Domů     Příroda
Tyrannosaurus rex: Mozkový gigant nebo jen strašák?
Martin Janda 13.4.2025

Zažité představy o jednom z nejznámějších dinosaurů, Tyrannosaurovi rexovi, se znovu otřásají. Byl to opravdu děsivý a chytrý predátor, jak tvrdila některá nedávná zjištění, nebo jen veliké, svalnaté monstrum s omezeným intelektem?

Nová studie se kloní k původní teorii, že T. rex nebyl tak chytrý, jak některé práce dříve naznačovaly..

Poněkud kontroverzní studie z roku 2023 naznačovala, že Tyrannosaurus rex byl možná stejně inteligentní jako moderní opice, konkrétně paviáni. Tato hypotéza nadchla laiky i odborníky, ale také vzbudila značnou dávku skepticismu.

„Myšlenka, že by T. rex mohl být tak chytrý jako pavián, je fascinující a zároveň děsivá. Kompletně by změnila naše vnímání minulosti,“ řekl paleontolog Darren Naish z Univerzity v Southamptonu. „Ale naše nová studie ukazuje, že všechna dostupná data tuto představu vyvracejí.“.

Pod vedením zoologa Kaie Caspara z Univerzity Heinricha Heineho v Německu tým vědců zjistil, že původní měření mozku T. rexe byla nepřesná. Podle nové analýzy původní studie celkem dost nadhodnotila velikost mozku tohoto prehistorického obra, a to zejména v oblasti předního mozkové části.

To vedlo k přehnaným odhadům o počtu neuronů, které by druhohorní predátor v mozku měl. Hlavním problémem byla mylná představa, že mozek T. rexe vyplňoval většinu prostoru uvnitř jeho lebky. Naish však vysvětlil, že u většiny dinosaurů mozek nezabíral celou lebeční dutinu, což platí i pro tyrannosaura. Navíc samotný počet neuronů není vždy spolehlivým ukazatelem inteligence.

Příklad? Třeba ptáci. Dlouho se předpokládalo, že jejich malá hlava znamená omezený počet neuronů a tím pádem i nízkou inteligenci. Avšak pozdější výzkumy ukázaly, že ptáci, zejména pak krkavcovití, v některých kognitivních úkolech dokonce překonávají primáty.

Zvládnou třeba i matematické úlohy a bylo u nich zaznamenáno i abstraktní myšlení. Jejich menší mozky totiž mají efektivnější propojení neuronů, což naznačuje, že na velikosti mozku nezáleží tolik, jak jsme si dříve mysleli.

„Předpovídat inteligenci u vyhynulých druhů pouze na základě odhadovaného počtu neuronů z otisků lebek není nejlepší východisko,“ uvedl Caspar. „Pro přesnější odhady je třeba využít více důkazů, od anatomie po chování a srovnání s moderními zvířaty.“.

Tyrannosaurus rex, ikonický predátor prehistorického světa, je neustále pod drobnohledem vědců, kteří se snaží rozluštit nejen jeho fyzické vlastnosti, ale i jeho chování a schopnosti. Nové poznatky naznačují, že T. rex možná nebyl pouhým osamělým lovcem, jak si to paleontologie dlouho představovala.

Některé stopy ukazují, že byl společenským tvorem, schopným lovit v organizovaných skupinách.

Čím dál víc nálezů naznačuje, že tyrannosaurus měl tělo pokryté peřím

Například stopy nalezené v určitých lokalitách naznačují, že se T. rexové se pohybovali ve skupinách, což by vyžadovalo určitou úroveň koordinace a komunikace. Organizovaný lov ve smečkách by zvyšoval jejich šance na ulovení velké kořisti, což se ukázalo jako evoluční výhoda, zejména pokud museli čelit konkurenčním predátorům nebo překonávat velkou vzdálenost za potravou.

Přesto, jak upozorňuje Darren Naish, jen tyto náznaky nestačí k tomu, aby se T. rex považoval za tvora s inteligencí na úrovni primátů. „Byli spíš jako chytří obří krokodýli, a to je samo o sobě stejně fascinující,“ popisuje Naish.

Dnešní krokodýli projevují určitou míru sociálního chování, například koordinované lovení nebo péči o mláďata. Ale takové schopnosti nelze zaměňovat s vyššími kognitivními procesy, jako je plánování, učení nebo řešení složitých problémů, které byly pozorovány u primátů.

Lov ve smečkách je ale spíše výsledkem instinktů a biologického přizpůsobení, než známkou pokročilé inteligence. Společné lovení nemusí nutně znamenat, že tyrannosauři dokázali komunikovat složitým způsobem nebo plánovat své útoky s vysokou přesností.

Mnoho moderních predátorů, jako lvi nebo vlci, loví ve skupinách, ale jejich chování je většinou výsledkem vrozených instinktů, nikoliv vyššího intelektu.

Na druhou stranu, i tato úroveň sociální inteligence je u dinosaurů pozoruhodná. Pokud by se potvrdilo, že T. rexové skutečně lovili společně, naznačuje to, že jejich společenský život byl komplexnější, než jsme dosud předpokládali.

Možná měli hierarchii nebo dělbu úkolů během lovu, což by je zařadilo mezi nejzajímavější zástupce dinosauří říše.

Zatím však zůstává T. rex především symbolem fyzické dominance a adaptability. Přestože jeho mozek nebyl dostatečně velký na sofistikované myšlení, jeho síla, ostré zuby a dokonalá stavba těla z něj činily jednoho z nejefektivnějších predátorů své doby.

A i když se jeho sociální chování teprve zkoumá, už teď je jasné, že nebyl pouze „velkým tupcem“. Spíš byl dokonalým strojem na přežití.

Foto: AI
Zdroje informací: National Library of Medicine, University of Southampton, NY Times
..
Související články
Po více než 12 000 letech se na planetu Zemi vrátili tvorové, kteří byli dosud doménou jen fosilních nálezů a fantasy příběhů. Americká společnost Colossal Biosciences „oživila“ pravlky obrovské a inspiraci pro legendární huňáče hledala i ze seriálu Hra o trůny. Pravlk obrovský – chcete-li Canis dirus – obýval Severní i Jižní Ameriku během poslední […]
Příroda 12.4.2025
Pravlci, kteří získali proslulost zejména díky seriálu Hra o trůny, vyhynuli před zhruba 13 000 lety. Nyní se však skupině vědců z americké společnosti Colossal Biosciences podařilo vytvořit jejich genetické repliky. Na svět tak přišla tři mláďata šedého vlka, která zároveň nesou části DNA těchto dávných šelem. Cílem projektu bylo oživit vyhynulého pravlka obrovského pomocí […]
Vědci zkoumali vegetaci na ostrově Barro Colorado v Panamě, aby potvrdili škodlivé účinky zásahu bleskem na stromy. Kupodivu zjistili, že jeden, konkrétně silovoň Dipteryx oleifera, k sobě blesky záměrně přitahuje, aby se zbavil svých konkurentů a zejména parazitické liány, aniž by sám byl poškozen! Ostrov Barro Colorado se nachází v uměle vytvořeném Gatunském jezeře uprostřed […]
Jednou z hrozeb, kterou s sebou nese změna klimatu, je růst hladiny oceánů. Pobřežní oblasti, jež dnes slouží jako klíčové zemědělské regiony, mohou být v budoucnu zaplaveny slanou vodou a stát se neúrodnými. Řešením by mohly být takzvané halofyty – rostliny, které přirozeně snášejí vysoké zasolení půdy i vody. Vědci se nyní obracejí k těmto […]
Příroda 7.4.2025
Oteplování a sucho způsobují rapidní úbytek stromového patra v jižní oblasti boreálních lesů (tajgy).  Druhy mírného pásma zároveň nejsou schopny dostatečně rychle migrovat na sever a obsadit uvolněný prostor. Výsledkem je degradace a zánik těchto ekosystémů. Vědci z Botanického ústavu AV ČR zjistili, že pozitivní vliv na zasažené oblasti mohou mít překvapivě tropické cyklóny. Studie […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz