Domů     Medicína
Nově objevený typ chrupavky zvyšuje potenciál regenerativní medicíny

Mezinárodní výzkumný tým pod vedením odborníků z Kalifornské univerzity v Irvine objevil nový typ chrupavčité tkáně, který by mohl znamenat velkou změnu v možnostech regenerativní medicíny a tkáňového inženýrství….

Chrupavka je pojivová tkáň sloužící zpravidla k pružnému spojení kostních tkání. Je tuhá, ale i poměrně pružná a schopná vyrovnávat otřesy. Obsahuje větší množství mezibuněčné hmoty a dále buňky zvané chondrocyty.

Ty musí vyrábět velké množství proteinů, ale energii k tomu získávají pouze anaerobně, protože chrupavka není vůbec prokrvená, takže je v ní nedostatek kyslíku. Rovněž nemá ani vlastní inervaci. Nyní se ale vědcům podařilo v uších, nosu a krku savců objevit nový typ chrupavčité tkáně, který se svými vlastnostmi vymyká.

Bublinková folie v uších, krku a nosu savců

Tuto novou chrupavku označují jako „lipochrupavku“, protože obsahuje lipochondrocyty. Ty si vytvářejí a udržují své vlastní tukové (lipodové) rezervoáry, přičemž jejich velikost zůstává vždy konstantní.

Na rozdíl od běžných tukových buněk, které se v reakci na dostupnost potravy zmenšují či zvětšují. Lipochondrocyty poskytují tkáni vnitřní podporu, přitom jí umožňují, aby zůstala měkká a pružná. Svojí strukturou tak připomíná bublinkovou folii.

„Odolnost a zároveň poddajnost lipochrupavky otvírá vzrušující možnosti v regenerativní medicíně a tkáňovém inženýrství, zejména pro obličejové defekty a poranění,“ komentuje zjištění Maksim Plikus, profesor vývojové a buněčné biologie na UC Irvine.

A dodává: „V současné době rekonstrukce chrupavky často vyžaduje odebrání tkáně z pacientova žebra, což je bolestivý a invazivní postup. V budoucnu by mohly být lipochondrocyty odvozeny z kmenových buněk pacienta, purifikovány a použity k výrobě živé chrupavky přizpůsobené jeho individuálním potřebám.“.

Chrupavka na míru

Věří, že pomocí 3D tisku bude možné tyto tkáně tvarovat tak, aby přesně seděly a díky tomu nabízet nová řešení pro léčbu vrozených vad, traumat a různých onemocnění chrupavky. Zajímavé je, že lipochondryty rozpoznal už v roce 1854 německý zoolog a anatom Franz von Leydig (1821–1908), když si všiml přítomnosti tukových kapének ve chrupavce potkaních uší.

Nyní se vědcům z UC Irvine podařilo kompletně určit molekulární biologii, metabolismus i strukturu těchto lipochrupavek v kosterních tkáních.

Odhalili rovněž genetický proces, který v těchto chrupavkách potlačuje aktivitu enzymů štěpících tuky a snižujících vstřebávání nových tukových molekul, čímž dochází k účinnému uzamykání lipidových rezerv uvnitř lipochondrytů.

Tuky jsou nezbytné pro zachování trvanlivosti a pružnosti lipochrupavky. Kromě toho vědecký tým zjistil, že u některých savců, jako jsou netopýři, se lipochondryty skládají do složitých tvarů, tvoří například výběžky (tragus) jejich ušních boltců, což u nich může zlepšovat sluchovou ostrost modulací zvukových vln.

Zdroj: ScienceDaily

Foto: Pixabay
Zdroje informací: ScienceDaily
Štítky:
Související články
Medicína 18.4.2025
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tento přístup pomohl pomoci významně posunout screening a diagnostiku rakoviny. Test je poháněn umělou inteligencí, která zkoumá rozdíly v molekulách, nacházejících se v […]
Medicína 17.4.2025
Akutní i chronické leukemie patří mezi nádorová onemocnění krve a krvetvorby, pro která v současnosti neexistuje screeningový program zachycující nemoc v široké populaci. Na leukemii však může poukázat běžné vyšetření krevního obrazu – ať již v rámci pravidelných preventivních kontrol u praktického lékaře, nebo v případě příznaků. Důležitým předpokladem je, aby pacient určité symptomy rozpoznal […]
Medicína 15.4.2025
Ročně zemře na vykrvácení až 1,5 milionu lidí po celém světě. Mnoho nemocnic se přitom potýká s nedostatkem krve pro transfuze, a to z důvodu neustálého poklesu dárcovství krve v kombinaci se zvýšenou poptávkou po krevních transfuzích z důvodu zvýšeného stárnutí populace, provádění rozsáhlých chirurgických zákroků či léčby chemoterapií, teroristických útoků i mezinárodních vojenských konfliktů. […]
Medicína 15.4.2025
Většina lidí si nevybaví nic, případně jen velmi málo z doby, kdy jim byly méně než tři roky. Už slavný rakouský psycholog a zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud nazval tento jev infantilní amnézií. Pokud jsou tyto vzpomínky klíčem k rozvoji naší identity v dospělosti, jak je možné, že si je nepamatujeme? Paměť je složitý a komplexní […]
Svět si nedávno prošel pandemií covidu, každoročně se objevují chřipkové epidemie a obavy vzbuzuje i ptačí chřipka. Kontrola šíření virů tak zůstává i nadále globální výzvou. Vědci z University of Pennsylvania se pokusili vyvinout antivirovou žvýkačku bránící přenosu viru chřipky či herpes simplex mezi lidmi. Vyrobená je z luštěniny! Předtím, než vypukla pandemie covidu, používal […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz