Domů     Vesmír
Na Venuši zřejmě nikdy nepanoval život podobný tomu na Zemi

Planeta Venuše je v mnoha aspektech podobná Zemi, proto se o ni často hovoří jako o její sesterské planetě. Vědci se dlouho domnívali, že mohla být Venuše kdysi Zemi ještě podobnější, a dokonce na ní údajně panoval i život. Nejnovější studie to vyvrací….

Venuše je druhou planetou sluneční soustavy. Je jednou ze čtyř terestrických planet, takže má podobně jako Země kamenitý povrch. Její poloměr je jen o 650 km menší než zemský, současně její hmotnost dosahuje 81,5 % hmotnosti Země.

Nicméně podmínky na jejím povrchu jsou velmi odlišné od těch, které vládnou na naší planetě. Venuše je zcela zakryta vrstvou husté oblačnosti, která neumožňuje spatřit její povrch.

To dlouhá léta vyvolávalo spekulace o jejím povrchu. Až ve 20. století byl její povrch prozkoumán pomocí přistávacích modulů a radarového mapování. Atmosféra Venuše je nejhustší ze všech terestrických planet, tvořenou převážně oxidem uhličitým.

Protože zde nedocházelo ke koloběhu uhlíku ve formě jeho navázání do hornin či na biomasu, rostl jeho podíl v atmosféře až do současných enormních hodnot. To mělo za následek právě vznik silného skleníkového efektu.

Vodík a kyslík unikly z atmosféry

Ten ohřál planetu na teploty znemožňující výskyt kapalné vody na jejím povrchu a učinil tak z Venuše suchý a prašný svět. Podle jedné teorie disponovala Venuše v minulosti oceány kapalné vody jako nyní Země, ovšem voda se vlivem narůstající teploty vypařila.

Kvůli absenci magnetického pole se molekuly vody střetly s částicemi slunečního větru, což vedlo k jejich rozpadu na kyslík a vodík a následně k úniku volných částic z atmosféry.

Nejnovější výzkum vědců z University of Cambridge, v jehož čele stála Tereza Constantinouová, však ukazuje, že oceány kapalné vody na Venuši zřejmě nikdy nevznikly. Na počátku svého formování byla Venuše pokryta obrovským mořem magmatu.

Pokud by se ochlazovalo rychle, voda by kondenzovala a vytvořila vodní oceány. Při tom by ovšem došlo i k zachycení vody v magmatu při jeho krystalizaci, takže vnitřek planety by byl bohatý na vodu. Ta by byla vyvrhována při výbuchu sopek, jak je tomu na Zemi.

Pod povrchem voda není

Contstantinouová a její kolegové studovali chemii atmosféry planety. Když analyzovali poměry látek doplňovaných do atmosféry, zjistili, že se do ní přidává velmi málo vody. Z toho plyne, že vulkanické erupce na Venuši jsou suché.

„Nedostatek vody ve vulkanických emisích odráží stejně suchý vnitřek planety Venuše,“ vysvětluje Constantinouová. Oceány kapalné vody na Venuši tak zřejmě nikdy nebyly. Magma se ochlazovalo pomalu, a voda tak zůstala v podobě páry v atmosféře a nekondenzovala.

Závěrem tohoto desetiletí má NASA zahájit misi DaVinci, která by měla proletět kolem Venuše a vypustit sondu na její povrch, tak by mohly být otestováno, zda jsou závěry vědců platné. Podle Constantinouové by vyřešení této otázky mohlo astronomům pomoci zúžit seznam obyvatelných planet mimo naši sluneční soustavy.

Pokud by závěry vědců byly platné, bylo by z něj možné vyloučit všechny planety podobné Venuši.

Zdroj: The Guardian

Foto: Pixabay
Zdroje informací: The Guardian
Štítky:
Související články
Vesmír 11.5.2025
Vědci možná odhalili tajemství vnitřní stavby ledových obrů Uranu a Neptunu. Nová studie naznačuje, že by se v jejich nitru mohl nacházet obří oceán vody, což by mohlo vysvětlit jejich neobvyklá magnetická pole. Uran a Neptun jsou sice našimi vzdálenějšími planetárními sousedy, přesto o nich víme stále jen docela málo. Za celou dobu kosmického výzkumu […]
S blížícím se opětovným návratem člověka na jeho povrch se průzkum Měsíce opět dostává do popředí vědeckého zájmu. Čínské sondě se v roce 2020 podařilo na Zemi přivézt vzorky měsíční horniny, které byly podrobeny důkladnému zkoumání. Odhalily, že na Měsíci zřejmě k aktivnímu vulkanismu docházelo ještě poměrně nedávno… Čínský lunární program zahrnuje celou řadu jednotlivých […]
Technika Vesmír 8.5.2025
Sovětská sonda Kosmos 482, která byla vypuštěna 31. března 1972 v rámci programu Venera s cílem prozkoumat planetu Venuši, se po více než 50 letech na oběžné dráze chystá na nekontrolovaný návrat do zemské atmosféry. Očekává se, že k tomu dojde mezi 9. a 11. květnem 2025. Kosmos 482 nebyla obyčejná sonda. Její sestupový modul […]
Náklady na stravování astronautů ve vesmíru jsou vskutku astronomické, pohybují se kolem půl milionu korun denně na jediného strávníka. Potraviny přitom často nejsou dostatečně čerstvé ani chutné. To by měl změnit nový projekt laboratorního pěstování potravin ve vesmíru, který by mohl být realizován do dvou let. Laboratorně pěstované potraviny nejsou ničím novým, takto vypěstované kuřecí […]
Objevy Vesmír 5.5.2025
V nejvzdálenější známé galaxii našli vědci kyslík. Jak? Kdy? Kde? A co to znamená pro naše chápání zrodu vesmíru? Jak hluboko do minulosti vesmíru se dá nahlédnout? Díky galaxii JADES-GS-z14-0 teď víme, že až ke hvězdám, které zářily před více než 13 miliardami let. Tato galaxie, objevená v roce 2023, je rekordmankou ve své kategorii […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz