Osmatřicetidenní vědecká expedice, která vyrazila do odlehlých částí Peru hledat neznámé živočisné druhy, přinesla své výsledky. Badatelé během ní objevili celkem 27 nových druhů, včetně čtyř savců, osmi ryb, tří obojživelníků a deseti motýlů..
Oblast Alto Mayo se nachází v severním Peru mezi Andami a Amazonií. Terén je zde hornatý, plný močálů a džunglí. Zároveň zde žijí statisíce lidí a v poslední době zde odlesňování a výstavba postupuje rychlostí kvapíku.
I proto tento region přitahuje pozornost vědců, kteří se snaží zachránit či alespoň popsat, co se ještě dá.
Vzhledem k převratným změnám, které Alto Mayo postihly, si výzkumníci nedělali velké iluze. Ale hned první den expedice se jim podařilo objevit nový druh mloka. „Byl jsem nadšený,“ řekl vedoucí expedice Trond Larsen, který je vrchním ředitelem pro biologickou rozmanitost a vědu o ekosystémech v neziskové organizaci Conservation International.
To však byl jen prolog. Krátce na to si expedice mohla pustit do popisu dosud neznámého druhu motýla a veverky. A také myši, což byl zřejmě nejpřekvapivější nález. Nově objevená myš totiž plave. „Obojživelní hlodavci jsou pro odborníky na savce téměř mýtem,“ popisuje Larsen.
„Jsou jednou z nejvzácnějších skupin savců na světě. Účastnil jsem se mnoha expedic, kde jsme po nich pátrali a na nic jsme nepřišli.“.
Mezi další zajímavé objevy patří úhoř, který dokáže dlouhou dobu přežít mimo vodu nebo bizarně vypadající pancéřníček. Celkově tým během expedice v Alto Mayo, která se uskutečnila v roce 2022 a její výsledky byly zveřejněny nyní, identifikoval přes 2 000 druhů, z nichž 49 je podle Mezinárodní unie pro ochranu přírody ohroženo vyhynutím.
Dosud neznámých druhů badatelé objevili celkem 27. Ve zprávě, kterou v zveřejnila organizace Conservation International, jeho tým upozorňuje, že objevy v Alto Mayo dokazují, že stanoviště silně ovlivněná lidmi mohou stále podporovat vysokou úroveň biologické rozmanitosti, a že by je ochránci přírody neměli odepisovat.