Domů     Objevy
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Jan Zelenka 31.3.2025
Pohled na Vallis Schrödinger a Vallis Planck – dvě hluboké jizvy v měsíční krajině, které vznikly během několika minut po dopadu gigantického asteroidu.

Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut? Přesně to se stalo na Měsíci!

Dva gigantické kaňony poblíž jeho jižního pólu, Vallis Schrödinger a Vallis Planck, mají s Grand Canyonem podobné rozměry, ale jejich vznik byl mnohem dramatičtější – obří meteorit je vyhloubil v řádu minut jako gigantický pluh, a to před 3,8 miliardami let.

Katastrofa, která přetvořila Měsíc

Za vznikem těchto měsíčních kaňonů stojí gigantický asteroid, který měl průměr 15 mil (24 km). Po dopadu prorazil měsíční kůru do hloubky stejných 15 mil, což vedlo k vytvoření kráteru o průměru 200 mil (320 km).

Tento kolosální náraz způsobil okamžitou změnu krajiny, která se na Zemi odehrává po miliony let.

Podle nejnovějších výzkumů se v důsledku nárazu uvolnily obrovské balvany, které pak v sérii sekundárních dopadů vyryly rovné, hluboké kaňony do měsíčního povrchu. Tento jev byl dosud neznámým mechanismem formování planetárních povrchů.

Kaňony vyryté jediným obřím nárazem před miliardami let. Při pohledu z oběžné dráhy se měsíční povrch jeví jako svědek dávné katastrofy.

Jak vědci odhalili tajemství lunárních kaňonů?

Tým vědců pod vedením Davida Kringa využil snímky z NASA Lunar Reconnaissance Orbiter a vytvořil matematický model, který popisuje celý proces. Model ukazuje, že dopady meteoritů mohou formovat povrch těles ve sluneční soustavě mnohem rychleji, než jsme si dříve mysleli.

Studie mění pohled na měsíční geologii. Doposud se předpokládalo, že hlavní tvarující silou na Měsíci byly sopečné procesy a pomalé erozivní změny, ale nové poznatky dokazují, že katastrofické impakty mohly hrát klíčovou roli ve formování lunární krajiny.

Extrémně rychlá geologická historie

V porovnání se Zemí, kde podobné útvary vznikají miliony let, se měsíční kaňony vyhloubily doslova během několika minut. Tento objev naznačuje, že katastrofické události mohou planetární povrch přetvářet mnohem rychleji, než jsme si dosud mysleli.

Vallis Schrödinger a Vallis Planck se tak stávají fascinujícím geologickým záznamem, který nám pomáhá pochopit nejen historii Měsíce, ale i dalších těles ve sluneční soustavě. Mohly podobné impakty formovat i povrch Marsu nebo jiných měsíců Jupiteru a Saturnu? To je otázka, kterou budou vědci zkoumat v dalších studiích.

 

Foto: NASA Lunar and Planetary Institute/Michael Carroll.
Zdroje informací: NASA
Související články
Historie Objevy 28.4.2025
Byl vrstevníkem lékaře a etnografa Emila Holuba, ale na rozdíl od něj téměř upadl v zapomnění, a to i ve své rodné zemi. Jen Papua Nová Guinea si připomíná vědce, který se s notnou dávkou odvahy pustil do zkoumání způsobu života původních obyvatel.   Že zmínka o odvaze není nadsázka, vyplývá vylíčení prvního setkání s místními obyvateli, jak […]
Objevy Příroda 28.4.2025
Docent Ing. Roman Pavela, Ph.D. z CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu, v.v.i.) obdržel prestižní ocenění od kalifornské společností ScholarGPS, která ho již loni zařadila do mezinárodního seznamu vysoce hodnocených vědců. Hodnocení ScholarGPS jsou založena na celoživotní nebo předchozí pětileté aktivitě dané osobnosti, s přihlédnutím ke kvalitě publikací a citacím (bez autocitací). Roman Pavela, který […]
Objevy Zajímavosti 8.4.2025
Vědcům z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR se ve spolupráci s odborníky z Innsbrucké univerzity podařilo objevit sloučeninu, hydrát chloridu sodného, která za normálních okolností nemůže v přírodě vzniknout. Umožnil jim to speciální způsob mražení. Odborníci věří, že by to mohlo otevřít cesty k výrobě nových léků i k pochopení chemických reakcí ve vesmíru. […]
Tým z laboratoře CAPADS na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze provedl průlomové měření v oblasti intenzitní optické interferometrie, která je zásadní pro přesné měření směrů a vzdáleností ve vesmíru. Zlepšení v přesnosti by mohlo dosáhnout až několika řádů a výrazně přispět k hlubšímu pochopení kosmických struktur a jevů. Výzkum týmu se zaměřil na tzv. Hanbury […]
Objevy Zajímavosti 4.4.2025
Během pandemie covidu-19 sehrávala dezinfekce a ochrana před viry a bakteriemi klíčovou roli při zamezení šíření nákazy. Právě tehdy se zrodil nápad, že by bylo dobré chránit veřejně využívané dotykové obrazovky před tím, aby se staly zdrojem pro přenos infekcí. Díky tomu spatřila světlo světa unikátní ochranná fólie LOTUS Foil, která už je i komerčně […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz