Z dosud nejkomplexnější analýzy svého druhu vyplynulo, že fyzická aktivita může zmírnit škodlivé účinky léčby rakoviny, jako je poškození srdce, nervů či mozková mlha. Cvičení zároveň zlepšuje psychickou pohodu (vy)léčených pacientů i celkovou kvalitu jejich života..
Studie, kterou vedla nemocnice Shengjing při Čínské lékařské univerzitě, analyzovala souhrnná data z randomizovaných kontrolovaných studií publikovaných v letech 2012 až 2024. Zaměřila se na vliv fyzické aktivity pacientů, kteří podstoupili léčbu rakoviny, na jejich celkový zdravotní stav.
Zahrnuty do něj byly různé formy cvičení, například intervalový trénink, taiči, jóga či silový trénink. Podle všeho fyzická aktivita významně snižuje nejrůznější negativní vedlejší účinky protirakovinné léčby ve srovnání se stavem pacientů, kteří necvičili.
Zlepšení fyzické i duševní pohody pacientů
Příznivé účinky se projevily hlavně ve spojitosti s poškozením srdce a periferních nervů v důsledku chemoterapie, mozkovou mlhou (kognitivní poruchou) a dušností (dyspnoe). Ke zlepšení u lidí s rakovinou došlo také u klíčových ukazatelů zdraví, jako je hormon inzulin, který snižuje hladinu cukru v krvi, dále růstového faktoru podobného inzulinu (IGF), jenž se uplatňuje při růstu tkání, jako jsou svaly či kosti, a také C-reaktivního proteinu, který je součástí vrozené imunity.

Pozitivní vliv cvičení se ukázal i ve zlepšení kvality spánku nemocných, jejich lepší psychické pohodě, schopnosti normálně fungovat a pouštět se do sociálních interakcí. Zkrátka došlo ke zlepšení celkové kvality života těchto pacientů.
Součástí léčby rakoviny bývá často také chirurgické odstranění nádoru. Podle studie snižuje cvičení v době před operací riziko pooperačních komplikací, bolesti, délky hospitalizace a dokonce rizika úmrtí při ní.
Zahnout cvičení do protokolu léčby rakoviny
Podle autorů studie by tak mělo být cvičení zahrnuto do protokolů léčby rakoviny, jako jeden z postupů, který zlepšuje pacientovy vyhlídky na zotavení. „Důkazy se střední až vysokou jistotou ukázaly, že cvičení ve srovnání s běžnou péčí nebo žádným cvičením významně snížilo nežádoucí účinky související s rakovinou, zlepšilo složení těla a biomarkery, zlepšilo kvalitu spánku, psychickou pohodu, fyzické funkce, sociální interakci a celkovou kvalitu života,“ uvádějí.
Na druhou stranu, každý člověk je jiný a léčba rakoviny náročná, takže nemocnému nemusejí na cvičení zbývat síly. Celene Dohertyová, specialistka na informace o rakovině v Cancer Research UK, která se na studii nepodílela, k tomu říká:
„Pacienti s rakovinou si po stanovení diagnózy procházejí mnoha problémy a zaměření se na změny životního stylu, jako je větší fyzická aktivita, se může zdát zahlcující.“ Dodává proto: „Je důležité brát věci vlastním tempem a dělat aktivity, které jsou pro daného člověka vhodné.“ O tom by se měl pacient poradit se svým lékařem a nedostat se pod tlak, že když necvičí, nedělá maximum pro své uzdravení.
Zdroj: The Guardian