Domů     Příroda
Pravlk se vrací. Vědci vytvořili jeho genetického dvojníka
Martin Janda 12.4.2025

Pravlci, kteří získali proslulost zejména díky seriálu Hra o trůny, vyhynuli před zhruba 13 000 lety. Nyní se však skupině vědců z americké společnosti Colossal Biosciences podařilo vytvořit jejich genetické repliky.

Na svět tak přišla tři mláďata šedého vlka, která zároveň nesou části DNA těchto dávných šelem..

Cílem projektu bylo oživit vyhynulého pravlka obrovského pomocí techniky zvané deextinkce, tedy zpětné přivedení zaniklých druhů k životu. Výzkumníci nejprve získali pravlčí DNA z fosilií nalezených v Ohiu a Idahu a následně na základě těchto vzorků upravili 20 genů u šedého vlka, tak aby napodobili důležité znaky původního pravlka.

Z těchto upravených buněk poté vytvořili embrya a ta vložili do náhradních psích matek. Výsledek? Trojice zdravých štěňat, dva šestiměsíční samci jménem Romulus a Remus a dvouměsíční fenka Khaleesi, která se svým vzhledem nápadně liší od běžných šedých vlků.

Jsou totiž větší, mají světlou, hustou srst a huňaté ocasy a zřejmě vypadají jako opravdová štěňata pravlků. „Jsou to první funkční kopie vyhynulého druhu,“ říká vědecká ředitelka společnosti Colossal genetička Beth Shapiro.

Kromě symbolického návratu vyhynulého predátora může technologie využitá při jejich vzniku pomoci i při záchraně ohrožených druhů, například vlka rudohnědého, jehož populace je dnes omezena téměř výhradně na Severní Karolínu.

Vědci však varují před přílišným nadšením. Mláďata nejsou zcela identickými kopiemi pravěkého druhu, ale spíše se jedná o geneticky blízké organismy s některými původními znaky. Podle genetika Adama Boyka z Cornellovy univerzity tak nemůžeme mluvit o skutečném zmrtvýchvstání pravlka, ale o jeho napodobenině.

Tak trochu nečekaným objevem bylo zjištění, že pravlci měli světlé zbarvení srsti a velmi hustý kožich a právě tyto znaky byly přeneseny na nově vzniklá mláďata. Zároveň se ukázalo, že pravlci byli až o čtvrtinu větší než šedí vlci, měli silné čelisti a lovili velké kopytníky, od bizonů až po koně.

V době, kdy tato zvířata mizela z důvodu klimatických změn a lidského lovu, neměli tito predátoři dostatek potravy, a tak vyhynuli.

Oživení pravlka obrovského ale zároveň otevírá i etické a ekologické otázky, které vědci zatím zcela zodpovědět neumějí. Touha vrátit k životu vyhynulý druh může znít jako fascinující technologický milník, ale co se stane, když se z laboratoře dostane do přírody?

„Všichni v sobě máme to dítě, které by ho chtělo vidět naživo,“ říká paleontoložka Julie Meachen, která se podílela na genetickém výzkumu pravlčích fosilií, „ale zároveň máme problémy už s vlky, které máme dnes.“ Naráží tím na napjatý vztah mezi lidmi a současnými druhy vlků, který známe i z našich končin, byť vlků se zde pohybuje jen kolem tří stovek.

Foto: Colossal Biosciences
Zdroje informací: Colossal Biosciences, NY Times
..
Související články
Vědci zkoumali vegetaci na ostrově Barro Colorado v Panamě, aby potvrdili škodlivé účinky zásahu bleskem na stromy. Kupodivu zjistili, že jeden, konkrétně silovoň Dipteryx oleifera, k sobě blesky záměrně přitahuje, aby se zbavil svých konkurentů a zejména parazitické liány, aniž by sám byl poškozen! Ostrov Barro Colorado se nachází v uměle vytvořeném Gatunském jezeře uprostřed […]
Jednou z hrozeb, kterou s sebou nese změna klimatu, je růst hladiny oceánů. Pobřežní oblasti, jež dnes slouží jako klíčové zemědělské regiony, mohou být v budoucnu zaplaveny slanou vodou a stát se neúrodnými. Řešením by mohly být takzvané halofyty – rostliny, které přirozeně snášejí vysoké zasolení půdy i vody. Vědci se nyní obracejí k těmto […]
Příroda 7.4.2025
Oteplování a sucho způsobují rapidní úbytek stromového patra v jižní oblasti boreálních lesů (tajgy).  Druhy mírného pásma zároveň nejsou schopny dostatečně rychle migrovat na sever a obsadit uvolněný prostor. Výsledkem je degradace a zánik těchto ekosystémů. Vědci z Botanického ústavu AV ČR zjistili, že pozitivní vliv na zasažené oblasti mohou mít překvapivě tropické cyklóny. Studie […]
Může technologie zrušit smrt, jak ji známe? Možná ano. Uchování mozku by podle jednoho mladého australského vědce mohlo být možnou cestou k tomu, aby lidstvo překonalo své největší biologicky dané omezení. V roce 1918 bylo Elizabeth Hughes Gossettové jedenáct let. Místo, aby si hrála s jinými dětmi, pomalu umírala. Lékaři jí totiž diagnostikovali diabetes 1. […]
Příroda 5.4.2025
Desítky hodin nahrávek bonobů naznačují, že tito lidoopi dokážou spojovat jednotlivé zvuky do dvojic, které společně nesou nový význam. Některé odvážné závěry dokonce hovoří o tom, že tito primáti používají jazyk, ale zda je tomu skutečně tak, k tomu budou zapotřebí další výzkumy. Po vyslechnutí stovek hodin zvukových záznamů dospěl mezinárodní tým vědců k závěru, […]
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz