Domů     Vesmír
2024 YR4: „Zabiják měst“, který nakonec nezasáhne
Veronika Tyrková 26.3.2025

Koncem minulého roku svět obletěla zpráva, že za 8 let se asteroid o velikosti fotbalového hřiště ocitne na trajektorii, která by mohla ohrozit Zemi. Po dalších výpočtech vyšlo najevo, že druhé Tunguzky zřejmě budeme v roce 2032 ušetřeni. Z hrozby se tak 2024 YR4 stal cenným cílem pro vědecký výzkum..

Asteroid, který 30. června 1908 explodoval nad východosibiřskou tajgou, srovnal se zemí přes 2 000 km2 lesa a na 80 milionů stromů. Objekt o průměru 50–60 metrů uvolnil energii odpovídající až 50 megatunám.

Právě tato událost přišla mnohým na mysl, když byl loni v prosinci objeven asteroid 2024 YR4, který prolétl nepříjemně blízko Zemi. Okamžitě byl označen za nejnebezpečnější objekt ve sluneční soustavě.

Vodíková bomba nad Bombají

Vzhledem k jeho velikosti se 2024 YR4 přezdívá „zabiják měst“. S odhadovými 55 metry je stejně široký jako je šikmá věz v Pise vysoká a pohybuje se rychlostí téměř 48 000 km/h. V lednu vzbudily obavy předběžné výpočty jeho oběžné dráhy, které naznačovaly 3,1% pravděpodobnost, že by se při dalším těsném přiblížení k Zemi v roce 2023 mohl srazit s naší planetou.

„Jedná se o nejvyšší pravděpodobnost nárazu, jakou jsme kdy pozorovali u asteroidu této velikosti nebo většího,“ uvedl Davide Farnocchia z NASA.

Náraz by sice nezpůsobil vymírání druhů, následky ale mohly být citelné. Asteroid, který explodoval nad Tunguskou, zasáhl řídce obydlenou oblast. Koridor potenciálního nárazu 2024 YR4 protíná krom oceánu a pouští také metropole v Kolumbii, Nigérii či Indii.

Kolize by mohla uvolnit přibližně 8 megatun, což je 500krát více energie než atomová bomba, která zasáhla Hirošimu.

Pravidelný návštěvník

Zatímco v lednu ještě činila pravděpodobnost nárazu se Zemí 1,2 % (1:43), v polovině února se vyšplhala na hrozivých 3,1 % (1:32). Tato „horská dráha“ přitom byla předvídatelná. Pravděpodobnost nárazu obvykle stoupá, než klesne poté, co se vyloučí všechny potenciálně rizikové dráhy.

Do začátku března už NASA oficiálně snížila stupeň nebezpečí na Turínské stupnici na úroveň 0, čili nulovou hrozbu.

Ačkoliv YR4 s největší pravděpodobností v roce 2032 Zemi mine, bude se vlivem své čtyřleté oběžné dráhy kolem Slunce pravidelně vracet. Během příštího průletu, 17. prosince 2028, se přiblíží na 8 milionů km od Země, poté, 22. prosince 2032, proletí ve vzdálenosti pouhých 269 000 km od naší planety. Pro srovnání, Měsíc se nachází asi 384 400 km od naší planety.

Země na dračku

Po své „chvilce slávy“ se dá čekat, že YR4 zmizí z pozornosti veřejnosti, ne ovšem odborníků. Ti si vychutnají každou příležitost podrobně studovat tento kus vesmírného kamení. Jak lidstvo neustále zdokonaluje své metody detekce vesmírných objektů, je pravděpodobné, že v nadcházejících desetiletích objevíme více podobných asteroidů.

„Turínská stupnice bude mít co dělat,“ uvedl její vynálezce, americký astronom Richard Binzel. Jak ale dodal, není to důvod k obavám, právě naopak. „Znamená to, že s menší pravděpodobností nás některý z velkých asteroidů překvapí.“.

Foto: FOTO: Unsplash
Zdroje informací: livescience.com, science.nasa.gov, space.com
Související články
Vesmír 11.5.2025
Vědci možná odhalili tajemství vnitřní stavby ledových obrů Uranu a Neptunu. Nová studie naznačuje, že by se v jejich nitru mohl nacházet obří oceán vody, což by mohlo vysvětlit jejich neobvyklá magnetická pole. Uran a Neptun jsou sice našimi vzdálenějšími planetárními sousedy, přesto o nich víme stále jen docela málo. Za celou dobu kosmického výzkumu […]
S blížícím se opětovným návratem člověka na jeho povrch se průzkum Měsíce opět dostává do popředí vědeckého zájmu. Čínské sondě se v roce 2020 podařilo na Zemi přivézt vzorky měsíční horniny, které byly podrobeny důkladnému zkoumání. Odhalily, že na Měsíci zřejmě k aktivnímu vulkanismu docházelo ještě poměrně nedávno… Čínský lunární program zahrnuje celou řadu jednotlivých […]
Technika Vesmír 8.5.2025
Sovětská sonda Kosmos 482, která byla vypuštěna 31. března 1972 v rámci programu Venera s cílem prozkoumat planetu Venuši, se po více než 50 letech na oběžné dráze chystá na nekontrolovaný návrat do zemské atmosféry. Očekává se, že k tomu dojde mezi 9. a 11. květnem 2025. Kosmos 482 nebyla obyčejná sonda. Její sestupový modul […]
Náklady na stravování astronautů ve vesmíru jsou vskutku astronomické, pohybují se kolem půl milionu korun denně na jediného strávníka. Potraviny přitom často nejsou dostatečně čerstvé ani chutné. To by měl změnit nový projekt laboratorního pěstování potravin ve vesmíru, který by mohl být realizován do dvou let. Laboratorně pěstované potraviny nejsou ničím novým, takto vypěstované kuřecí […]
Objevy Vesmír 5.5.2025
V nejvzdálenější známé galaxii našli vědci kyslík. Jak? Kdy? Kde? A co to znamená pro naše chápání zrodu vesmíru? Jak hluboko do minulosti vesmíru se dá nahlédnout? Díky galaxii JADES-GS-z14-0 teď víme, že až ke hvězdám, které zářily před více než 13 miliardami let. Tato galaxie, objevená v roce 2023, je rekordmankou ve své kategorii […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz