Domů     Medicína
Schizofrenie a další duševní poruchy mohou být spojeny s epigenetikou placenty

Mezinárodní vědecký tým se snažil odhalit spojení mezi placentou, orgánem, který poskytuje kyslík a živiny vyvíjejícímu se plodu v matčině děloze, a původem duševních chorob. Domnívá se, že za nimi stojí epigenetické modifikace v placentě.

Jedná se o chemické změny v molekulách DNA, které nemění geny v nich, ale ovlivňují, které geny jsou zapnuty a které ne..

Podle tak zvané „neurovývojové hypotézy“, kterou poprvé navrhl v roce 1987 neurolog Daniel Weinberger, vzniká schizofrenie během vývoje mozku plodu. Teorie naznačuje, že kombinace genetických rizikových faktorů a prenatálních stavů formuje raná zapojení mozku, čímž se zvyšuje pravděpodobnost schizofrenie a dalších poruch duševního zdraví v pozdějším v životě.

Ačkoliv je tato hypotéza široce přijímána, její přesný mechanismus není jasný. To by mohly změnit závěry studie publikované v březnu v časopise Nature Communications, která vidí příčinu v epigenetických změnách v placentě.

V rámci studie vědci zanalyzovali DNA z 368 vzorků placenty se zaměřením na typ epigenetické změny zvané metylace DNA, který ovlivňuje expresi genů. Identifikovali přitom více než 214 000 úseků DNA v placentě, kde k této metylaci často dochází.

Mnoho z nich se nacházelo v oblastech, kde se odehrává produkce RNA a proteinů. Je tedy možné, že metylace může umlčet či naopak aktivovat geny zapojené do vývoje a funkce placenty, dle vyjádření vědců.

Metylace DNA ovlivňuje vývoj mozku plodu

Předchozí studie spojovaly specifické geny s psychiatrickými poruchami, včetně schizofrenie, bipolární poruchy či deprese. Tým proto porovnal své údaje o metylaci DNA placenty s existujícími údaji o těchto poruchách, aby zjistil, zda se týkaly stejných genů.

Zjistili, že několik genů, souvisejících s duševními poruchami, je v skutečně placentě vysoce metylováno. Domnívají se proto, že metylace může ovlivnit aktivitu těchto placentárních genů – změnou toho, zda tvoří proteiny či nikoliv – což by zase ovlivnilo vývoj mozku plodu.

Zjistili totiž, že mnoho genů ovlivněných metylací DNA se podílí na imunitních reakcích. Metylace DNA v placentě proto zřejmě ovlivňuje expresi genů souvisejících s imunitou, což v některých případech potenciálně zvyšuje riziko infekce.

Infekce proběhlé během těhotenství – včetně sezónní chřipky a viru Zika – jsou přitom spojovány se změněným neuro-vývojem plodu a vyšším rizikem psychiatrických poruch u potomků.

Záněty spouštějící duševní poruchy

Infekce během těhotenství s velkou pravděpodobností mohou zasahovat do vývoje mozku plodu tím, že spouštějí imunitní reakce v těle matky, které způsobují zánět mozku plodu; nebo alternativně mohou bakterie přímo infikovat mozkové buňky plodu.

Nový výzkum naznačuje možnou linii mezi epigenetikou placenty a těmito škodlivými imunitními reakcemi. „Domnívám se, že studie neposkytuje přímý experimentální důkaz, že specifické metylační vzorce vedou ke schizofrenii nebo jiným neuropsychiatrickým poruchám,“ uvádí John Loike, profesor biologie a bioetiky na Touro University v New Yorku, který se na studii nepodílel. A volá po dalším výzkumu.

Odborníci, kteří za studií stojí, si nicméně myslí, že pokud se tato epigenetická vazba potvrdí, mohl by nález teoreticky poukazovat na způsoby prevence psychiatrických poruch. „Pokud bychom dokázali identifikovat rizikové faktory v prenatální fázi, mohli bychom zasáhnout dříve, než se objeví symptomy, upravit léčbu nebo navrhnout personalizované preventivní strategie,“ domnívá se Ariadna Cilleros-Portetová, první autorka studie a doktorandka v nemocnici Mount Sinai v New Yorku.

Zdroj: LiveScienceNature.

Foto: Pixabay
Zdroje informací: LiveScience, Nature
Štítky:
Související články
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
V lidském těle probíhá řada procesů, které zajišťují jeho správné fungování. Českým vědcům se podařilo zjistit, že rakovinné buňky umí jeden z těchto procesů zneužít ve svůj prospěch, což jim umožňuje snadněji se v těle šířit. Dobrou zprávou je, že by tento objev mohl přispět k vývoji nových postupů protirakovinné léčby. Pro fungování lidského těla […]
Medicína Příroda 26.6.2025
Světově uznávaný botanik a vědec Roman Pavela přichází s trojicí nových bylinných čajů, které spojují tradiční znalosti s moderním výzkumem. Ve spolupráci s firmou Rakytník Cvrček připravil směsi zaměřené na duševní pohodu, trávení a hubnutí i ženské zdraví. Všechny čaje mají vědecky ověřené účinky a navazují na předchozí úspěšné produkty, které si získaly oblibu nejen […]
Míra demence ve stárnoucí populaci celosvětově roste, a tak není divu, že se lidé snaží najít všemožné způsoby, jak zajistit, aby u nich ke ztrátě duševních schopností, které demenci provází, nedošlo. Věda ukazuje, že zdravé stravovací návyky by mohly kognitivní funkce mozku i paměť ochránit. Co jíst? Studie v lednovém čísle odborného časopisu Nature Medicine […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz