Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění odhalil už v rané fázi.
Novou metodu testuje česká firma Lipidica, která získala vedle českého, evropského a japonského i americký patent. Otevírá se jí tak cesta na americký trh, pokud klinické testování metody bude úspěšné..
Rakovina slinivky dlouho probíhá skrytě, ale zároveň se tělem rychle šíří a brzy tvoří metastázy. Ročně je u nás diagnostikováno asi 2 300 nových případů, přičemž u většiny nemocných je prognóza dožití v řádu měsíců.
Včasná diagnostika nemoci pomocí nové metody, která nádor najde na základě analýzy kapky pacientovy krve, by to mohla změnit. Funguje na principu detailní analýzy lipidů neboli tuků. Vyvinul ji Michal Holčapek z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.
Jednoduchý krevní test odhalí rakovinu
Teoretickému zkoumání lipidů zasvětil tento analytický chemik skoro celý svůj profesní život, přemítal však o tom, jak poznatky využít v praxi. Cestu k diagnostice rakoviny slinivky mu ukázala náhoda. Když si chtěl během vnitrostátního letu v rámci Spojených států dát pivo, zjistil, že by za něj musel platit.
To ho naštvalo, a tak místo piva sáhl po propagačním časopise aerolinek. V něm narazil na zajímavý článek o rakovině a měl jasno. Svou analytickou metodu začal upravovat tak, aby byla schopná odhalit vznikající nádor.

Při testech v laboratoři metoda vykazovala nejslibnější výsledky právě při odhalování raných stádií rakoviny slinivky břišní. Aby se však objev mohl dostat od praxe, bylo potřeba spojit vědecký tým s investory.
Tak vznikla společnost Lipica. Státní úřad pro kontrolu léčiv jí povolil rozjezd klinických testů této nové metody, ty s úspěchem běží od loňského podzimu. Měly by skončit v roce 2027. Vedle toho se odborníci snaží vyvinout rovněž novou generaci vyhodnocovacího programu, aby metoda byla snadno přenositelná k partnerům v jiných státech.
Klinické testování poběží do roku 2027
Metoda nyní získala americký patent, což jí otevírá cestu na rozsáhlý trh ve Spojených státech, pokud se podaří zvládnou klinické testy. Z toho důvodu navázala Lipica spolupráci s patnácti zdravotnickými pracovišti po celé České republice, a to včetně fakultních nemocnic.
Zapojil se například Masarykův onkologický ústav v Brně, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze nebo Fakultní nemocnice Hradec Králové. Studie by se mělo zúčastnit minimálně 420 lidí s rakovinou slinivky.
Krevní testy by časem mohly pomáhat odhalit i další typy rakoviny. Holčápek se svými kolegy totiž zjistili, že u různých druhů nádorů se liší skladba lipidů v krvi. „Výsledky u dalších nádorů jsou jen o trochu horší než u karcinomu slinivky břišní,“ upřesňuje chemik.
Doufá proto, že do budoucna by z jednoho vzorku krve mohlo být možné změřit koncentrace více než pěti set lipidů, z čehož se pak v rámci běžné medicínské praxe sestaví statistické modely pro jednotlivé typy nádorů.