Domů     Vesmír
Vzorky z planetky Bennu: Stavební kameny života i nečekané struktury
Martin Janda 1.2.2025

Vzorky asteroidu Bennu, které na Zemi dopravila sonda OSIRIS-REx, obsahují základní stavební kameny života. Podle nejnovějšího oznámení NASA byl v materiálu nalezen kompletní soubor pěti nukleových bází tvořících DNA a RNA, stejně jako 14 z 20 aminokyselin běžně se vyskytujících v pozemských proteinech..

Největším překvapením je však jejich struktura. Zatímco život na Zemi preferuje levotočivé aminokyseliny, ve vzorcích z Bennu se nachází téměř stejné množství levotočivých i pravotočivých forem.

Tento objev staví pod otazník hypotézu, že podobné asteroidy mohly tím, kdo na Zemi přinesl základy života.

Podle astrobiologa Daniela Glavina z NASA je unikátnost těchto výsledků dána tím, že jde o „prvotřídní, neznečištěný vzorek“, protože zbytky vesmírných kamenů, které dopadnou na Zemi, jsou ovlivněny atmosférickým ohřevem a následně kontaminovány pozemskými látkami.

Naproti tomu vzorky z Bennu byly na Zemi přivezeny v hermeticky uzavřeném kontejneru a poté analyzovány v laboratorním prostředí s inertním plynem.

Vědci popsali, že materiál z Bennu je bohatý na soli, které pravděpodobně vznikly už před miliardami let, když povrch mateřského tělesa asteroidu pokrývaly slané vodní louže. Takové prostředí je schopné podporovat chemické reakce vedoucí ke vzniku složitějších organických molekul, například nukleových bází.

„Pokud se zde nacházely slané roztoky spolu s jednoduchými organickými látkami, mohl tento proces vést k tvorbě složitějších a zajímavějších molekul,“ říká mineraložka Sara Russellv z londýnského Přírodovědného muzea.

Objev také potvrzuje, že raná tělesa ve Sluneční soustavě nebyla jen neaktivní kusy kamene a ledu, ale chemicky živé a aktivní objekty,.

Mise OSIRIS-REx, která s rozpočtem 1,2 miliardy dolarů zkoumala asteroid Bennu, odstartovala v roce 2016. V roce 2020 odebrala vzorky z povrchu planetky a v roce 2023 je dopravila na Zemi. Bennu se od začátku jevil jako uhlíkaté těleso s vodou vázanou v jílových minerálech, ale až po návratu vzorků bylo možné detailně zjistit jeho složení.

Vědci nyní čelí nové výzvě: pokud aminokyseliny na Bennu nemají stejné chemické přednosti jako pozemský život, kolem otázky, kde se vlastně život vzal, se objeví další roj otazníků. „Nejprve jsem byl trochu zklamaný, jako by to zneplatnilo 20 let mé práce,“ přiznává Glavin. „Ale právě se věnujeme vědě, tedy abychom se dozvěděli nové věci.“.

Foto: NASA
Zdroje informací: Nature, NASA
Související články
Vesmír 26.1.2025
Dosud nejvyšší naměřená rychlost větru na Zemi činí 416 km/h. Z pohledu člověka je to děsivá a devastující síla, planeta WASP-127b by však takový pohyb atmosféry snad ani nezaznamenala. Už od roku 2016, kdy byla planeta WASP-127b objevena, astronomové na ní zkoumají povětrnostní podmínky. Planeta, vzdálená asi 500 světelných let, je o něco větší než […]
Vesmír 25.1.2025
Má sotva deset metrů v průměru, přesto koncem loňského léta přitáhl pozornost. Objekt s označením 2024 PT5. se přiblížil k Zemi a získal přezdívku „miniměsíc“. Nyní se ukazuje, že toto těleso kdysi v dávných dobách bylo součástí našeho skutečného Měsíce. Podle studie publikované tento měsíc v časopise The Astrophysical Journal Letters byl tento kus kamene […]
Vesmír Zajímavosti 22.1.2025
Struktura rozprostírající se po nočním nebi, připomínající antickým Řekům vylité mléko, zaměstnává lidskou zvědavost po celá tisíciletí. Čím dokonalejší prostředky k jejímu zkoumání máme, tím pozoruhodnější se nám zdá. Od jejich mlhavých hranic tvořených temnou hmotou po střed ukrývající nenasytnou černou díru – Mléčná dráha ukrývá řadu fenoménů, nad kterými si vědci nepřestávají lámat hlavu. V září […]
Vesmír Zajímavosti 18.1.2025
Saturnin není jen jméno poněkud extravagantního sluhy ze stejnojmenné knihy Zděňka Jirotky. Stejné jméno, konkrétně SATurnin-1, nese i dosud největší česká družice, která se kdy dostala na zemskou orbitu. Vojenský satelit byl do kosmu vynesen 14. ledna a od té doby bez problémů komunikuje. Je určen ke snímkování Země, na palubě má kameru s vysokým […]
Vesmír Zajímavosti 12.1.2025
Život, jaký známe z naší planety, nemůže vzniknout kdekoli. Podmínky na naší planetě jsou ideálně vyladěné, takže životu se zde – prozatím – daří. Ale nebude tomu tak navěky. Aby mohl život, tak jak jej známe, prosperovat, musí se sejít řada okolností. Teplo, ale ne příliš velké, aby se nevyvařila další zásadní podmínka života – […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz