Domů     Technika
Nový energetický milník: Největší bateriové úložiště v Evropě jde do provozu
Jan Zelenka 13.3.2025
Moderní bateriové kontejnery společnosti Zenobē využívají špičkové systémy pro ukládání energie, které pomáhají snížit emise CO₂ a snižují náklady na elektřinu pro spotřebitele.

Společnost Zenobē, přední britský provozovatel velkokapacitních bateriových úložišť, uvedla do provozu největší bateriové úložiště v Evropě. Nachází se v Blackhillocku ve Skotsku.

Největší bateriové úložiště v Evropě se rozprostírá v srdci skotské krajiny, kde zajišťuje stabilitu elektrické sítě a maximální využití energie z větrných elektráren.

Úložiště, jehož první fáze je nyní uvedena do provozu, disponuje kapacitou 200 MW, přičemž se do roku 2026 počítá s jejím rozšířením na 300 MW/600 MWh. Taková kapacita by byla schopna napájet více než 3,1 milionu domácností po dobu jedné hodiny, což převyšuje počet domácností ve Skotsku.

Strategická poloha zařízení mezi Invernessem a Aberdeenem umožňuje řešit přetížení sítě způsobené větrnými farmami Viking, Moray East a Beatrice. Tento krok pomůže snížit množství nevyužité obnovitelné energie a podpořit plán Spojeného království na dosažení uhlíkové neutrality do roku 2030.

Blackhillock je prvním úložištěm svého druhu na světě, které poskytuje stabilizační služby britskému provozovateli energetického systému. Díky tomu zajišťuje bezpečnost a spolehlivost obnovitelné energie.

Na projektu se podílela společnost Wärtsilä, která dodala systém pro ukládání energie Quantum a platformu GEMS Digital Energy, umožňující optimalizaci energetických toků. Významným přínosem je také využití měničů SMA, jež umožňují stabilní dodávky elektřiny s vysokou kvalitou.

Projekt přináší nejen ekologické, ale i ekonomické výhody. Očekává se, že pomůže snížit účty za energii o více než 170 milionů liber během následujících 15 let. Zároveň by měl přispět ke snížení emisí oxidu uhličitého o přibližně 2,6 milionu tun, což odpovídá úspoře, kterou by přineslo vysazení milionů stromů.

Bateriová úložiště, jako je Blackhillock, hrají klíčovou roli v přechodu na obnovitelné zdroje energie. Umožňují ukládání přebytečné energie z větrných a solárních elektráren pro pozdější využití, čímž pomáhají stabilizovat síť a snižují závislost na fosilních palivech.

Tento projekt je součástí širší strategie Spojeného království, která si klade za cíl zvýšit kapacitu bateriových úložišť na více než 22 GW do roku 2030.

Blackhillock Battery Storage slouží jako klíčový článek v přechodu Spojeného království na obnovitelné zdroje energie, podporující bezemisní síť do roku 2030.
Foto: Zenobe
Zdroje informací: https://www.zenobe.com/news-and-events/blackhillock-battery-storage-launch/
Související články
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné technologie k přetvoření měst na chytrá města budoucnosti, která budou snižovat své dopady na životní prostředí a zároveň šetrně nakládat s […]
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ateistů, Mezinárodní agentury pro atomovou energii i TV seriálu Teorie velkého třesku. A to navzdory tomu, že je vadný – svět na něm vystavený by zkolaboval […]
Technika 28.6.2025
Led není jen voda v pevném skupenství, ale je to zároveň i záznamové médium budoucnosti. Vědci z Koreje, Číny a České republiky přišli s překvapivým způsobem, jak v ledu ukládat informace: skrze vzory vzduchových bublinek vznikajících při mrznutí. Ve studii zveřejněné v časopise Cell Reports Physical Science badatelé představili techniku, která by se bez nadsázky […]
Technika Vesmír 23.6.2025
Na mezinárodní přehlídce Paris Air Show předvádí česká firma Radalytica inovativní robotický systém RadalyX, který dokáže zrentgenovat celé letadlo přímo v hangáru. Využívá nejmodernější částicové detektory a dokáže zobrazovat složitou vnitřní strukturu výrobků. Díky přenosnosti a vysoké mobilitě robotických ramen už tak nemusí majitel vozit stroj do laboratoře ani jej rozebírat či rozřezat. Typickým příkladem […]
Objevy Technika 16.6.2025
Počítačoví vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT (FEL ČVUT) a Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC ČVUT) se v mezinárodním žebříčku CSRankings umístili mezi nejlepšími evropskými pracovišti v oborech informatiky a robotiky. Největšího úspěchu dosáhli v oblasti počítačového vidění (Computer Vision), kde se v hodnocení za období 2020–2025 umístili na 6. místě v Evropě, a […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz