Už v 60. letech minulého století byla prokázána souvislost mezi nízkými hladinami vitaminu D v těle a roztroušenou sklerózou, ovšem žádné z tehdy provedených klinických studií se nepodařilo prokázat, že vysoké dávky vitaminu D mohu progresi nemoci zvrátit.
Odborníci z univerzity ve francouzském Montpellier věří, že jim se to nyní povedlo..
Roztroušená skleróza je chronické autoimunitní onemocnění, které postihuje mozek a míchu. Buňky pacientova imunitního systému napadnou omylem ochrannou vrstvu kolem nervových vláken a způsobí vznik lézí či zjizvené tkáně.
To má za následek rozvinutí příznaků, jako je svalová slabost, poruchy vidění, necitlivost a poruchy s pamětí. Tyto problémy přicházejí a odcházejí, časem se však zhoršují. Na roztroušenou sklerózu neexistuje lék.
Současná léčba roztroušené sklerózy spočívá pouze v mírnění příznaků nemoci, léky však často mají nepříjemné vedlejší účinky, jako je zvýšené riziko infekcí či gastrointestinálních problémů. Již v minulosti se prokázalo, že nedostatek vitaminu D je potenciálně rizikovým faktorem pro rozvoj roztroušené sklerózy.
Je to proto, že vitamin D může snížit zánět v centrálním nervovém systému mnoha způsoby, například inhibicí uvolňování chemických poslů z imunitních buněk, které spouštějí zánětlivé reakce. Příliš málo vitaminu D pak může umožnit následný zánětlivý proces.
Účinky vitaminu D na „eresku“
Souvislost mezi nedostatkem vitaminu D a rozvojem roztroušené sklerózy byla prokázána už v 60. letech minulého století. Ačkoliv od té doby proběhla řada klinických studií, které zkoumaly, zda nadměrný příjem vitaminu D může progresi nemoci zvrátit, ale žádné se to nepodařilo prokázat.
Vědci z univerzity v Montpellier se to nyní rozhodli znovu prozkoumat, protože podle nic předchozí studie selhaly proto, že zahrnovaly příliš málo účastníků a sledovaly pacienty pouze krátkou dobu, například rok.

Podle Erica Thouvenota, neurologa na univerzitě v Montpellier, který se podílel na vedení nové studie, spočíval problém dřívějšího testování také v tom, že účinky suplementace vitaminu D sledoval u pacientů, kteří již užívali léky na zvládnutí roztroušené sklerózy.
Z výsledků tak nebylo patrné, jaký byl samotný vliv suplementace. Všem těmto problémům se současná studie vyhýbá. Vědci sledovali účinky suplementace vysokými dávkami vitaminu D u 303 pacientů s tak zvaným klinicky izolovaným syndromem (CIS).
Pacienti s CIS
CIS popisuje náhlý vznik zánětlivých ložisek v centrální nervové soustavě, která naznačují roztroušenou sklerózu, ale ještě nedošlo k jejímu plnohodnotnému rozvoji. Známky CIS zahrnují zánět a poškození ochranné vrstvy kolem nervových vláken.
Asi u 85 % pacientů s CIS následně dojde k rozvoji roztroušené sklerózy. Tito pacienti ještě nezačali užívat léky na roztroušenou sklerózu, takže vědci měli okno, ve kterém mohli přímo zkoumat dopad suplementace vitaminem D na progresi onemocnění.
Po dobu 2 let užívalo 156 pacientů jednou za dva týdny vysoké dávky vitaminu D. Dávka činila 100 000 mezinárodních jednotek, což je asi 20krát více, než v jedné dávce obsahují běžně prodávané doplňky stravy.
Pacientům byl skenován mozek a mícha 3 měsíce po zahájení suplementace, po roce a po dvou letech. Jakmile byly na snímcích spatřeny rostoucí léze či u účastníků pozorovány zhoršující se symptomy roztroušené sklerózy, byli ze studie vyřazeni a byly jim předepsány léky na mírnění příznaků nemoci. Srovnávací skupina 147 pacientů dostávala místo vitaminu D placebo.
Delší doba bez nemoci
Výzkumníci zjistili, že roztroušená skleróza propukla u 60 % pacientů ze skupiny s vitaminem D během dvouletého okna studie, ve srovnání se 74 % ve skupině s placebem. Doba, za kterou se symptomy objevily, byla také výrazně delší v první skupině než ve druhé – asi 432 dní ve srovnání s 224 dny.
Celkově tato zjištění naznačují, že včasná suplementace vysokými dávkami vitaminu D může pomoci zpomalit progresi CIS do roztroušené sklerózy. Navzdory překročení doporučeného limitu pro suplementaci vitaminu D se u nikoho v nové studii, kdo dostával vitamin D, nevyvinula hyperkalcémie.
Hyperkalcémie nastává při nadbytku vitaminu D v těle, který reguluje hladiny vápníku ve tkáních. Při nadbytečném příjmu vitaminu D se v těle vápník hromadí, což oslabuje kosti a může vést k poškození ledvin a srdce.
Výsledky studie tak naznačují, že vysoká dávka vitaminu D, jakožto prevence rozvoje roztroušené sklerózy, může být v kontextu, kdy ji účastníci studie užívali dvakrát měsíčně spíše než denně, bezpečná.
„Cílem tohoto výzkumu nebylo nahradit současné chorobu modifikující léky pro RS, ale spíše poskytnout jinou terapeutickou možnost pro pacienty, u kterých nemoc ještě plně nepropukla,“ zdůrazňuje Thouvenot.
Zdroj: LiveScience