Zvažujete přestat kouřit – ať už delší dobu, nebo v posledních dnech jako součást lepšího startu do nového roku? Možná jsou to právě další, méně známé důvody, co by vám mohlo pomoci se pevně rozhodnout.
Pokud si při přemýšlení o odvykání říkáte, že už máte stejně příliš “odkouřeno”, aby mělo skoncování s cigaretami pro vás přínos – nenechte se mýlit! Výsledky studie University of Toronto ukazují že kuřáci, kteří přestanou kouřit před dosažením 40 let, mohou očekávat téměř stejně dlouhou délku života jako ti, kteří nikdy nekouřili.
Čísla a data
A ti, kteří přestanou kouřit v jakémkoli věku, se přibližně 10 let po zanechání kouření vrací blízko úrovni přežití nekuřáků, přičemž asi polovina tohoto přínosu se projeví již během prvních tří let.
Vykašlat se na cigarety dokonce pomáhá i v případě, kdy už člověk onemocněl rakovinou. Výzkum publikovaný v časopise JAMA Oncology ukázal snížení úmrtnosti spojené s rakovinou o 22–26 % u těch, kteří přestali kouřit během tří měsíců od zahájení léčby závislosti na tabáku.
Nejlepších výsledků bylo dosaženo u pacientů, kteří zahájili léčbu tabákové závislosti do šesti měsíců od diagnózy rakoviny a tři měsíce poté již nekouřili.
Prevence, která má smysl
Ani po zanechání kouření však není opatrnosti nazbyt, protože se s dlouholetými účinky škodlivých látek tělo vyrovnává postupně. Proto je nejen současným, ale i bývalým českým kuřákům učen unikátní screeningový program časného záchytu karcinomu plic, v rámci nějž je možné pomocí bezbolestného vyšetření nízkodávkovým CT odhalit i velmi malý nádor, který většinou nemá žádné příznaky.
Díky tomu je mnohem vyšší šance na vyléčení, než při pokročilých stádiích projevujících se například kašlem nebo dušností. Pokud je vám 55 a více let a jste současný či bývalý kuřák, zeptejte se na tento program svého praktického nebo plicního lékaře.
Dopady, které nejspíš nevnímáte
Jak kouření působí na plíce, ví asi každý. Věděli jste ale, jak ovlivňuje některé další části těla, které možná vůbec nevnímáte? A jak se jejich zdraví zlepší, když dáte sbohem tabákovému dýmu jednou provždy?
• Krev, cévy a srdce
Chemikálie v cigaretovém kouři pronikají až do krve, kde zvyšují riziko akutní myeloidní leukémie – smrtelně nebezpečného nádorového onemocnění krve, při kterém se nekontrolovaně množí nezralé bílé krvinky.
Kouření zvyšuje krevní tlak a tím riziko infarktu. Také vyvolává záněty cév, vznik krevních sraženin a poškozuje schopnost krvinek vázat kyslík, který rozvádějí do všech tkání těla. Ta se obnoví, když přestanete své krvinky dusit oxidem uhelnatým z kouře.
• Oči
Kouření poškozuje jemné cévy v očích, což zvyšuje riziko makulární degenerace a šedého zákalu. Dráždí oči a snižuje tvorbu slz, což vede k syndromu suchého oka. Kouř také může poškodit zrakový nerv a způsobit záněty.
Po zanechání kouření se krevní oběh v očích zlepšuje a tím i klesají popsaná rizika, suchost a podráždění.
• Uši
Rizika kouření pro uši také souvisí s horším průtokem krve – především ve vnitřním uchu, které je zodpovědné za přenos zvuků do mozku. Tím může dojít ke zhoršení sluchu. Po odložení cigaret tedy klesají i rizika poškození sluchu spojená se zhoršenou cirkulací krve.
• Paměť a soustředění
Kouření ovlivňuje i mozek. Nikotin sice na chvíli způsobí, že se cítíte více „soustředění“, ale dlouhodobě kouření poškozuje cévy, které zásobují mozek kyslíkem. Ten tak trpí nedostatkem kyslíku a živin, což vede k horšímu soustředění, zhoršené paměti a vyššímu riziku mrtvice. Lepší okysličení mozku po zanechání kouření vám pomůže k jasnější mysli.
• Hormony
Kouření ovlivňuje i hormony v těle. Například u žen může snížit hladinu estrogenu, což urychluje nástup menopauzy a zvyšuje riziko osteoporózy. U mužů zase kouření přispívá k erektilní dysfunkci, protože narušuje průtok krve do pohlavních orgánů.
Po skoncování s cigaretami se u žen zlepší hormonální rovnováha, což může oddálit projevy osteoporózy, a u mužů se zlepší průtok krve, což pozitivně ovlivní erektilní funkci.
• Kosti
Nikotin a další toxiny narušují rovnováhu mezi odbouráváním a obnovou kostní tkáně, což vede k úbytku kostní hmoty. Přechodem na nekuřácký styl života se mechanismy obnovy kostní tkáně zlepšují.
University of Toronto, JAMA Oncology