Domů     Medicína
Kratom: Od tradiční medicíny k modernímu výzkumu účinků

komerční sdělení

Kratom, vědeckým názvem Mitragyna speciosa, přitahuje v posledních letech stále větší pozornost vědecké komunity. Nejnovější výzkumy odhalují komplexní působení této rostliny na lidský organismus a přináší lepší pochopení jejích účinků.

Zatímco tradiční použití sahá staletí do minulosti, moderní věda nyní odkrývá přesné mechanismy jejího působení.

Aktivní látky a jejich působení

Vědecké studie ukazují, že za účinky kratomu stojí především dva klíčové alkaloidy. Dominantní složkou je mitragynin, který může tvořit až 66 % celkového obsahu alkaloidů v sušených listech. Druhým významným alkaloidem je 7-hydroxymitragynin, který se vyskytuje v menším množství, přibližně 1 % celkového obsahu, ale vykazuje desetinásobně vyšší vazebnou afinitu k opioidním receptorům než mitragynin.

Výzkumy objasňují, že mitragynin působí jako částečný agonista μ-opioidních receptorů a slabý antagonista κ- a δ-opioidních receptorů. Významným zjištěním je, že neaktivuje β-arrestinovou dráhu, která je spojována s útlumem dýchání.

To může vysvětlovat odlišný bezpečnostní profil kratomu ve srovnání s klasickými opioidy.

Od stimulace k sedaci: role dávkování

Vědecká data potvrzují, že účinky kratomu významně závisí na dávkování. Při nízkých dávkách (1-5 gramů) nastupují stimulační účinky během 15-30 minut a trvají přibližně 2-3 hodiny.

Uživatelé popisují zvýšení energie a bdělosti. Při vyšších dávkách (5-15 gramů) převládají sedativní účinky s nástupem do hodiny a trváním až 5 hodin.

Randomizované kontrolované studie prokázaly významné analgetické účinky kratomu ve srovnání s placebem. Výzkumy také naznačují potenciál v léčbě úzkosti a deprese, ačkoliv v této oblasti zatím chybí robustní klinické studie.

Bezpečnost a rizika

Současné výzkumy identifikují několik důležitých bezpečnostních aspektů užívání kratomu. Při pravidelném užívání vyšších dávek existuje riziko vzniku závislosti. Po vysazení mohou nastoupit mírné až středně závažné abstinenční příznaky včetně podrážděnosti a nespavosti.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat možným lékovým interakcím. Vědecké studie prokázaly, že mitragynin inhibuje enzymy cytochromu P450 (konkrétně CYP2D6 a CYP3A4), což může ovlivnit metabolismus jiných léků.

Přestože současný výzkum přináší stále více poznatků o kratomu, některé oblasti zůstávají neprozkoumané. Chybí především dlouhodobé studie bezpečnosti a rozsáhlejší klinické testy. Probíhající výzkum se zaměřuje na objasnění dalších farmakologických mechanismů a potenciálních terapeutických aplikací.

Pro bezpečné využití kratomu je klíčové dodržovat doporučené dávkování a být si vědom možných rizik. Stejně jako u jiných látek ovlivňujících psychiku platí, že zodpovědný přístup je základem minimalizace nežádoucích účinků.

Více podobných článků naleznete na www.vseokratomu.cz

Chcete vyzkoušet kratom léty ověřeného prodejce? Doporučujeme https://www.ragefitness.cz/kratom

Související články
Nobelova cena se uděluje od roku 1901, tedy dost dlouhou dobu na to, aby se s odstupem ukázalo, zda se dostávala do správných rukou. V drtivé většině případů ano, omylů a přehmatů je překvapivě málo. Přesto jsou z dnešního pohledu někdy až kuriózní.   Nechme stranou Nobelovu cenu míru, jejíž udělení často vyvolává kontroverze. Do nesprávných rukou se […]
Může to znít nepravděpodobně, ale stejně jako na ránu na prstě použijete náplast, obdobně se bude do budoucna zřejmě dát záplatou pomoci i poškozenému srdci, aby se mu pracovalo lépe. I když to zřejmě nebude řešení pro každého, vědci věří, že má potenciál zlepšit život milionům lidí. Srdeční selhání postihuje více než 64 milionů lidí […]
Medicína 3.2.2025
Zítra si připomínáme světový den boje proti rakovině. Toto onemocnění zůstává jedním z nejzávažnějších zdravotních hrozeb celosvětově i v Česku. Podle nejaktuálnějších údajů bylo v České republice v roce 2022 diagnostikováno 92 541 nových případů zhoubných nádorů. Mírný pokles byl zaznamenán v roce 2020 s 82 671 případy, ovlivněno to mohlo být pandemií COVID-19. V […]
V roce 2022 bylo asi 16 % z 20 milionů lidí s rakovinou na celém světě mladších 50 let. Podle výzkumu zveřejněného v roce 2023 v British Medical Journal ovšem vzrostl mezi roky 1990 a 2019 výskyt těchto onemocnění u této věkové skupiny o 79 %. Lékaři se přou o to, co za tak prudkým […]
Jakým ohrožením pro život může být rozsáhlejší poškození kůže, dokládají popáleniny. Jenže výzkumy posledních let ukazují, že podobné riziko mohou představovat i chronická onemocnění kůže. Následky přicházejí pomaleji, ale rovněž zasahují celé tělo.   Popáleniny názorně a v plné šíři devastace předvádějí, co vlastně znamená neutrálně znějící formulace, že kůže je vnější bariérou těla: Naše tělo […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz