Splnění plánu vyslat lidskou posádku na Mars bude možná náročnější, než se původně zdálo, a to kvůli přítomnosti toxického prachu, který by mohl významně ohrožovat zdraví astronautů. Před cestou tak bude třeba identifikovat možná zdravotní rizika a přizpůsobit tomu osobní ochranné pomůcky tak, aby zdraví astronautů bylo ochráněno..
Během misí Apollo na Měsíc byli astronauti vystaveni měsíčnímu prachu. Ten se jim lepil na skafandry a pronikal i do lunárních přistávacích modulů, což u nich vyvolávalo kašel, výtok z očí a podráždění krku.
Prach na Marsu není tak ostrý a abrazivní jako měsíční prach, ale má stejnou tendenci ulpívat na všem. Jeho jemné částice o velikosti asi 4 % šířky lidského vlasu mohou proniknout hluboko do plic a dostat se do krevního oběhu.
Vystavení prachu na Marsu by tak mohlo mít na astronauty život ohrožující účinky, uvádí studie zveřejněná minulý měsíc v časopise GeoHealth.
Kašel, bolest v krku a podráždění očí
Mezi toxické látky obsažené v prachu patří oxid křemičitý, sádrovec, chloristany a nanofázové oxidy. „Největším nebezpečím je riziko pro plíce astronautů. Protože je prach tak jemný, očekává se, že zůstane v plicích astronautů a část z něj bude absorbována do krevního oběhu,“ vysvětluje spoluautor studie Justin Wang, student medicíny na Keck School of Medicine na University of Southern California.
„Astronauti jsou přitom již vystaveni riziku plicní fibrózy kvůli radiační expozici při kosmických letech a další rizika, například vystavení oxidu křemičitému a oxidům železa, může způsobit plicní onemocnění, která by se mohla překrývat,“ dodává.

Chloristany – chemické sloučeniny, které byly detekovány v toxických hladinách v půdě Marsu – by mohly způsobit dysfunkci štítné žlázy a aplastickou anémii, tedy stav, kdy tělo přestane produkovat dostatek krvinek.
Astronauti se přitom nebudou moci rychle vrátit na Zemi za účelem léčby. Ostatně, až čtyřicetiminutové komunikační zpoždění mezi Marsem a Zemí omezí rovněž užitečnost jakékoliv vzdálené lékařské podpory ze Země v případě akutních zdravotních problémů.
Prach může poškodit i zařízení
Podle autorů studie je tak klíčové vyhnout se vystavení prachu prostřednictvím prachové filtrace a používání elektrostatických odpudivých zařízení, stejně jako samočistících skafandrů. Wang je nicméně optimistický, podle něj toxický prach neznemožní misi na Mars.
„Ačkoli prach na Marsu nebude nejnebezpečnější součástí mise na rudou planetu, je to rozhodně nebezpečí, které může být pro astronauty škodlivé, ale lze se mu snadno vyhnout, pokud jsme na to náležitě připraveni,“ domnívá se.
Spoluautor studie Brian Hynek, profesor geologických věd na University of Boulder, zdůrazňuje širší negativní aspekty prachu: „Neustále padá z oblohy a zakrývá vše. Každých pár let se vyskytnou bouře zahrnující celou planetu, které položí silnou vrstvu prachu.“ Domnívá se proto, že kosmické lodě, vozidla, solární panely a další zařízení budou vyžadovat neustálou pozornost, aby zůstaly funkční.
„Naše rovery už to zažily, když došlo ke ztrátě vědeckých přístrojů nebo celé mise kvůli příliš zaprášeným solárním panelům na nabíjení baterií,“ dodává Hynek.