Domů     Medicína
Stres snižuje naši schopnost radovat se, studie na myších odhalila důvod

Anhedonie je snížená schopnost až neschopnost prožívat příjemné pocity. Zpravidla je spojována s depresí, vyskytnout se však může i u lidí trpících schizofrenií či Parkinsonovou chorobou. Občas ji ale zažívá většina z nás, když už je stresu, který musíme snášet, zkrátka příliš. Vědci nyní zjistili, co za tím vězí…..

Schopnost radovat se či mít z něčeho potěšení, je nesmírně důležitá, často bývá hnací silou při učení se a poznávání něčeho nového, stejně tak dodává sílu pokračovat v těžkých životních situacích. Ovšem až 70 % pacientů trpících depresí není schopno prožívat dobré emoce, trpí tak zvanou adhedonií, neschopností radovat se.

Ta je spojena i s dalšími neurologickými a psychiatrickými stavy. Jedná se o těžce léčitelný syndrom, přitom právě po návratu schopnosti radovat se pacienti baží nejvíce.

Dočasně se adhedonie může vyskytovat i u lidí, kteří jsou pod velkým tlakem a zažívají enormní stres. Zdá se však, že ne u všech, roli přitom sehrává odolnost vůči stresu. Mazen Kheirbek, neurolog z Kalifornské univerzity v San Franciscu, se spolu se svými kolegy rozhodl, aby porozuměli tomu, jak mozek vyvolá adhedonii, studovat myši vystavené stresu.

Stresorem bylo v tomto případě jejich vydání napospas větším a agresivnějším hlodavcům.

Stresované myši se neradují z odměny

Myši mají obvykle rády sladkou chuť, pokud si mohou vybrat, preferují oslazenou vodu před čistou vodou. Ovšem při stresové zátěži během testu některé myši preferovaly čistou vodu před sladkou, což Kheirbek a jeho spolupracovníci ohodnotili jako myší verzi adhedonie.

Některé jiné myši ale i ve stresu preferovaly oslazenou vodu. Ty vědci označili za „odolné vůči stresu“. Když následně podrobili zkoumání mozkovou aktivitu myší odolných vůči stresu, zjistili, že komunikace mezi amygdalou a hipokampem je u těchto jedinců silná.

Oproti tomu u vystresovaných myší, náchylných k anhedonii, byla komunikace mezi těmito dvěma částmi mozku fragmentovaná.

Aby ji zlepšili, vstříkli vědci těmto myším do těla sloučeniny, které urychlovaly komunikaci mezi neurony v cílových oblastech mozku. To vedlo k tomu, že na stres citlivé myši začaly preferovat cukrovou vodu častěji než předtím, navíc byla jejich mozková aktivita podobá té u odolnějších myší.

Dále odborníci odhalili spontánní aktivitu ve specifické části amygdaly u odpočívajících myší, která je známkou prožitého minulého traumatu. V budoucnu by mohla být spolehlivějším ukazatelem stresu u myší než jejich chování, jako je například snížená chuť k jídlu.

Rozdílné zpracování informací

Rose Bagotová, neurovědkyně z McGill University v kanadském Montrealu, která se na studii nepodílela, se domnívá, že data jasně dokazují, že existuje rozdíl v tom, jak stresu odolné a naopak na stres citlivé myši zpracovávají informace o odměnách.

Říká k tomu: „Lidé často o adhedonii zjednodušené uvažují jako o neschopnosti prožívat potěšení, tato studie ale ukazuje, že jde spíše o změny ve schopnosti využívat informace o odměně k řízení chování.“.

Potvrzením toho, že i u lidí je adhedonie zřejmě důsledkem změněné komunikace mezi různými částmi mozku, jsou informace o mozkové aktivitě, kterou přinesly terapeutické elektrody implantované do mozků lidí s epilepsií či depresí rezistentní na léčbu.

V této studii studovali vědci spojení mezi amygdalou a hipokampem, do budoucna se chce Kheirbek se svými kolegy zaměřit na prefrontální kůru, která hraje klíčovou roli při regulaci emocí.

Zdroj: Nature

Foto: Pixabay
Zdroje informací: Guardian
Štítky:
Související články
Medicína 18.4.2025
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tento přístup pomohl pomoci významně posunout screening a diagnostiku rakoviny. Test je poháněn umělou inteligencí, která zkoumá rozdíly v molekulách, nacházejících se v […]
Medicína 17.4.2025
Akutní i chronické leukemie patří mezi nádorová onemocnění krve a krvetvorby, pro která v současnosti neexistuje screeningový program zachycující nemoc v široké populaci. Na leukemii však může poukázat běžné vyšetření krevního obrazu – ať již v rámci pravidelných preventivních kontrol u praktického lékaře, nebo v případě příznaků. Důležitým předpokladem je, aby pacient určité symptomy rozpoznal […]
Medicína 15.4.2025
Ročně zemře na vykrvácení až 1,5 milionu lidí po celém světě. Mnoho nemocnic se přitom potýká s nedostatkem krve pro transfuze, a to z důvodu neustálého poklesu dárcovství krve v kombinaci se zvýšenou poptávkou po krevních transfuzích z důvodu zvýšeného stárnutí populace, provádění rozsáhlých chirurgických zákroků či léčby chemoterapií, teroristických útoků i mezinárodních vojenských konfliktů. […]
Medicína 15.4.2025
Většina lidí si nevybaví nic, případně jen velmi málo z doby, kdy jim byly méně než tři roky. Už slavný rakouský psycholog a zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud nazval tento jev infantilní amnézií. Pokud jsou tyto vzpomínky klíčem k rozvoji naší identity v dospělosti, jak je možné, že si je nepamatujeme? Paměť je složitý a komplexní […]
Svět si nedávno prošel pandemií covidu, každoročně se objevují chřipkové epidemie a obavy vzbuzuje i ptačí chřipka. Kontrola šíření virů tak zůstává i nadále globální výzvou. Vědci z University of Pennsylvania se pokusili vyvinout antivirovou žvýkačku bránící přenosu viru chřipky či herpes simplex mezi lidmi. Vyrobená je z luštěniny! Předtím, než vypukla pandemie covidu, používal […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz