Domů     Vesmír
Badatelé zachytili pod hladinou moře podezřelé neutrino
Martin Janda 15.2.2025

V hlubinách Středozemního moře fyzici zaznamenali stopu subatomární částice, která se obvykle řítí vesmírem neuvěřitelnou rychlostí. Jedná se o nejenergetičtější neutrino, jaké bylo kdy na Zemi zaznamenáno, a vědci nemají tušení, odkud přišlo..

„To, co jsme objevili, je podle našeho názoru nejenergetičtější neutrino, jaké kdy bylo na Zemi detekováno,“ uvedl fyzik z Amsterdamské univerzity Paul de Jong, jeden ze 350 expertů, kteří se na objevu podíleli.

Neutrina jsou částice, které se od většiny ostatních hmotných částic liší svou takřka nulovou hmotností a absencí elektrického náboje.

Neinteragují běžně s hmotou, jednoduše procházejí hvězdami, mezihvězdným prachem i lidským tělem.

Nicméně, jejich detekce je extrémně obtížná a vědci po desítky let budují speciální detektory pod ledem, nebo pod hladinou moře, aby nějaké neutrino zachytili.

Neutrino s extrémně vysokou energií bylo zachyceno pomocí teleskopu KM3NeT (Kilometer Cube Neutrino Telescope), který je sice ještě ve výstavbě, ale už je schopen fungovat.

Teleskop se skládá ze dvou detektorů umístěných několik kilometrů pod hladinou moře u pobřeží Francie a Sicílie.

Jeden z detektorů, tvořený řetězci světlocitlivých koulí, byl v době objevu dokončen jen z deseti procent, ale i přesto dokázal zachytit charakteristický záblesk neutrina, kdy se světelné senzory rozsvítily v důsledku interakce neutrina s okolními horninami nebo mořskou vodou.

Přímo samotné neutrino však detektor neviděl, zachytil pouze mion, subatomární částici, která vznikla při sražce neutrina s hmotou.

Pomocí analýzy vzoru modrého světla, které zanechal tento mion v temnotě oceánu, mohli vědci rekonstruovat původní směr letu neutrina. Zjistili tak, že tato částice nesla energii 220 milionů miliard elektronvoltů (eV), mnohem větší, než jakékoliv neutrino detekované dosud.

Toto neutrino mělo 10 000x více energie než částice urychlené v největším urychlovači světa Velkém hadronovém urychlovači (LHC). Na druhou stranu, pokud tuto energii přeneseme do běžného života, odpovídá energii pingpongového míčku, který padá z výšky jednoho metru.

Dosud nejenergetičtější neutrino bylo zachyceno v roce 2014 observatoří IceCube v Antarktidě a mělo energii pouze desetiny toho, co v sobě nese středomořské neutrino. I proto badatelé svému objevu nejdříve příliš nevěřili.

„Chvíli trvalo, než jsme si uvědomili, že je to skutečné,“ řekl astronom z Nizozemského institutu pro subatomární fyziku Aart Heijboer. „Když mi přišla první data, tak můj počítač dokonce spadl, protože ten soubor byl příliš velký,“ dodal jeden z jeho kolegů.

Tento objev vyvolal mnoho otázek, hlavně co mohlo vyvolat tak extrémně energetickou událost. Mohlo jít o supermasivní černou díru pohlcující okolní hmotu, gama záblesk z umírající hvězdy nebo o interakci nabitých částic se zářením z Velkého třesku.

Teleskop KM3NeT bude i nadále pracovat na zpřesnění směru letu tohoto neutrina, aby pomohl odhalit jeho původ. Jak říká Paul de Jong: „Teď už víme, že tato neutrina existují. Jsou skutečná.“.

Foto: Dall-e
Zdroje informací: Nature, www.km3net.org, NY Times
Související články
Vesmír 19.4.2025
Nález mimozemského života by byl bezesporu největším objevem v dějinách vědy. Ačkoliv kosmické sondy už prolétly kolem všech planet naší soustavy a čím dál dokonalejší teleskopy nahlížejí do stále vzdálenějších koutů vesmíru, důkaz toho, že život na planetě Zemi není jen osamoceným výkřikem do tmy stále schází. Nedávný objev v atmosféře exoplanety K2-18b proto vzbudil […]
Tým z laboratoře CAPADS na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze provedl průlomové měření v oblasti intenzitní optické interferometrie, která je zásadní pro přesné měření směrů a vzdáleností ve vesmíru. Zlepšení v přesnosti by mohlo dosáhnout až několika řádů a výrazně přispět k hlubšímu pochopení kosmických struktur a jevů. Výzkum týmu se zaměřil na tzv. Hanbury […]
Objevy Vesmír 31.3.2025
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut? Přesně to se stalo na Měsíci! Dva gigantické kaňony poblíž jeho jižního pólu, Vallis Schrödinger a Vallis Planck, mají s Grand Canyonem podobné rozměry, […]
Technika Vesmír 31.3.2025
Skupina šestadvaceti nejtalentovanějších mladých vesmírných nadšenců z celé České republiky se po intenzivním půlročním výběrovém řízení konečně vydala na svou „vesmírnou” cestu. V neděli 30. března se měsíce příprav na misi Zero-G, která je jednou z aktivit národního programu Česká cesta do vesmíru, proměnily ve skutečný zážitek. Unikátní parabolický let, první svého druhu s českou […]
Vesmír 29.3.2025
Planeta Neptun bývá kvůli své velké vzdálenosti od Země tak trochu stranou zájmu, ale nyní se jí ve vědecké komunitě dostává větší pozornosti. Astronomové totiž vůbec poprvé pozorovali polární záři v její atmosféře. Zásluhu na tom má vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST), jehož infračervené přístroje odhalily světelné stopy, které dosud zůstávaly neviditelné. Bývá to okouzlující […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz