Domů     Technika
Jak rychle plyne čas na Měsíci? Odpověď dává Einsteinova teorie relativity

V dubnu 2024 vyzval Bílý dům vědce, s výhledem na plánovanou přítomnost astronautů a posléze i lidských základen na Měsíci v rámci mise NASA Artemis, aby vytvořili standard lunárního času. Skutečnou otázkou však není: „Kolik hodin je na Měsíci?“, ale „Jak rychle tam plyne čas?“.

Čas, který ukazují hodiny, dokáže nastavit každý časoměřič, je to však fyzika, která určuje, jak rychle bude čas plynout. Albert Einstein už na začátku 20. století určil, že dva pozorovatelé se neshodnou na tom, jak dlouhá je hodina, pokud se nepohybují stejnou rychlostí ve stejném směru.

Tato neshoda platí i mezi osobou na zemském povrchu a další na oběžné dráze Země či na Měsíci. Klíčovým výsledkem teorie relativity je, že neexistuje nic takového jako absolutní čas.

Vliv má rotace i gravitace

Hodiny na zemském povrchu budou tikat pomaleji než hodiny na oběžné dráze, a to kvůli účinkům zemské gravitace. Proto musí satelity GPS brát v úvahu relativitu. Určení rozdílu v měření času na Zemi a na Měsíci je ještě složitější, vstupují do něj totiž další vlivy.

Měsíc se pohybuje vzhledem k jakémukoliv místu na zemském povrchu kvůli rotaci Země i svému obíhaní kolem planety, proto se nám jakékoliv lunární hodiny budou z našeho pohledu jevit pomalejší. Kromě toho jsou všechny hodiny na Měsíci ovlivněny gravitací Měsíce a Země, což zase vede k rychlejšímu chodu hodin.

„Takže toto jsou dva konkurenční efekty, přičemž čistým výsledkem jejich působení je posun o 56 mikrosekund (0,000056 sekundy) za den,“ vysvětluje závěry, ke kterým dospěl teoretický fyzik Bijunath Patla z Národního institutu pro standardy a technologie (NIST) v Boulderu v Coloradu.

Čas na Měsíci tak běží rychleji než na Zemi. Správné zvládnutí účinků relativity při výpočtech vyžadovalo výběr vhodného referenčního rámce. Patla a jeho kolega Neil Ashby problém vyřešili tím, že uznali, že systém Země-Měsíc je ve volném pádu – pohybuje se pouze pod vlivem gravitace Slunce – a každý obíhá kolem jejich vzájemného těžiště.

O 56 mikrosekund rychlejší běh času

Ačkoliv by se rozdíl 56 mikrosekund mohl běžnému smrtelníkovi zdát zanedbatelný, pokud jde o navádění měsíčních misí s naprostou přesností, případně o komunikaci Země s Měsíce, je významný. Moderní přesná navigace spoléhá na synchronizaci hodin, která zahrnuje koordinaci pomocí rádiových vln pohybujících se rychlostí světla.

Cheryl Gramlingová, systémová inženýrka z Goddard Space Flight Center NASA vysvětluje: „Světlo urazí 30 centimetrů za 1 nanosekundu (0,001 mikrosekundy). Nezohlednění 56mikrosekundového rozdílu by potenciálně mohlo vést k navigačním chybám o velikosti až 17 kilometrů za den.“.

To není akceptovatelné pro mise Artemis, které budou vyžadovat znalost polohy každého roveru, modulu nebo astronauta s přesností na 10 metrů. Zřejmě bude ještě několik let či desetiletí trvat, než bude Měsíc trvale osídlen dostatečným množstvím lidí a robotů, pro které bude tato úroveň měření času potřebná.

Vědci a inženýři si však již nyní uvědomují, jak je důležité mít zavedený standardní lunární čas, a to dlouho předtím, než to bude skutečně nezbytně nutné. A proto na tom již pilně pracují.

Zdroj: Eos.org

Foto: Pixabay
Zdroje informací: Eos.org, LifeScience
Štítky:
Související články
Technika Vesmír 31.3.2025
Skupina šestadvaceti nejtalentovanějších mladých vesmírných nadšenců z celé České republiky se po intenzivním půlročním výběrovém řízení konečně vydala na svou „vesmírnou” cestu. V neděli 30. března se měsíce příprav na misi Zero-G, která je jednou z aktivit národního programu Česká cesta do vesmíru, proměnily ve skutečný zážitek. Unikátní parabolický let, první svého druhu s českou […]
Historie Technika 27.3.2025
Před sto lety v březnu 1925 šéfpilot společnosti Aero Josef Novák dosáhl výškového rekordu 8 651 metrů na stíhacím letounu Aero A-18. Tento výkon o dva měsíce později ještě překonal, když se stejným strojem a upraveným motorem vystoupal do rekordní výšky 9 140 metrů. Úspěch potvrdil nejen výjimečné vlastnosti první sériově vyráběné československé stíhačky, ale také významnou […]
Automobilka Toyota Motor Europe (TME) vybuduje nový typ provozu pro systematické zpracování vozidel na konci jejich životnosti. Oddělení pod názvem Toyota Circular Factory má v rámci recyklačního procesu uvést maximum materiálu z rozebíraných aut zpět do výroby. První takový provoz bude umístěný v rámci závodu společnosti Toyota Motor Manufacturing UK (TMUK) v Burnastonu, kde se […]
Objevy Technika 20.3.2025
Tento rychlý a obratný robotický hmyz by mohl v budoucnu pomáhat s mechanickým opylováním. Díky novému designu byl robot velikosti hmyzu schopen létat 100krát déle než předchozí verze. Vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) vyvinuli novou generaci robotického hmyzu, který by v budoucnu mohl významně přispět k mechanickému opylování rostlin. Tento drobný robot, vážící méně […]
Technika Vesmír 17.3.2025
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, se už dávno stala nejvzdálenějším člověkem-vyrobeným objektem ve vesmíru. Málokdo ale ví, co s sebou do vesmírných dálav nese… Každého Američana stál zhruba tolik, jako jeden oběd v McDonaldu. Finanční náklady na program […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz