Domů     Zajímavosti
Otázka dne: Co mají boty společného s přírodou?

komerční sdělení

Příroda je inspirací pro vědu, módu i průmysl. Ať už jde o aerodynamiku, odolnost materiálů či přilnavost, mnohé zásadní vynálezy vzešly právě na základě pozorování přírody. Ptactvo bylo inspirací pro vznik letadel, gekoni a jejich mikroskopická přilnavá vlákna na prstech zase pro efektivní adhezní materiály.

A v určitém směru jsou přírodou inspirovány i boty. Co s ní mají společného?

 Některé prvky, které na sobě boty mají, jsou výsledkem vědeckých vynálezů inspirovaných přírodou. Podíváme se na ty nejznámější z nich.

A týká se to také péče, a to jak o pánské, tak dámské boty. Ta je totiž také nedílnou součástí obuvního koloběhu. Za co tedy můžeme být přírodě vděční, co se módního spektra týče? .

Lopuch a suchý zip

Lopuch má vícero využití, avšak jeho pichlavé nažky se staly inspirací pro suchý zip. Díky mikroskopickým háčkům se lopuchové plody, ale také třeba bodláky, lehce zachytávají na oblečení, srsti zvířat či ve vlasech.

Suchý zip se skládá ze dvou tkanin, a to z pásku s malinkými očky a druhé části s háčky. Obě tkaniny se tak efektivně spojí.

Boty na suchý zip lehce zapnete i odepnete. Seženete různé modely na všechna roční období – od jarních, letních až po dámské či pánské zimní boty na suchý zip.

Impregnace a lotosový efekt

Lotosový květ není symbolem čistoty jen tak. Díky vodoodpudivé struktuře lotosového listu se na něm voda shlukuje do malých kulovitých kapek, které stečou z povrchu listu pryč a přitom s sebou vezmou i případné nečistoty. A taková superschopnost je využita i u impregnačních přípravků. Impregnace na boty účinně chrání jejich vnější část před průnikem vody a ulpíváním nečistot.

Vemte si tedy z lotosu příklad a zejména své podzimní či zimní boty pravidelně impregnujte.

Lehký kočičí došlap

Měkké polštářky na tlapách šelem působí jako měkká bariéra, která tlumí otřesy. A staly se inspirací pro zpracování pružné podešve, která zlehčí každý krok. Například dámské i pánské boty Rieker jsou vybaveny technologií Antistress, která absorbuje nárazy při došlapu, což je příjemný benefit také pro klouby a páteř. Jejich přehled najdete na Rieker-eshop.cz.

Flora i fauna jsou fascinující studnicí inspirace a složení některých přírodních materiálů je dodnes záhadou. Až se tedy vydáte na procházku do přírody v nových botách, zkuste se na chvilku zastavit a pokochat se jedinečností, kterou v sobě náš ekosystém ukrývá!.

Související články
Zvyšování koncentrace CO2 v ovzduší přispívá negativně ke změně klimatu, protože spolu s dalšími skleníkovými plyny brání úniku tepla do vesmíru, čímž udržují teplotu na Zemi vyšší, než by byla bez jejich přítomnosti. Jednou z metod boje proti rostoucí koncentraci CO2 je jeho odsávání z ovzduší. Dosud se jednalo o velmi drahý způsob, jak s […]
Vědecký tým z Ostravské univerzity, Biologického centra Akademie věd ČR a dalších evropských a amerických institucí odhalil zásadní změnu v energetickém metabolismu parazita Vickermania ingenoplastis, který je v laboratoři chován již od roku 1971.   Tato změna spočívá ve ztrátě schopnosti mitochondrií vyrábět energii tradičním způsobem, což představuje unikátní adaptaci na umělé laboratorní podmínky.​ Přirozené […]
Vůně sama sice nemá ochranný efekt, ale může být důležitým signálem. Stačí ji nechat trvale sledovat senzory, a ty už upozorní, když se do ní vmísí odér rozkladu. To je praktický závěr nedávné studie v Egyptském muzeu v Káhiře. Staroegyptské archeologické nálezy jsou historickým pokladem, který zdaleka ještě nebyl kompletně prozkoumaný. U části z nich je důvodem […]
Genová terapie je moderní typ léčby, zaměřený na léčení onemocnění způsobených nesprávným fungováním genů. Výhodou je, že se jejím prostřednictvím dá genetické onemocnění zcela vyléčit, na rozdíl od běžné léčby, která léčí pouze příznaky. Nyní se to americkým lékařům povedlo u malého dítěte. Miminko se narodilo s těžkým deficitem CPS1 neboli karbamoylfosfátsyntetázy. Jedná se o […]
Dopamin je neurotransmiter a hormon, který ovlivňuje naši schopnost učení, pohybu, paměti a pozornosti, ale také naši náladu a motivaci. Během výzkumu v 80. letech 20. století došlo k uvolnění dopaminu po jídle či jiné odměně, a tak si vysloužil nálepku hormon štěstí. Nyní ale odborníci říkají: „Dopamin není hormon štěstí, ale hormon touhy po […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz