Domů     Vesmír
Vzorky z planetky Bennu: Stavební kameny života i nečekané struktury
Martin Janda 1.2.2025

Vzorky asteroidu Bennu, které na Zemi dopravila sonda OSIRIS-REx, obsahují základní stavební kameny života. Podle nejnovějšího oznámení NASA byl v materiálu nalezen kompletní soubor pěti nukleových bází tvořících DNA a RNA, stejně jako 14 z 20 aminokyselin běžně se vyskytujících v pozemských proteinech..

Největším překvapením je však jejich struktura. Zatímco život na Zemi preferuje levotočivé aminokyseliny, ve vzorcích z Bennu se nachází téměř stejné množství levotočivých i pravotočivých forem.

Tento objev staví pod otazník hypotézu, že podobné asteroidy mohly tím, kdo na Zemi přinesl základy života.

Podle astrobiologa Daniela Glavina z NASA je unikátnost těchto výsledků dána tím, že jde o „prvotřídní, neznečištěný vzorek“, protože zbytky vesmírných kamenů, které dopadnou na Zemi, jsou ovlivněny atmosférickým ohřevem a následně kontaminovány pozemskými látkami.

Naproti tomu vzorky z Bennu byly na Zemi přivezeny v hermeticky uzavřeném kontejneru a poté analyzovány v laboratorním prostředí s inertním plynem.

Vědci popsali, že materiál z Bennu je bohatý na soli, které pravděpodobně vznikly už před miliardami let, když povrch mateřského tělesa asteroidu pokrývaly slané vodní louže. Takové prostředí je schopné podporovat chemické reakce vedoucí ke vzniku složitějších organických molekul, například nukleových bází.

„Pokud se zde nacházely slané roztoky spolu s jednoduchými organickými látkami, mohl tento proces vést k tvorbě složitějších a zajímavějších molekul,“ říká mineraložka Sara Russellv z londýnského Přírodovědného muzea.

Objev také potvrzuje, že raná tělesa ve Sluneční soustavě nebyla jen neaktivní kusy kamene a ledu, ale chemicky živé a aktivní objekty,.

Mise OSIRIS-REx, která s rozpočtem 1,2 miliardy dolarů zkoumala asteroid Bennu, odstartovala v roce 2016. V roce 2020 odebrala vzorky z povrchu planetky a v roce 2023 je dopravila na Zemi. Bennu se od začátku jevil jako uhlíkaté těleso s vodou vázanou v jílových minerálech, ale až po návratu vzorků bylo možné detailně zjistit jeho složení.

Vědci nyní čelí nové výzvě: pokud aminokyseliny na Bennu nemají stejné chemické přednosti jako pozemský život, kolem otázky, kde se vlastně život vzal, se objeví další roj otazníků. „Nejprve jsem byl trochu zklamaný, jako by to zneplatnilo 20 let mé práce,“ přiznává Glavin. „Ale právě se věnujeme vědě, tedy abychom se dozvěděli nové věci.“.

Foto: NASA
Zdroje informací: Nature, NASA
Související články
Vesmír 20.4.2025
Astronomové objevili planetu, která obíhá pod úhlem 90 stupňů kolem vzácné dvojice zvláštních hvězd. Je to poprvé, co máme přesvědčivé důkazy o tom, že jedna z těchto „polárních planet“ obíhá kolem hvězdného páru. V posledních letech bylo objeveno několik planet, které obíhají kolem dvou hvězd najednou, podobně jako fiktivní svět Tatooine z filmů Star Wars. […]
Vesmír 19.4.2025
Nález mimozemského života by byl bezesporu největším objevem v dějinách vědy. Ačkoliv kosmické sondy už prolétly kolem všech planet naší soustavy a čím dál dokonalejší teleskopy nahlížejí do stále vzdálenějších koutů vesmíru, důkaz toho, že život na planetě Zemi není jen osamoceným výkřikem do tmy stále schází. Nedávný objev v atmosféře exoplanety K2-18b proto vzbudil […]
Tým z laboratoře CAPADS na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze provedl průlomové měření v oblasti intenzitní optické interferometrie, která je zásadní pro přesné měření směrů a vzdáleností ve vesmíru. Zlepšení v přesnosti by mohlo dosáhnout až několika řádů a výrazně přispět k hlubšímu pochopení kosmických struktur a jevů. Výzkum týmu se zaměřil na tzv. Hanbury […]
Objevy Vesmír 31.3.2025
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut? Přesně to se stalo na Měsíci! Dva gigantické kaňony poblíž jeho jižního pólu, Vallis Schrödinger a Vallis Planck, mají s Grand Canyonem podobné rozměry, […]
Technika Vesmír 31.3.2025
Skupina šestadvaceti nejtalentovanějších mladých vesmírných nadšenců z celé České republiky se po intenzivním půlročním výběrovém řízení konečně vydala na svou „vesmírnou” cestu. V neděli 30. března se měsíce příprav na misi Zero-G, která je jednou z aktivit národního programu Česká cesta do vesmíru, proměnily ve skutečný zážitek. Unikátní parabolický let, první svého druhu s českou […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz