Domů     Příroda
Vyvíjí se v jeskyních afrického Gabonu nový druh krokodýla?
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V Africe žije krokodýl čelnatý (Osteolaemus tetraspis), jeden ze tří zástupců krokodýlovitých v Africe a jediný zástupce rodu Osteolaemus. V roce 2010 byli v jeskyních v Gabonu objeveni tito krokodýli, kteří se však v řadě věcí od svých příbuzných žijících v lese lišili.

I zkoumání jejich DNA potvrzuje, že se zřejmě pozvolna proměňují v nový živočišný druh..

Krokodýli čelnatí jsou nejmenšími žijícími krokodýli na světě, svým vzhledem připomínají spíše americké kajmany. Na rozdíl od nich však dospělí jedinci dosahují maximálně délky kolem jednoho a půl metru a váží 18 až 45 kilogramů.

Mají tmavě zbarvená záda, až černé barvy, a světlejší břicho. Vzhledem ke své velikosti jsou méně zdatní v obraně proti predátorům, proto mají silně obrněný krk, záda i ocas. Mají dlouhý a široky čenich a nápadně vystouplé čelo, podle kterého získali české pojmenování.

Nejmenší krokodýl světa

Jsou to pomalí plazi s převážně noční aktivitou, živí se korýši a měkkýši. Jsou spíše samotářští, přes den rádi odpočívají pod kameny, v prohlubních či mezi kořeny stromů. Obývají převážně tropické oblasti Západní a Střední Afriky.

Jelikož mají krokodýli čelnatí pod kůží mnoho kostěných štítků (osteodermů), nehodí se jejich kůže pro průmyslové zpracování, nejvíce je tak ohrožuje ilegální lov pro maso. Vedle toho i změna jejich přirozeného biotopu, zejména masivní odlesňování.

V roce 2010 byli objeveni tito krokodýli hluboko uvnitř jednoho z gabonských jeskynních systémů. Odlišovali se však vzhledem i chováním od svých protějšků z lesa. Neobvyklá byla především jejich oranžová barva, způsobená tím, že v jeskyních plavou v tekutém guánu neboli netopýřím lejnu.

Žijí tam v naprosté tmě a hodují převážně na netopýrech a cvrčcích, kteří se drží na stěnách jeskyně. Studie z roku 2016 prokázala, že jsou v lepším zdravotním stavu než jejich lesní příbuzní, což je podle odborníků dáno množstvím dostupné kořisti a nedostatkem predátorů.

Oranžoví krokodýli z africké jeskyně

Podle Matthewa Shirleyho, biologa ochrany přírody z Florida International University, způsobuje guáno, bohaté na močovinu, v delším časovém horizontu chemické bělení krokodýlí kůže. Genetická analýza těchto krokodýlů, provedená v roce 2018, pak prokázala, že zřejmě u těchto „oranžových“ krokodýlů dochází ke změnám v DNA, a tudíž že pozvolna mutují, až se promění v nový, samostatný druh odlišný od krokodýlů čelnatých.

Odborníci již potvrdili, že jeden halotyp, skupina variant DNA děděných po rodičích, nalezený u krokodýlů v jeskyních, se nevyskytuje u lesních krokodýlů. „Krokodýli v jeskyních Abanda vystupují jako izolovaná genetická skupina,“ domnívá se spoluautor studie Richard Oslisly, výzkumník z francouzského Národního výzkumného ústavu pro udržitelný rozvoj.

Na základě toho dochází Matthew Shirley k těmto závěrům: „V důsledku izolace se jeskynní krokodýli vyvíjejí v nový druh. Jestli se tak stane brzy, nebo ne, to si každý musí domyslet sám.“.

Zdroj: LiveScience.

Foto: WikiCommons by Adrian Pingstone and Olivier Testa
Zdroje informací: LiveScience
Štítky:
Související články
Málokterého tvora obdařila příroda tolika zvláštnostmi. Je to savec, ale jeho mláďata se klubou z vajec. Pod vodou se řídí elektrickým smyslem jako některé ryby a ve tmě světélkuje. A to zdaleka není vše. Co je vlastně ten ptakopysk zač, zajímalo obyvatele Austrálie stejně jako Evropy, kam začali mořeplavci na konci 18. století přivážet první exempláře. […]
Každý rok zemře na nemoci přenášené komáry přes milion lidí na celém světě. Postřiky insekticidy, které mají vymýtit komáry ze zamořených oblastí, jsou neúčinné, protože si na ně komáři snadno budují odolnost. A tak si vědci do boje s nimi přizvali silnější zbraň, genetické inženýrství. Svoji pozornost vědci zaměřili na komára tropického, jemuž se pro […]
Vědci zabývající se studiem mořských živočichů si čím dál častěji všímají změn v jejich chování, ke kterým dochází poslední dobou. Největším problémem je požívání plastů těmito tvory, což má závažné dopady. Vede u nich ke ztrátě výživy, vnitřním poraněním, zablokování střev, hladovění a v některých případech i smrti. Chování mořských zvířat se však mění i […]
Říká se mu velbloud rostlinné říše, protože je suchovzdorný, což je při současných klimatických změnách u plodin nedocenitelnou vlastností. Čirok v naší zemi zatím málo známe, ale je pátou nejpěstovanější obilninou světa. Čirok je v České republice proti majoritním obilninám – pšenici, rýži a kukuřici, zatím okrajový, globálně však představuje významnou zemědělskou plodinu. Základem výživy […]
Objevy Příroda 13.1.2025
Objev, který nadchl paleontology po celém světě, přinesla sibiřská věčně zmrzlá půda. V permafrostu bylo nalezeno mimořádně dobře zachovalé mládě šavlozubé kočky, které žilo před přibližně 32 000 lety. Tento objev umožňuje vědcům poprvé nahlédnout do skutečného vzhledu dávného predátora, o němž dosud měli k dispozici pouze fosilizované kosti a otisky tlap. „Byla jsem naprosto […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz