Domů     Vesmír
Polární záře na Neptunu poprvé zachycena. A hned s sebou přinesla novou záhadu
Martin Janda 29.3.2025

Planeta Neptun bývá kvůli své velké vzdálenosti od Země tak trochu stranou zájmu, ale nyní se jí ve vědecké komunitě dostává větší pozornosti. Astronomové totiž vůbec poprvé pozorovali polární záři v její atmosféře.

Zásluhu na tom má vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST), jehož infračervené přístroje odhalily světelné stopy, které dosud zůstávaly neviditelné..

Bývá to okouzlující nebeské divadlo, když noční zemskou oblohu rozzáří buď aurora borealis (na severu) nebo aurora australis (na jihu). Země však není jedinou planetou, na které k podobnému jevu dochází.

Polární záře byly již dříve zaznamenány na Marsu, Jupiteru, Saturnu, Uranu, a dokonce i na některých měsících plynných obrů. Neptun ale dlouho zůstával výjimkou.

Nyní je už vše jinak. Práce zveřejněná v časopise Nature Astronomy ukazuje, že Neptunovy záře se totiž chovají zcela odlišně od těch, které známe ze Země.

Namísto toho, aby zářily kolem pólů, jak je běžné, objevují se v mírných zeměpisných šířkách, což podle vědců souvisí s velmi neobvyklým magnetickým polem Neptunu, které je vůči ose rotace planety vychýlené o 47 stupňů.

Až dosud se přitom vědcům nedařilo záře na Neptunu polapit. Už v roce 1989 sice sonda Voyager 2 zaznamenala při průletu kolem planety slabé náznaky tohoto jevu, ale další pokusy, včetně pozorování pomocí Hubbleova teleskopu selhaly.

„Každý jeden pokus zklamal. Až teď jsme uspěli díky Webbovu teleskopu,“ přibližuje planetolog a jeden z autorů nové studie Henrik Melin působící na Northumbria University.

Tajemství k úspěchu tkví v kombinaci citlivosti a infračerveného spektra, které JWST nabízí. Pomocí přístroje zvaného Near-Infrared Spectrograph (NIRSpec) vědci v červnu 2023 zachytili infračervené záblesky v Neptunově atmosféře. A zároveň se jim podařilo objasnit, proč byly dosud neviditelné.

Jedním z překvapivých závěrů nové studie je zjištění, že horní vrstvy Neptunovy atmosféry výrazně ochladly. Zatímco Voyager 2 v roce 1989 naměřil teplotu přibližně 480 °C, nový odhad činí pouhých 93 °C. To znamená, že světelné jevy v atmosféře jsou extrémně slabé a aurora září s méně než 1 % očekávané jasnosti.

„A právě to vysvětluje, proč jsme je neviděli,“ vysvětluje planetární astronom z Univerzity v Readingu a další z autorů studie James O’Donoghue. „Jenže to zároveň otevírá novou záhadu: proč Neptun tak výrazně ochladl?“ Odpověď na tuto otázku snad přinesou další výzkumy.

Foto: NASA
Zdroje informací: Nature
Související články
Vesmír 5.7.2025
Astronomové oznámili objev teprve třetího známého objektu, který k nám přilétl z jiného hvězdného systému. Tento návštěvník, nově označený jako 3I/ATLAS, byl poprvé spatřen teleskopem v Chile jako neznámé těleso na výstředné dráze a podle odborníků se jednoznačně jedná o kometu mezihvězdného původu. „Tohle těleso se pohybuje opravdu rychle,“ uvedl ředitel Centra pro studium blízkozemních […]
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ateistů, Mezinárodní agentury pro atomovou energii i TV seriálu Teorie velkého třesku. A to navzdory tomu, že je vadný – svět na něm vystavený by zkolaboval […]
Objevy Vesmír 25.6.2025
Na observatoři vysoko v chilských Andách odstartoval desetiletý projekt, který promění naše vnímání vesmíru. Nový teleskop s největší digitální kamerou na světě zveřejnil první snímky a ukázal, co všechno nás čeká. Na vrcholu Cerro Pachón v Chile se 23. června 2025 otevřely dveře do nového věku astronomie. Dalekohled Vera C. Rubinové za 810 milionů dolarů, vybavený […]
Technika Vesmír 23.6.2025
Na mezinárodní přehlídce Paris Air Show předvádí česká firma Radalytica inovativní robotický systém RadalyX, který dokáže zrentgenovat celé letadlo přímo v hangáru. Využívá nejmodernější částicové detektory a dokáže zobrazovat složitou vnitřní strukturu výrobků. Díky přenosnosti a vysoké mobilitě robotických ramen už tak nemusí majitel vozit stroj do laboratoře ani jej rozebírat či rozřezat. Typickým příkladem […]
Vesmír Zajímavosti 20.6.2025
V rámci programu Apollo pobývali američtí astronauti pod taktovkou NASA na Měsíci mezi roky 1969 a 1972. Během letů nashromáždili mnoho vzorků měsíčních hornin, včetně malých oranžových „korálků“, které ke svému překvapení na povrchu Měsíce objevili. Díky pokročilým technologiím je nyní vědci mohli podrobit zkoumání a odhalit tajemství jejich vzniku. Když astronauti misí Apollo poprvé […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz