Domů     Technika
Velké finále vesmírné cesty Zero-G
Jan Zelenka 31.3.2025

Skupina šestadvaceti nejtalentovanějších mladých vesmírných nadšenců z celé České republiky se po intenzivním půlročním výběrovém řízení konečně vydala na svou „vesmírnou” cestu. V neděli 30. března se měsíce příprav na misi Zero-G, která je jednou z aktivit národního programu Česká cesta do vesmíru, proměnily ve skutečný zážitek.

Kadeti a kadetky během beztížného letu zažili na vlastní kůži to, co zažívají pouze astronauti na oběžné dráze.

Unikátní parabolický let, první svého druhu s českou studentskou posádkou, tak symbolizuje nejen odhodlání a zvídavost mladé generace, ale také rostoucí ambice Česka v oblasti kosmického výzkumu a technologií.

Nedělní Zero-G den byl nabitý už od brzkých ranních hodin. Posádka letu Zero-G nejprve prošla bezpečnostní kontrolou, lékařskou prohlídkou a instruktáží od společnosti Novespace, která let zajišťuje. Pak už ji čekal zlatý hřeb celého projektu – okamžik, na který se zejména mladí účastníci mise několik měsíců pečlivě připravovali.

Speciálně upravený letoun A310, s posádkou mířící za jedinečným zážitkem, odstartoval za podpory rodinných příslušníků a přátel mladých kadetů, i zástupců politické reprezentace, v 11 hodin ze třetího terminálu pražského letiště.

Jakmile letoun dosáhl potřebné výšky, zahájil sérii parabolických manévrů, při kterých se posádka vždy na několik desítek sekund ocitla v mikrogravitaci. ¨¨.

Parabolické lety jsou nedílnou součástí přípravy astronautů. A přípravy jsou potřeba i na parabolické lety.

Parabolické lety – brána do vesmíru

Zero-G lety, jako byl tento, představují jedinečnou příležitost zažít podmínky, které jinak panují pouze na oběžné dráze. Umožňují nejen astronautům, ale i vědcům a studentům testovat experimenty a pohybovat se ve stavu beztíže bez nutnosti opustit zemskou atmosféru.

Kadety na palubu letounu doprovodil major Aleš Svoboda, kterého snad brzy čeká skutečná cesta do vesmíru – na Mezinárodní vesmírnou stanici. „Parabolické lety jsou nedílnou součástí přípravy astronautů – umožňují jim osvojit si pohyb v mikrogravitaci a přizpůsobit se podmínkám, které je čekají na oběžné dráze.

Podobně jako my v astronautském výcviku i studenti prošli náročným výběrem, aby se této jedinečné zkušenosti mohli zúčastnit. Vidět je, jak se ve stavu beztíže snaží ovládat své pohyby a aplikovat poznatky z přípravy, bylo fascinující i zábavné,“ říká Aleš Svoboda, český astronaut ve výcviku a hlavní velitel posádky mise Zero-G.

Klíčovou roli v hladkém průběhu mise sehrála také spolupráce s Letištěm Václava Havla Praha, které akci umožnilo.

Misí Zero-G to teprve začíná. Z kadetů budou ambasadoři českého vesmírného programu

Mladí nadšenci, kteří si včera na vlastní kůži vyzkoušeli stav beztíže, se nyní stávají klíčovými tvářemi, které budou inspirovat své vrstevníky. Osobní zkušenost s náročným výběrovým řízením i parabolickým letem dává mladým vesmírným ambasadorům jedinečnou možnost autenticky sdílet své dojmy a motivovat další generace k zájmu o přírodovědné a technické disciplíny. „Cesta našich vesmírných kadetů je živým důkazem toho, že i v České republice se mohou mladí lidé aktivně zapojovat do kosmických aktivit.

Podobnými projekty proto i nadále plánujeme otevírat dveře mladým talentovaným lidem k objevování vesmíru a k posouvání hranic našeho poznání,“ zakončuje koordinátor národního projektu Česká cesta do vesmíru Václav Kobera.

Mise Zero-G je ale pouze jedním z kroků, které Česká republika podniká v rámci své cesty do vesmíru.

Foto: Zero-G
Zdroje informací: Zero-G
Související články
Potrubní či pneumatická pošta není zdaleka překonanou technologií. V moderní podobě ji využívá i Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem. Transport zásilek mezi jednotlivými odděleními díky ní dosahuje rychlosti pěti metrů za sekundu a nemá efektivnější alternativu. Kapsle s nosností do jednoho kilogramu přepravují například biologický materiál nebo originální zprávy.   Po celé nemocnici je rozmístěno 67 stanic, […]
Medicína Technika 21.4.2025
Vědecký tým z Kalifornské univerzity v Berkeley oznámil  objev, který poněkud rozčeřil vody optiky a neurovědy: badatelé údajně identifikovali zcela novou barvu, která se vymyká běžnému lidskému vnímání. Tento nový barevný vjem pojmenovali „olo“ a podle samotných autorů experimentu jej nelze reprodukovat ani zobrazit na žádné běžné obrazovce či tiskovině. Objev je výsledkem experimentu, při […]
Český národní pavilon na světové výstavě EXPO 2025 byl oficiálně otevřen veřejnosti a hned od začátku zaujal nejen svou architekturou, ale i pestrým programem. Významným bodem je účast středoškolského týmu LASAR, který představí inovativní řešení problematiky kosmického odpadu. Pavilon navržený studiem Apropos Architects je architektonickým skvostem, jehož dřevěná a skleněná konstrukce ve tvaru spirály symbolizuje […]
Technika 10.4.2025
V Brně vzniklo České polovodičové centrum, které propojí výzkum s průmyslem a pomůže nastartovat polovodičový ekosystém. Má ambici posílit nejen českou, ale i evropskou technologickou suverenitu. Nově otevřené České polovodičové centrum (Czech Semiconductor Centre – CSC) má za cíl propojit výzkumné instituce, univerzity a technologické firmy. Pomůže především malým podnikům a startupům s vývojem čipů, […]
Technika 10.4.2025
Společnost Toyota Engineering Society začala loni pracovat na sférickém mobilním zařízení, které bude schopné přepravovat lidi v průhledné kulaté kapsli. Po čtyřech měsících vývoje představila funkční prototyp. Připomíná mobilní kapsli, kterou se pohybovali návštěvníci parku dinosaurů ve filmu Jurský svět. Vozidlo funguje na stejném principu jako kolo pro křečky. Na vnitřní straně koule jsou položeny […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz