Domů     Technika
Velké finále vesmírné cesty Zero-G
Jan Zelenka 31.3.2025

Skupina šestadvaceti nejtalentovanějších mladých vesmírných nadšenců z celé České republiky se po intenzivním půlročním výběrovém řízení konečně vydala na svou „vesmírnou” cestu. V neděli 30. března se měsíce příprav na misi Zero-G, která je jednou z aktivit národního programu Česká cesta do vesmíru, proměnily ve skutečný zážitek.

Kadeti a kadetky během beztížného letu zažili na vlastní kůži to, co zažívají pouze astronauti na oběžné dráze.

Unikátní parabolický let, první svého druhu s českou studentskou posádkou, tak symbolizuje nejen odhodlání a zvídavost mladé generace, ale také rostoucí ambice Česka v oblasti kosmického výzkumu a technologií.

Nedělní Zero-G den byl nabitý už od brzkých ranních hodin. Posádka letu Zero-G nejprve prošla bezpečnostní kontrolou, lékařskou prohlídkou a instruktáží od společnosti Novespace, která let zajišťuje. Pak už ji čekal zlatý hřeb celého projektu – okamžik, na který se zejména mladí účastníci mise několik měsíců pečlivě připravovali.

Speciálně upravený letoun A310, s posádkou mířící za jedinečným zážitkem, odstartoval za podpory rodinných příslušníků a přátel mladých kadetů, i zástupců politické reprezentace, v 11 hodin ze třetího terminálu pražského letiště.

Jakmile letoun dosáhl potřebné výšky, zahájil sérii parabolických manévrů, při kterých se posádka vždy na několik desítek sekund ocitla v mikrogravitaci. ¨¨.

Parabolické lety jsou nedílnou součástí přípravy astronautů. A přípravy jsou potřeba i na parabolické lety.

Parabolické lety – brána do vesmíru

Zero-G lety, jako byl tento, představují jedinečnou příležitost zažít podmínky, které jinak panují pouze na oběžné dráze. Umožňují nejen astronautům, ale i vědcům a studentům testovat experimenty a pohybovat se ve stavu beztíže bez nutnosti opustit zemskou atmosféru.

Kadety na palubu letounu doprovodil major Aleš Svoboda, kterého snad brzy čeká skutečná cesta do vesmíru – na Mezinárodní vesmírnou stanici. „Parabolické lety jsou nedílnou součástí přípravy astronautů – umožňují jim osvojit si pohyb v mikrogravitaci a přizpůsobit se podmínkám, které je čekají na oběžné dráze.

Podobně jako my v astronautském výcviku i studenti prošli náročným výběrem, aby se této jedinečné zkušenosti mohli zúčastnit. Vidět je, jak se ve stavu beztíže snaží ovládat své pohyby a aplikovat poznatky z přípravy, bylo fascinující i zábavné,“ říká Aleš Svoboda, český astronaut ve výcviku a hlavní velitel posádky mise Zero-G.

Klíčovou roli v hladkém průběhu mise sehrála také spolupráce s Letištěm Václava Havla Praha, které akci umožnilo.

Misí Zero-G to teprve začíná. Z kadetů budou ambasadoři českého vesmírného programu

Mladí nadšenci, kteří si včera na vlastní kůži vyzkoušeli stav beztíže, se nyní stávají klíčovými tvářemi, které budou inspirovat své vrstevníky. Osobní zkušenost s náročným výběrovým řízením i parabolickým letem dává mladým vesmírným ambasadorům jedinečnou možnost autenticky sdílet své dojmy a motivovat další generace k zájmu o přírodovědné a technické disciplíny. „Cesta našich vesmírných kadetů je živým důkazem toho, že i v České republice se mohou mladí lidé aktivně zapojovat do kosmických aktivit.

Podobnými projekty proto i nadále plánujeme otevírat dveře mladým talentovaným lidem k objevování vesmíru a k posouvání hranic našeho poznání,“ zakončuje koordinátor národního projektu Česká cesta do vesmíru Václav Kobera.

Mise Zero-G je ale pouze jedním z kroků, které Česká republika podniká v rámci své cesty do vesmíru.

Foto: Zero-G
Zdroje informací: Zero-G
Související články
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné technologie k přetvoření měst na chytrá města budoucnosti, která budou snižovat své dopady na životní prostředí a zároveň šetrně nakládat s […]
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ateistů, Mezinárodní agentury pro atomovou energii i TV seriálu Teorie velkého třesku. A to navzdory tomu, že je vadný – svět na něm vystavený by zkolaboval […]
Technika 28.6.2025
Led není jen voda v pevném skupenství, ale je to zároveň i záznamové médium budoucnosti. Vědci z Koreje, Číny a České republiky přišli s překvapivým způsobem, jak v ledu ukládat informace: skrze vzory vzduchových bublinek vznikajících při mrznutí. Ve studii zveřejněné v časopise Cell Reports Physical Science badatelé představili techniku, která by se bez nadsázky […]
Technika Vesmír 23.6.2025
Na mezinárodní přehlídce Paris Air Show předvádí česká firma Radalytica inovativní robotický systém RadalyX, který dokáže zrentgenovat celé letadlo přímo v hangáru. Využívá nejmodernější částicové detektory a dokáže zobrazovat složitou vnitřní strukturu výrobků. Díky přenosnosti a vysoké mobilitě robotických ramen už tak nemusí majitel vozit stroj do laboratoře ani jej rozebírat či rozřezat. Typickým příkladem […]
Objevy Technika 16.6.2025
Počítačoví vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT (FEL ČVUT) a Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC ČVUT) se v mezinárodním žebříčku CSRankings umístili mezi nejlepšími evropskými pracovišti v oborech informatiky a robotiky. Největšího úspěchu dosáhli v oblasti počítačového vidění (Computer Vision), kde se v hodnocení za období 2020–2025 umístili na 6. místě v Evropě, a […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz