Domů     Architektura
Český pavilon na EXPO 2025 v Ósace otevřen: Symbol růstu, inovace a mladé energie
Jan Zelenka 14.4.2025

Český národní pavilon na světové výstavě EXPO 2025 byl oficiálně otevřen veřejnosti a hned od začátku zaujal nejen svou architekturou, ale i pestrým programem. Významným bodem je účast středoškolského týmu LASAR, který představí inovativní řešení problematiky kosmického odpadu.

Pavilon navržený studiem Apropos Architects je architektonickým skvostem, jehož dřevěná a skleněná konstrukce ve tvaru spirály symbolizuje neustálý růst a životní energii. Návštěvníci procházejí 260 metrů dlouhou cestou přes čtyři patra, zakončenou vyhlídkovou terasou s VIP salónkem.

Výstava uvnitř pavilonu spojuje české umělecké dědictví s moderními multimediálními instalacemi, včetně děl Ronyho Plesla, Jakuba Matušky aka Maskera či vizuálního studia Lunchmeat​.

Dům ze dřeva a skla jako exponát. Český národní pavilon na EXPO 2025 od Apropos Architects se otevřel veřejnosti

Součástí expozice je i prezentace týmu LASAR, který bude vystupovat v rámci tematického týdne společnosti CTP. Tento tým mladých českých studentů nedávno zazářil na mezinárodní scéně díky své laserové technologii pro odstraňování kosmického odpadu a vypuštění vlastní družice LASARsat.

Na EXPO 2025 představí nejen technické řešení, ale i vizi udržitelného rozvoje v kosmickém průmyslu​.

„Expo v Japonsku je pro nás velkou příležitostí ukázat náš projekt mezinárodnímu publiku a inspirovat další mladé lidi,“ uvedl zakladatel týmu Simon Klinga. Vedoucí výpravy Jakub Kroul doplnil: „Chceme ukázat, že i mladí lidé ze střední Evropy mohou přinášet originální řešení globálních výzev.“.

Spojením architektonické elegance a mladého technologického ducha se český pavilon stává nejen výstavním prostorem, ale i živým centrem inovací a kultury, které důstojně reprezentuje Českou republiku na globálním fóru.

Michal Gabaš a Tomáš Beránek z týmu Apropos Architects

Spirála návštěvnické cesty obtáčí centrální tubus multifunkčního sálu – auditoria. Tento prostor v srdci pavilonu s vnitřním průměrem 15,5 metru se tyčí do výšky 12 metrů nad terén a bude sloužit pro kulturní vystoupení, přednášky a další program.

Je koncipován jako tzv. black box. Rampa se sedadly v auditoriu kopíruje obvod návštěvnické cesty, přičemž hlediště a galerie jsou na několika místech propojeny. Díky tomu lze tyto prostory variabilně oddělit nebo plynule spojit podle aktuálních potřeb.

Stropy a přiznané konstrukce jsou ponechány přiznané ve dřevě. Nosná konstrukce se skládá ze systému křížem laminovaných smrkových CLT panelů, které formují centrální soukruží auditoria s vloženými schodišti a výtahem.

Jádro domu doplňují horizontálně kladené desky. Pomáhají tvarovat výstavní spirálu směrem ven a balkony multifunkčního sálu směrem dovnitř.

Objekt dosahuje výšky 16 metrů a půdorysně se dělí na 36 segmentů. Jednotlivé segmenty člení v nižších patrech kružnici, ve vyšších patrech plynule přecházejí do elipsy definující obálku a hmotu pavilonu.

Prostor před pavilonem je řešen jako dřevěná paluba s boxy, kde si mohou návštěvníci i kolemjdoucí příjemně posedět a rozjímat.

Foto: Studio Apropos Architects
Zdroje informací: Studio Apropos Architects
..
Související články
Toyota dokončila první fázi výstavby svého „Tkaného města“ Woven City, tedy testovacího hřiště pro mobilitu. Spuštění první fáze je plánováno na podzim 2025. Výstavba budov první fáze byla dokončena v říjnu 2024. Souběžně s tím probíhá renovace bývalého závodu TMEJ Higashi-Fuji na výrobní centrum pro Woven City a byly zahájeny přípravné práce pro fázi dvě. […]
Architektura 9.1.2025
Zlatý poklad, tajemné rituály a dechberoucí příběhy z dávné historie. Dějiny starověkého Egypta ožívají v Praze díky unikátní výstavě „Tutanchamon – jeho hrobka a poklady“. Výjimečná expozice vás zavede do světa 3000 let staré historie a odhalí tajemství faraona, jehož hrobka změnila archeologii navždy. Psal se rok 1922, když britský archeolog Howard Carter pohlédl do […]
Architektura Historie 31.10.2024
Ke konci života už byl zcela slepý, přesto stále úspěšně velel husitským vojskům. Jeho muži ho respektovali jako geniálního stratéga, stejně jako nepřítel. Kontroverze budil už za svého života a rozdílné názory přetrvávají po celých 600 let. Přesně tolik uplynulo od jeho smrti. Co o Žižkovi (ne)víme? Jméno Jan Žižka z Trocnova (1360–1424) si většina […]
Architektura Historie 14.10.2024
Jazykovědci se málokdy mohou ozvat s přelomovým objevem. Jednou z mála možností je rozluštění písma dávných civilizací. V případě starého Egypta pomohly dvě náhody. Jednou byla starověká deska s nápisy ve třech písmech a druhou chytrá hlava Francouze, který už jako dítě vynikal jazykovým talentem. Bylo to za napoleonského tažení do Egypta, když v červenci 1799 narazili dělníci při […]
Architektura Objevy 5.9.2024
Pěti nejdůležitějšími archeologickými areály Pražského hradu, které jsou z naprosté většiny veřejnosti nepřístupné, provede zájemce mobilní aplikace Pražský hrad archeologický. Seznámí je s historií jednotlivých památek a ukáže jim i to, jak se prostor vyvíjel v průběhu staletí. Více než 150 let trvající archeologický výzkum Pražského hradu za sebou zanechal mimo jiné zcela nový pohled […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz