Vědecký tým z Kalifornské univerzity v Berkeley oznámil objev, který poněkud rozčeřil vody optiky a neurovědy: badatelé údajně identifikovali zcela novou barvu, která se vymyká běžnému lidskému vnímání.
Tento nový barevný vjem pojmenovali „olo“ a podle samotných autorů experimentu jej nelze reprodukovat ani zobrazit na žádné běžné obrazovce či tiskovině..
Objev je výsledkem experimentu, při němž byly M čípky (buňky na lidské sítnici, které obvykle reagují na střední vlnové délky světla, tedy na zelenou barvu) stimulovány pomocí laseru. Tímto velmi specifickým zásahem se podařilo vyvolat vjem, který podle účastníků experimentu nelze popsat slovy, protože se vymyká známým spektrálním barvám.
Výzkumníci připodobňují „olo“ k velmi syté modrozelené, ovšem s tím, že běžnými způsoby ji nelze zachytit. Tým okolo vědce Michaela A. Cohena označil nový vjem jako subjektivní zkušenost, kterou nelze sdílet jinak než přímým prožitkem.
V tomto případě tak není možné „olo“ nikomu ukázat, lze jej pouze zprostředkovat přímo pomocí stejné laserové stimulace.
Někteří odborníci jsou ale skeptičtí. John Barbur z londýnské univerzity St George’s upozorňuje, že se může jednat o velmi sytou, avšak stále vnímatelnou barvu ze známého spektra. Podle něj není vyloučeno, že se mozek při experimentu nechal ošálit izolovanou stimulací jednoho typu čípku a vyhodnotit barvu jako neznámou, přestože fyzikálně vzato nová není.
Vědci nicméně doufají, že technika nazvaná „Oz vision“, kterou k objevu využili, by mohla být přínosem při výzkumu barvosleposti nebo při diagnostice poruch zrakového vnímání. Otázkou zatím zůstává, jak (a zda vůbec) by šlo barvu „olo“ zpřístupnit širší veřejnosti bez specializovaného vybavení.
Není ale bez zajímavosti, že podobnou možnost, tedy objev nové barvy při izolované stimulaci čípků, předpověděli už v roce 2004 biologové Richard Dawkins a Yan Wong ve své knize The Ancestor’s Tale.