Český národní pavilon na světové výstavě EXPO 2025 byl oficiálně otevřen veřejnosti a hned od začátku zaujal nejen svou architekturou, ale i pestrým programem. Významným bodem je účast středoškolského týmu LASAR, který představí inovativní řešení problematiky kosmického odpadu.
Pavilon navržený studiem Apropos Architects je architektonickým skvostem, jehož dřevěná a skleněná konstrukce ve tvaru spirály symbolizuje neustálý růst a životní energii. Návštěvníci procházejí 260 metrů dlouhou cestou přes čtyři patra, zakončenou vyhlídkovou terasou s VIP salónkem.
Výstava uvnitř pavilonu spojuje české umělecké dědictví s moderními multimediálními instalacemi, včetně děl Ronyho Plesla, Jakuba Matušky aka Maskera či vizuálního studia Lunchmeat.

Součástí expozice je i prezentace týmu LASAR, který bude vystupovat v rámci tematického týdne společnosti CTP. Tento tým mladých českých studentů nedávno zazářil na mezinárodní scéně díky své laserové technologii pro odstraňování kosmického odpadu a vypuštění vlastní družice LASARsat.
Na EXPO 2025 představí nejen technické řešení, ale i vizi udržitelného rozvoje v kosmickém průmyslu.
„Expo v Japonsku je pro nás velkou příležitostí ukázat náš projekt mezinárodnímu publiku a inspirovat další mladé lidi,“ uvedl zakladatel týmu Simon Klinga. Vedoucí výpravy Jakub Kroul doplnil: „Chceme ukázat, že i mladí lidé ze střední Evropy mohou přinášet originální řešení globálních výzev.“.
Spojením architektonické elegance a mladého technologického ducha se český pavilon stává nejen výstavním prostorem, ale i živým centrem inovací a kultury, které důstojně reprezentuje Českou republiku na globálním fóru.

Spirála návštěvnické cesty obtáčí centrální tubus multifunkčního sálu – auditoria. Tento prostor v srdci pavilonu s vnitřním průměrem 15,5 metru se tyčí do výšky 12 metrů nad terén a bude sloužit pro kulturní vystoupení, přednášky a další program.
Je koncipován jako tzv. black box. Rampa se sedadly v auditoriu kopíruje obvod návštěvnické cesty, přičemž hlediště a galerie jsou na několika místech propojeny. Díky tomu lze tyto prostory variabilně oddělit nebo plynule spojit podle aktuálních potřeb.
Stropy a přiznané konstrukce jsou ponechány přiznané ve dřevě. Nosná konstrukce se skládá ze systému křížem laminovaných smrkových CLT panelů, které formují centrální soukruží auditoria s vloženými schodišti a výtahem.
Jádro domu doplňují horizontálně kladené desky. Pomáhají tvarovat výstavní spirálu směrem ven a balkony multifunkčního sálu směrem dovnitř.
Objekt dosahuje výšky 16 metrů a půdorysně se dělí na 36 segmentů. Jednotlivé segmenty člení v nižších patrech kružnici, ve vyšších patrech plynule přecházejí do elipsy definující obálku a hmotu pavilonu.
Prostor před pavilonem je řešen jako dřevěná paluba s boxy, kde si mohou návštěvníci i kolemjdoucí příjemně posedět a rozjímat.