Latence v řádu mikrosekund, rychlost přenosu dat 1 terabit za sekundu, mobilní síť čtyřikrát rychlejší než úder blesku – zní to jako hudba budoucnosti? Zatím ano, technologie 6G je ale momentálně ve vývoji, aby změnila realitu bezdrátové komunikace. Kdy ji můžeme čekat a proč ji vůbec potřebujeme?.
Přibližně každých 10 let sledujeme nástup nové generace mobilních technologií. Každá z nich přichází s novými schopnostmi a 6G nebude výjimkou. Na její zavedení si sice ještě pár let počkáme, už nyní ale máme představu, jak změní svět.
Nestačí nám 5G?
Ačkoliv překvapivě velké části USA stále postrádají dostatečně rychlé širokopásmové nebo mobilní připojení, pokrytí v Česku patří k nejlepším v Evropě – sítě páté generace jsou dostupné asi na 96 % území republiky. Proč tedy potřebujeme novou generaci?
V první řadě proto, že požadavky na provoz v mobilní síti se neustále zvyšují. Podle Ericsson Mobility Report činil za loňský rok průměrný objem dat v mobilních sítích na osobu 20 GB měsíčně. Letos už by to mělo být více než 25 GB a do roku 2028 se číslo vyšplhá na 43 GB. Pokud k tomu připočteme narůstající potřebu výměny dat v průmyslové automatizaci, digitalizaci, v budoucnosti pak neuralink, autonomní vozidla, umělou inteligenci, strojové učení, rozšířenou realitu či skutečně globální pokrytí, potřeba nové generace internetového připojení je nasnadě.
20 filmů za sekundu
Technologií určených pro ekosystém 6G se vyvíjí několik, včetně rozsáhlých anténních polí, holografického tvarování paprsku nebo laserová komunikace. Na jednom ze slibných řešení pracují také vědci z University College London.
V nedávném experimentu ke zvýšení přenosové rychlosti použili širší rozsah frekvencí než v jakémkoli předchozím experimentu tohoto druhu: celou škálu od 5 GHz do 150 GHz. Nakombinovali k tomu technologii rádiových vln a lasery.
To týmu umožnilo posílat data vzduchem rychlostí 938 gigabitů (Gb) za sekundu, což je více než 9000krát více než průměrná rychlost stahování dat 5G. Odpovídá to stažení více než 20 průměrně dlouhých filmů za jedinou sekundu.
I když se jedná o rekord pro multiplexní data, jednotlivé signály byly dokonce přenášeny ještě rychleji a přesáhly 1 terabit za sekundu. „Rozdělení signálů v širokém frekvenčním rozsahu je jako vzít úzkou, přetíženou silnici současných sítí 5G a změnit ji na dálnici s deseti pruhy“, uvedl jeden z autorů studie, Zhixin Liu.
„Stejně jako v dopravě potřebujete širší silnice, abyste mohli přepravit více aut,“ dodal. Tým v současnosti jedná s výrobci chytrých telefonů a provozovateli sítí a doufá, že budoucí technologie 6G bude založena na jejich výzkumu.
Vzhůru do vesmíru
Přísliby jsou jedna věc, jejich aplikace druhá. Síť 5G například měla také zajistit bleskově rychlé globální připojení. „Pokrytí mobilní sítí 5G v současné době představuje pouze asi 10 procent zemského povrchu,“ uvedl v roce 2023 Jeffrey Andrews z výzkumného centra na Texaské univerzitě v Austinu.
Jak ale odborníci doufají, s příchodem 6G sítě se věci dramaticky – ačkoliv postupně – změní. Část úsilí v oblasti vývoje se totiž zaměřuje na vytváření infrastruktury tvořené satelity na nízké oběžné dráze Země.
„Myslím, že využití vesmírných systémů k zajištění globálního pokrytí bude revolučním aspektem éry 6G,“ dodal Andrews. Oproti drahým optickým kabelům pro přenos 5G by se také mělo jednat o citelně levnější řešení.
Pět let do startu
V konečném důsledku experti očekávají, že 6G bude 10- až 1 000krát rychlejší než současné sítě 5G. Na krátkou vzdálenost, čehož využije hlavně průmysl, se počítá s přenosovou rychlostí až 1 terabit dat za sekundu.
Ultra nízká latence kolem 100 mikrosekund může umožnit nástup samořídících automobilů. Očekává se také, že tyto sítě budou fungovat za zlomek nákladů na 5G, která se spoléhá hlavně na pozemní optické kabely a mobilní věže.
Bez ohledu na to, jak rychlá se nová síť ukáže, mohla by umožnit futuristickou technologii a vlnu nových aplikací, které jsou při současných rychlostech sítě nepochopitelné. Například telefon může sloužit jako router, samořídící auta mohou být schopna spolu komunikovat téměř okamžitě.
Na její revoluční přísliby si ovšem nějakou dobu počkáme. Spotřebitelům nebude k dispozici do roku 2030.