Domů     Medicína
Vědci zjistili, jak potlačit strach u myší. Pomůže to lidem trpícím úzkostmi a stresovou poruchou?

Neurovědcům a neurologům z univerzit v australském Sydney se podařilo potlačit u myší instinkt utéct a schovat se před nebezpečím. Zjistili, že při tom spolupracují dvě oblasti mozku. Doufají, že by tato zjištění mohla do budoucna pomoci potlačovat úzkosti a posttraumatickou stresovou poruchu u lidí..

Když nad sebou myši spatří rýsující se stín dravce, instinkt jim velí vrhnout se do úkrytu. Stejný instinkt nabádá lidi, aby uskočili, když uvidí pavouka. Tyto instinktivní reakce jsou řízeny mozkovým kmenem, ovšem mohou být potlačeny, pokud se zvíře a potažmo i člověk naučí, že děsivý podnět je neškodný.

Díky experimentu provedeném na myších se australským vědcům podařilo odhalit oblasti mozku, které potlačují reakce na strach u myší. Věří, že jednou budou moci díky této znalosti pomoci i lidem.

Na potlačení strachu spolupracují dvě části mozku, ovšem jen jedna z nich je zapojena do pozdějšího vybavování si naučeného chování. „Díky myším jsme objevili první důkaz tohoto mechanismu,“ říká neurolog Pascal Carrive z University of New South Wales v Sydney v Austrálii.

Během experimentu použili odborníci rozšiřující se tmavý kruh, aby napodobili stín snášejícího se dravce. Ten způsobil, že se myši instinktivně vrhaly do úkrytu.

Nebát se je možné se naučit

Aby je naučili, že tento podnět neznamená nebezpečí, zabránili vědci myším v útěku přidáním bariéry. „Líbí se mi jejich model chování,“ komentuje Christina Perry, behaviorální neurovědkyně z Macquarie University v Sydney.

„Je to velmi jednoduché,“ dodává. „Když nejsou sežrány, dozví se myši, že tento falešný predátor ve skutečnosti není hrozbou.“ Díky této zkušenosti se myši naučily být odvážnějšími. Vědci následně začali ovlivňovat jejich neurony pomocí optogenetiky.

Jedná se o techniku, která umožňuje, u geneticky upravených zvířat, řídit nebo monitorovat činnost neuronů pomocí světla. Když vědci u myší umlčeli části mozkové kůry, které analyzují vizuální podněty, tak zvané vyšší zrakové oblasti, myši se nenaučily strach potlačovat a i nadále se snažily uniknout falešnému dravci.

To naznačuje, že tato oblast mozku je nezbytná pro učení se potlačit reakci na strach. Ovšem u myší, které již byly vycvičeny k překonávání svého strach, nebránilo vypnutí vyšších vizuálních oblastí tomu, aby se chovaly odvážněji.

Práce se strachem u myší

Je to proto, že toto naučené chování bylo uloženo v jiné části mozku, v takzvaných laterálních genikulárních jádrech, nacházejících se v talamu, která jsou přenosovým centrem pro zrakové informace přijímané ze sítnice oka.

„Tato oblast mozku může utlumovat ostatní; je to docela silná kontrolní oblast,“ říká spoluautorka Sonja Hofer, systémová neurovědkyně z University College London (UCL). Když však byla tato jádra umlčena u myší vycvičených k potlačování strachu, znovu se začaly děsit stínů.

„To bylo překvapivé, protože se normálně nepředpokládá, že by tato oblast mozku byla schopná plasticity nebo změny,“ říká spoluautorka Sara Mederos, také systémová neurovědkyně na UCL. Vědci rovněž zjistili, že inhibice chemických látek zvaných endokanabinoidy bránila myším naučit se potlačovat strach.

Tyto látky, které jsou důležité pro mnoho mozkových funkcí, aktivují stejné receptory jako konopí. „Takže léčba konopím není účinným způsobem, jak potlačit reakce na strach,“ vysvětluje Hoferová. Vědci se nicméně domnívají, na základě těchto zjištění, že by hluboká mozková stimulace oblasti genikulárních jader či zvýšení endokanabinoidní aktivity pouze v této oblasti mozku mohla být způsobem, jak v budoucnu potlačit strachové reakce u lidí.

Zdroj: Nature

Foto: Pixabay
Zdroje informací: Nature
Štítky:
Související články
Medicína 14.3.2025
Na světě žije asi 40 milionů lidí s nákazou HIV, z toho dvě třetiny v Africe. Moderní léky již umí infekci potlačit, ale nakaženého viru nezbaví. Ročně se jím pak nově nakazí asi milion lidí, přičemž vakcína je stále v nedohlednu. Nyní ale začalo svítat na lepší časy. Nový injekčně podávaný lék zvaný lenacapavir totiž […]
Medicína 14.3.2025
Nová studie, za kterou stojí tým vedený Sebastiaanem van Heeschem z Oncode Institute v nizozemském Utrechtu, odhalila v lidském genomu celou armádu „podměrečných“ genů, kódujících takzvané mikroproteiny, jež jsou tvořené méně než stovkou aminokyselin, o nichž se dříve vědci domnívali, že nejsou příliš důležité. Mýlili se! Lidský genom je souhrnem veškeré genetické informace zapsané v […]
Medicína 11.3.2025
Mnozí z nás mají v živé paměti covidové testování. Hlavní roli v něm sehrály tak zvané antigenní testy, lépe řečeno laterální průtokové testy, jejichž nespornou výhodou byla rychlost v určení, zda je či není člověk nakažen. Jejich spolehlivost se však různila. O té doby ušly překotným vývojem, dnes jsou proto využívány nejen k diagnostice nemocí, […]
Medicína 11.3.2025
Vysoký krevní tlak může mít řadu příčin, jednou z nich je i tak zvaný Connův syndrom, spočívající v zadržování nadměrného množství soli v těle. A právě na tuto zdravotní komplikaci cílí nová léčba, vyvinutá lékaři v Londýně a Cambridgi, označovaná jako TTT, díky které by mohlo dojít ke zmírnění či úplnému vymizení vysokého krevního tlaku […]
Přebytečný tuk v těle je spojován s řadou zdravotních problémů. Vědci již vědí, že viscerální tuk, ukládající se v břiše kolem důležitých orgánů, je pro lidské zdraví více ohrožující než tuk podkožní. V rámci nejnovější studie odhalili odborníci z Ben Gurionovy univerzity v izraelském Negevu dosud neznámé poddruhy tukové tkáně, které by mohly otevřít nové […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz