Domů     Medicína
Co zvyšuje riziko demence? Studie odhalila 15 klíčových faktorů
Veronika Tyrková 26.2.2025

Demence je jedním z nejzávažnějších neurodegenerativních onemocnění, které postihuje miliony lidí po celém světě. Ačkoli se s tímto problémem setkáváme především u starší populace, stále častěji se objevuje i u lidí mladších 65 let, což je označováno jako časná demence (YOD – Young Onset Dementia).

Rozsáhlá vědecká studie nyní identifikovala 15 faktorů, které mohou riziko vzniku tohoto onemocnění výrazně zvýšit.

Výzkumy ukázaly, že jedním z nejvýznamnějších faktorů je nízký socioekonomický status, který ovlivňuje přístup ke zdravotní péči a kvalitě života. Lidé s nižším vzděláním a horšími životními podmínkami jsou často více ohroženi, protože nemají dostatek informací o prevenci nebo si nemohou dovolit pravidelné lékařské prohlídky.

Společně s tím souvisí i sociální izolace, která může vést k psychickým problémům a snížení kognitivních funkcí.

A další faktory…

Dalším významným rizikovým faktorem je ztráta sluchu, která bývá často přehlížena. Snížená schopnost slyšet vede k omezení sociálních interakcí, což má negativní dopad na mozek. Významnou roli hraje také cévní mozková příhoda (CMP), která poškozuje mozkovou tkáň a může způsobit zrychlený pokles mentálních funkcí.

Kardiovaskulární onemocnění, jako jsou srdeční choroby a diabetes, dále přispívají ke zhoršení stavu cév, což se promítá i do fungování mozku.

Studie také poukázala na význam duševního zdraví. Deprese je významným faktorem, který může urychlit kognitivní úpadek a zvýšit riziko vzniku demence. Nedostatek vitaminu D, který je důležitý pro zdraví nervového systému, a vysoké hladiny C-reaktivního proteinu (CRP), indikující chronický zánět v těle, mohou rovněž hrát klíčovou roli v rozvoji nemoci.

Alkohol jen s mírou

Zajímavým zjištěním je vliv alkoholu. Zatímco nadměrná konzumace alkoholu riziko demence jednoznačně zvyšuje, mírné až střední pití může mít naopak ochranný efekt. Pravděpodobně je to dáno tím, že osoby, které pijí s mírou, obvykle vedou zdravější životní styl a mají lepší sociální vazby.

Důležitým ochranným faktorem je i vzdělání, které působí jako „kognitivní rezerva“ a pomáhá mozku lépe odolávat neurodegenerativním procesům.

Významným preventivním opatřením je také udržování fyzické aktivity, která pomáhá snižovat riziko kognitivního úpadku a udržovat mozek v dobré kondici. Naopak vyšší míra fyzické křehkosti je spojována s vyšším rizikem demence, protože naznačuje celkové zhoršení zdravotního stavu.

Tyto poznatky naznačují, že zdravý životní styl může výrazně přispět ke snížení rizika demence i v mladším věku. Prevence spočívá v kombinaci správné výživy, dostatečné fyzické aktivity, sociálních vazeb a pravidelných lékařských kontrol.

Autor: Jiří Lukša

Foto: FOTO: Unsplash
Zdroje informací: medcz.com, nzip.cz, neurologiepropraxi.cz
Související články
Medicína 16.3.2025
Konopí je jednou z nejrozšířenějších psychoaktivních látek na světě, a i proto jsou jeho dlouhodobé účinky na lidské zdraví předmětem intenzivního výzkumu. Nejnovější studie naznačuje, že užívání látek obsažených v konopí může být spojeno s epigenetickými změnami, tedy s úpravami v regulaci genů, které ovlivňují fungování organismu, aniž by měnily samotnou DNA. Tým vědců z […]
Medicína 14.3.2025
Na světě žije asi 40 milionů lidí s nákazou HIV, z toho dvě třetiny v Africe. Moderní léky již umí infekci potlačit, ale nakaženého viru nezbaví. Ročně se jím pak nově nakazí asi milion lidí, přičemž vakcína je stále v nedohlednu. Nyní ale začalo svítat na lepší časy. Nový injekčně podávaný lék zvaný lenacapavir totiž […]
Medicína 14.3.2025
Nová studie, za kterou stojí tým vedený Sebastiaanem van Heeschem z Oncode Institute v nizozemském Utrechtu, odhalila v lidském genomu celou armádu „podměrečných“ genů, kódujících takzvané mikroproteiny, jež jsou tvořené méně než stovkou aminokyselin, o nichž se dříve vědci domnívali, že nejsou příliš důležité. Mýlili se! Lidský genom je souhrnem veškeré genetické informace zapsané v […]
Medicína 11.3.2025
Mnozí z nás mají v živé paměti covidové testování. Hlavní roli v něm sehrály tak zvané antigenní testy, lépe řečeno laterální průtokové testy, jejichž nespornou výhodou byla rychlost v určení, zda je či není člověk nakažen. Jejich spolehlivost se však různila. O té doby ušly překotným vývojem, dnes jsou proto využívány nejen k diagnostice nemocí, […]
Medicína 11.3.2025
Vysoký krevní tlak může mít řadu příčin, jednou z nich je i tak zvaný Connův syndrom, spočívající v zadržování nadměrného množství soli v těle. A právě na tuto zdravotní komplikaci cílí nová léčba, vyvinutá lékaři v Londýně a Cambridgi, označovaná jako TTT, díky které by mohlo dojít ke zmírnění či úplnému vymizení vysokého krevního tlaku […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz