-0 teď víme, že až ke hvězdám, které zářily před více než 13 miliardami let. Tato galaxie, objevená v roce 2023, je rekordmankou ve své kategorii […]
Příroda Vesmír 4.5.2025
Rotace Země se od jejího vzniku postupně zpomaluje. Tento proces probíhá neustále a den se za 4,5 miliardy let protáhl z původních šesti hodin na současných 24 hodin. Zpomalení otáčení planety však není jen zajímavý fakt z astronomie. Nové poznatky naznačují, že právě díky prodlužování dne mohlo dojít k zásadním změnám v atmosféře, které umožnily […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz