Domů     Historie
Chléb pečený v době neolitu připomínal moderní focacciu

Mezi časté nálezy, které archeologové objevovali v oblasti neolitické Horní Mezopotámie, patřily tak zvané „husking trays“ neboli „podnosy na loupání“. Nejnovější zkoumání těchto podnosů, pocházejících z archeologických nalezišť v Sýrii, ukazují, že nesloužily k loupání plodin, ale spíše k pečení chleba podobného dnešní focaccie..

Neolitická revoluce, při které lidé začali cíleně pěstovat plodiny, včetně obilí, a domestikovat zvířata, je jedním z nejvýznamnějších okamžiků lidských dějin. Obiloviny se ukázaly být neocenitelnou potravinou, která se snadno skladovala i distribuovala, a přitom zasytila davy.

Rychle se proto staly základem stravy obyvatel v neolitické Mezopotámii a své nezastupitelné místo v lidském jídelníčku mají i dnes. Důkazy o tom, jak neolitičtí lidé s obilovinami nakládali, nám poskytuje nalezená keramika.

Podnosy na loupání měly jiný účel

Součástí keramiky proto-chalafské a poté chassunské kultury v Mezopotámii jsou od 7. tisíciletí př. n. l. i takzvané „podnosy na loupání“. Jedná se o velké podnosy dlouhé asi 40 cm a široké asi 25 cm s vyvýšenými stěnami, jejichž dno bylo pravidelně pokryto nejrůznějšími drážkami, zářezy, otisky či prohlubněmi.

Ačkoliv se dlouho mělo za to, že sloužily, jak vypovídá jejich název, k loupání plodin, vědci z římské univerzity La Sapienza, pod vedením Sergia Taranta, se v nejnovější studii pokusili potvrdit hypotézu, že využívány byly spíše jako nádoby na pečení chleba.

Analýze podrobili 13 úlomků těchto podnosů pocházejících ze syrských archeologických nalezišť v Mezraa Teleilat, Akarçay Tepe a Tell Sabi Abyad. Odborníci zjistili, že opotřebení na vnitřních plochách těchto nádob byla pravděpodobně způsobena jejich použitím při pečení výrobků podobných chlebu, respektive svojí konzistencí a složením se nejvíce podobajícím italské focaccie.

Těsto na ni se zhotovuje z mouky, oleje, vody, soli a droždí, ochucuje se olivovým olejem, solí, někdy bylinkami a dalšími přísadami. Další opotřebení jsou však zřejmě výsledkem jiných, dosud neobjasněných činností.

Neolitické nádoby na pečení chleba

Na základě zkoumání dospěli vědci k závěru, že „husking trays“ pravděpodobně sloužily k pečení velkých chlebů o váze až 3,5 kilogramu. Experimentální studie pak ukazují, že jsou tyto nádoby ideální pro pečení tuhých těst na bázi mouky po dobu 2 hodin v klenuté peci předehřáté na počáteční teplotu 420 °C, pokusy probíhaly i s přidáním živočišného či rostlinného tuku.

Rýhy na dně nádob pak měly antiadhezivní účinek, bránily přilnutí těsta a usnadňovaly vyjmutí chleba z nádoby „vcelku“ po jeho upečení.

Analýza rovněž odhalila přítomnost obilných zbytků, tedy zrn, která nebyla dokonale rozemleta na mouku. Detailnější informace o zhotovování chlebových výrobků v oblasti přináší až písemné záznamy ze 3. tisíciletí př.

n.l., které tyto produkty dělí podle jejich velikosti, druhu použité mouky, techniky pečení a zahrnutí dalších přísad, jakými jsou tuk, a to jak živočišný, tak rostlinný, dále ovoce, například jablek, medu, ořechů, koření či datlí.

Zdroj: nature.com

Foto: Sci Rep-Taranto Barcons Portillo et al
Zdroje informací: nature.com, ScienceDirect
Štítky:
Související články
Dětská kreativita má své kořeny mnohem hlouběji v historii, než jsme si kdy mysleli. Nové výzkumy ukazují, že mnoho jeskynních kreseb z doby ledové mohly vytvořit děti. Tyto objevy mění naše představy o kulturním a společenském životě pravěkých komunit. Analýza jeskynního umění z doby mladého paleolitu, včetně kreseb v jeskyních Margot ve Francii a Las […]
Z Afriky vyšlo hned několik migračních vln Homo sapiens, aby osídlily další kontinenty. Do Evropy se tito vydali před 50 000 lety. Narazili zde na neandertálce, se kterými se před 45 000 až 49 000 lety zkřížili. Ovšem z této vlny se vydělila malá skupina, která se později s neandertálci už nekřížila. Někteří z těchto […]
Historie Medicína 2.1.2025
Na jednu stranu podivín, který se v mládí rozhodl, že nebude jíst maso, pít alkohol a neožení se, na druhou stranu lékař s pronikavým úsudkem, který se nebál jít vlastní cestou. Za jeho podíl na zastavení cholery v Londýně mu město postavilo unikátní pomník v podobě historické vodní pumpy. K medicíně se John Snow dostal jen shodou šťastných okolností. Jeho […]
Historie Zajímavosti 27.12.2024
V 70. letech 20. století byly ve 20 metrů hluboké přírodní vápencové šachtě v hrabství Somerset v jihozápadní Anglii objeveny pozůstatky 37 lidí. Po jejich prozkoumání dospěli nyní vědci k jedinému závěru, a to, že doba bronzová, ze které fosilie pocházely, byla mnohem temnějším obdobím, než jsme se domnívali. Lidé se při páchání násilí příliš […]
Historie Zajímavosti 24.12.2024
Sociálními sítěmi, především na Tik Toku se šíří trend, který velebí roli tradiční manželky, která se stará o domácnost, děti a manžela, vaření a uklízení ji dokonale naplňují a ještě přitom perfektně vypadá. Fenomén vyvolává obdiv milionů sledujících, stejně jako kritiku. Dorazí i k nám? V 50. letech 20. století vládl v rodinách, zejména ve […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz