Domů     Příroda
Prehistorický krokodýl si rád pochutnával na mase ptakoještěrů

Paleontologové objevili v roce 2023 při terénním výzkumu v Dinosaur Provincial Park v kanadské Albertě krční obratel mladého pterosaura, na kterém byl patrný čtyřmilimetrový otisk způsobený kousnutím krokodýlu podobným tvorem.

Podle odborníků poskytuje tento nález cenné informace o predátorech a jejich kořistech během období křídy..

Nalezený krčí obratel náležel Cryodrakonovi, kterému se rovněž přezdívá „zamrzlý drak“. Jedná se o rod obřího azdarchidního pterodakytloidního ptakoještěra, který žil v období pozdní svrchní křídy na území dnešní Kanady.

Fosilie druhu byly objeveny už koncem 80. let 20. století, ale vědci je dlouho považovali za pozůstatky dříve popsaného druhu Quetzalocoatlus. Nový druh Cryodrakon boreas byl formálně popsán až v září roku 2019.

„Zamrzlý drak“ s výškou žirafy

Dospělí jedinci měli výšku žirafy a rozpětí křídel přesahující 10 metrů, patřili tak k vůbec největším známým létajícím tvorům všech dob. Podle některých odhadů dokázali urazit ohromné vzdálenosti, jejich příbuzní rodu Quetzalocoatlus například zvládli v rozmezí 7 až 10 dní uletět až 16 000 km, a to s relativně malým výdejem energie.

Krční obratel se stopou po krokodýlím kousnutí patřil mláděti Cryodrakona, jež mělo rozpětí křídel asi dva metry.

Caleb Brown z Royal Tyrrell Museum of Paleontology, který se podílel na studií krčního obratle Cryodrakona, jež byla nedávno zveřejněna v Journal of Palaeontology, k nálezu říká: „Kosti pterosaurů jsou velmi choulostivé, takže nalezení fosilie, nesoucí stopu po kousnutí jiným zvířetem, je výjimečně neobvyklé.

Tento exemplář byl navíc mládě, což jej činí ještě vzácnějším.“ Vědci využili mikro-CT skeny a srovnání s jinými kostmi pterosaura, aby si byli jistí, že vpich byl skutečně způsoben krokodýlím zubem a nevznikl například během fosilizace či vykopávek.

Lebka krokodýly rodu Deinosuchus

Největší krokodýl všech dob

Nález byl učiněn během terénního kurzu, vedeného Brianem Picklesem z University of Reading. Ten nález komentuje takto: „Stopy kousnutí pomáhají dokumentovat interakce druhů z tohoto období. Nemůžeme říci, zda byl pterosaur živý nebo mrtvý, když byl kousnut, ale vzorek ukazuje, že krokodýli příležitostně před více než 70 miliony let v prehistorické Albertě napadali mladé pterosaury.“ S velkou pravděpodobností se jednalo prehistorické krokodýly rodu Deinosuchus.

Ti obývali Zemi před zhruba 80 až 73 miliony let, žili na území dnešní Severní Ameriky. Patřili nejspíš k největším krokodýlovitým plazům, kteří kdy na naší planetě žili. Objevena byla lebka tohoto krokodýla, která měřila asi dva metry, na základě toho odborníci usuzují, že dospělí krokodýli měřili 10 až 12 metrů a vážili asi 8,5 tuny, tedy zhruba stejně jako tyranosauři.

Maximální síla jejich čelistního stisku je odhadována až na 102 800 Newtonu, což jim dávalo schopnost lovit i značně velká zvířata, především býložravé dinosaury.

Zdroj: Science Daily

Foto: Wiki Commons by Paleo Equii
Zdroje informací: Science Daily
Štítky:
Související články
Příroda 18.4.2025
Rostlina známá jako irský mech, jinak také puchratka kadeřavá, nyní zažívá své chvíle slávy. Je novou superpotravinou se zázračnými účinky, kterou doporučuje řada celebrit a tiktokerů. Je ale humbuk kolem této červené mořské řasy skutečně oprávněný? Puchratka kadeřavá (Chondrus crispus) je poměrně drobná mořská řasa, která dorůstá jen asi 20 cm. Vyrůstá ze základny uchycené […]
Příroda 17.4.2025
Každý den každý z nás vdechuje kyslík, který z velké části pochází z moří a oceánů. Ano, hlavním producentem tohoto plynu není deštný prales, ale drobné mikroskopické řasy a fytoplankton. A ten je teď v extrémním nebezpečí… Nová vědecká studie přichází s alarmujícím zjištěním: mikroplasty narušují schopnost těchto organismů fotosyntetizovat, což může mít dalekosáhlé důsledky […]
Desetitisíce sklenic uspořádaných v obřích lednicích. Konstantní teplota -18 °C. A uchované odrůdy pšenice až z roku 1917. Česká genová banka, jejíž provoz zajišťuje odborný tým CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu), uchovává rostlinné dědictví české země pro výživovou bezpečnost i biodiverzitu a velikostí patří mezi 10 největších v Evropě.   Podle Organizace pro výživu a […]
A nejen po zdi… Gekoni se klidně procházejí po stropě nebo se přichytí na skle terária hlavou dolů, jako by na ně nepůsobila gravitace. Jejich superschopnosti se snaží napodobit technici při konstrukci robotů a dalších vynálezů.   Gekoni umí nejen přilnout ke svislým povrchům včetně zcela hladkých, jako jsou dlaždice a sklo, ale také se […]
Příroda 13.4.2025
Zažité představy o jednom z nejznámějších dinosaurů, Tyrannosaurovi rexovi, se znovu otřásají. Byl to opravdu děsivý a chytrý predátor, jak tvrdila některá nedávná zjištění, nebo jen veliké, svalnaté monstrum s omezeným intelektem? Nová studie se kloní k původní teorii, že T. rex nebyl tak chytrý, jak některé práce dříve naznačovaly. Poněkud kontroverzní studie z roku […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz