Domů     Medicína
Řešením pro pacienty se spánkovou apnoí může být implantát

Spánková apnoe je závažná porucha, při níž dochází k opakovaným zástavám dechu během spánku a k následnému snížení saturace kyslíku v krvi. Postihuje 5 až 8 % dospělých, častěji muže a osoby trpící nadváho či obezitou.

Těžká spánková apnoe brání upadnutí do hlubokého spánku, který je důležitý pro celkovou regeneraci organismu. Nyní přišli vědci s unikátním řešením….

Syndrom spánkové apnoe způsobuje, že postižený přestává opakovaně během spánku dýchat. Tato diagnóza je nebezpečná v tom, že časté snižování množství kyslíku v krvi je spojeno s rozvojem závažných zdravotních komplikací, zejména kardiovaskulárních.

Vlivem apnoe se zvyšuje riziko hypertenze, cévní mozkové příhody či arytmie. U pacientů s chronickým srdečním selháním zhoršuje apnoe již existující projevy. U postižených roste i riziko vzniku diabetu či onemocnění jater.

Neschopnost nadechnout se ve spánku

Hlavními příznaky, které mohou na spánkovou apnoi upozornit, je hlasité chrápání v noci a nadměrná denní spavost a únava. Ta spolu s mikrospánky během dne může omezovat pacientovu schopnost vykonávat bezpečně své zaměstnání, zvláště jedná-li se například o obsluhu strojů či vozidel.

Tito lidé se také mohou často vyhýbat společenským událostem a omezují i své koníčky, protože se na to zkrátka cítí příliš unavení. Výsledkem pak mohou být deprese či jiné psychické problémy.

CPAP

Nejčastějším typem je obstrukční spánková apnoe, kdy k opakující se zástavě dechu dochází vlivem zablokování dýchacích cest, a to vlivem zúžení nebo kolapsu tkání v oblasti kořene jazyka a měkkého patra, což brání volnému průchodu vzduchu do dolních cest dýchacích.

Tělo trpí nedostatkem kyslíku, čehož si všimne mozek a postiženého probudí, aby se nadechl. Probuzení je obvykle krátké, takže si ho dotyčný nepamatuje. Při lehké apnoi dojde k zástavě dechu trvající asi 10 vteřin asi pětkrát do hodiny, u těžké 30 a vícekrát.

Implantát, který ovládá jazyk

To narušuje schopnost dosáhnout hlubokých regeneračních fází spánku a způsobuje ranní ospalost. U pacientů s těžkou apnoí se dosud využívala speciální maska zvaná CPAP (Continuous Positive Airway Pressure), fungující na bází ventilátoru, který vytváří přetlak a zabraňuje tak kolapsu horních dýchacích cest ve spánku.

Používání masky však pacientům nebylo vždy příjemné. Nyní se objevila další možnost, jak obtíže řešit. Lékaři z University College London Hospitals NHS Foundation Trust (UCLH) tento měsíc voperovali dvěma pacientkám, prvním v Anglii, implantát Genio od Nyxoah. Zařízení stimuluje podjazykový nerv.

Operace vedl spánkový chirurg Ryan Chin Taw Cheong. Během nich udělal 6 cm řez pod bradou, aby umístil neurostimulátor, následně pomocí mikroskopu propojil jeho elektrody s oběma větvemi podjazykového nervu.

Stimulátor je ovládán externím čipem, který se přilepí na bradu pomocí náplasti předtím, než pacient usne. Během spánku stimulátor vyvolává malý pohyb hřbetu jazyka vpřed, což zabraňuje jeho padání dozadu a blokování horních cest dýchacích.

Během dne lze náplast sejmout a čip dobít. Pacienti si mohou nastavit úroveň stimulace a sledovat svůj spánek v aplikaci pro chytré telefonu. Aby jim mohl být implantát voperován, musely pacientky splnit několik podmínek:

trpět vážnou spánkovou apnoí, mít BMI nižší než 35 a již dříve neúspěšně používat CPAP.

Zdroj: The Guardian

Foto: Pixabay, WikiCommons by JoJoJo04
Zdroje informací: The Guardian
Štítky:
Související články
Mnoho lidí se potýká s kardiovaskulárními problémy, přičemž u některých dochází k selhání srdce. Orgánů vhodných k transplantaci není dostatek, nadějí pro čekatele na nové srdce se tak může stát titanové srdce, se kterým strávil 40letý muž v Austrálii celých 100 dní, než mu bylo voperováno srdce od dárce. Titanové srdce obdrželo již pěti pacientům […]
Vyslechnout si diagnózu rakovina je děsivé. U nás je ročně diagnostikováno zhruba 87 tisíc nových případů rakoviny s tím, že každých 20 minut na ni jeden člověk zemře. V posledních letech se naštěstí kontinuálně zvyšuje počet vyléčených pacientů, bohužel je však i mnoho těch, kterým se nádor vrátí. A vyslechnout si stejnou diagnózu podruhé je […]
Odborníci nabádají dospělé, aby spali alespoň 8 hodin, díky čemuž se vyhnou problémům spojeným s nedostatkem spánku, jako je únava, větší zapomnětlivost či zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění. Některým lidem se vzácnou mutací však stačí spát pouhé 4 hodiny denně, nyní vědci odhalili další gen, který jim to umožňuje… Množství spánku, bez kterého se člověk neobejde, […]
Medicína 8.5.2025
Právě dnes si připomínáme Světový den boje s rakovinou vaječníků. V České republice toto zhoubné onemocnění každoročně postihne kolem tisícovky žen. Závažné je nejen svou náročností na léčbu, ale také časnou diagnostikou, která bývá komplikovaná kvůli nenápadným příznakům. Jednou z klíčových oblastí, kde může medicína pacientkám i jejich blízkým poskytnout šanci na lepší budoucnost, je […]
Každé zjednodušení vede ke zkreslení, a právě autofagie je toho varujícím příkladem. Do obecného povědomí se dostala pod zkratkou „úklid v buňce“, kterým ve spojení s určitými metodami slibuje zlepšení zdraví a zpomalení stárnutí. Jenže celá věc je trochu složitější a skrývá i nemalá rizika.    Nejčastější metodou, která má díky autofagií vést k omlazení a zdraví, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz