Chrupavka slouží jako tlumič nárazů v kloubu, čímž ho chrání a umožňuje jeho bezbolestný pohyb. Když se poškodí, provází každý pohyb bolest. Lékaři ve Fakultní nemocnici Olomouc nyní nabízí terapii AutoCart, která pacientům pomáhá navrátit se k pohybu bez bolesti..
Kloubní chrupavka nemá přímou výživu, není zásobena krví, a tak „spoléhá“ pouze na vyživování kloubní tekutinou. Když se poškodí, nemá téměř žádnou schopnost regenerace, nová tak již nedoroste. Chrupavka přitom slouží jako tlumič nárazů v kloubu.
Nárazy je díky své pružnosti a struktuře schopna absorbovat, a dokáže tak rozložit tlak způsobený zatížením, čímž chrání kosti před poškozením. Povrch chrupavky je hladký a klouzavý, což umožňuje plynulý a nebolestivý pohyb v kloubu.
Léčba pomocí vlastních buněk pacienta
Když je však chrupavka poškozená, vede to k bolesti, otokům a snížení pohyblivosti kloubu. Pro zlepšení stavu chrupavky se využívají kolagenové implantáty, případně mozaikoplastika. Nyní nabízejí odborníci z Ortopedické kliniky FN Olomouc další možnost, jak rekonstruovat poškozenou chrupavku.
Jedná se o techniku AutoCart od společnosti Arthrex. Tato metoda umožňuje léčbu pomocí vlastního biologického materiálu, což snižuje riziko imunitní reakce a zajišťuje lepší biologickou integraci s okolní tkání. Zákrok je hrazen ze zdravotního pojištění.

MUDr. Maroš Béreš, Ph.D., který vedl tým, jenž tuto inovativní operaci začátkem března provedl, vysvětluje její podstatu: „Principem operace je odběr odlučující se chrupavky z okrajů defektu, její smíchání s krevní plazmou pacienta a následné umístění této směsi do defektu, čímž dochází k obnově kloubní plochy.“ Smícháním zdravé chrupavky z nepoškozené části kloubu, která se následně mechanicky rozdrobí, s krevní plazmou vznikne tzv.
autologní chrupavkový štěp. Tento štěp je následně implantován na místo defektu.
Návrat k pohybu bez bolesti
Celý zákrok probíhá většinou artroskopicky, tedy pomocí drobných nástrojů zavedených do kloubu malými řezy, takže není nutné provádět rozsáhlý výkon. Díky tomuto miniinvazivnímu přístupu se pacienti zotavují rychleji a s menšími bolestmi.
„Metoda AutoCart znamená velký posun v léčbě poškozené chrupavky a dává pacientům reálnou šanci na ‚vyhojení‘ chrupavky a následně plnohodnotný pohyb bez bolesti,“ komentuje zákrok přednosta Ortopedické kliniky FN Olomouc prof. MUDr. Jiří Gallo, Ph.D.
Metoda však není vhodná pro každého, podle lékařů přináší výsledky u mladších aktivních pacientů, kteří mají ohraničené poškození chrupavky, v rozsahu do čtyř centimetrů čtverečních. K provedení zákroku je nutné, aby měl pacient dostatečně zachovalou a vysokou chrupavku v okolí defektu.
Pro výkony na artritických kloubech není technika AutoCart vhodná. Výkon trvá asi hodinu, operovaný kloub je následně fixován ortézou. Nutné je ho rozhýbat následnou rehabilitací. Pacienti se poté mohou postupně vracet k běžným aktivitám, dokonce i ke sportu. Plná zátěž je doporučována až po šesti měsících od zákroku.