Domů     Historie
Při jeskynním pohřbu před 15 000 lety byli pozůstalí zřejmě v transu
Grotte de Pigeons, zdroj: WikiCommons by Nicolas Perrault III

Ve starověké pohřební jámě v Grotte des Pigeons neboli Jeskyni holubů v severovýchodním Maroku objevili vědci semenné bobule chvojníku (Ephedra). Ty obsahují stimulant efedrin, který mohl pozůstalé uvést do stavu euforie s přítomností halucinací.

Jedná se o důkaz dávného využívání rostlin jako léčiv či k nastolení transu..

Chvojníky jsou bohatě rozvětvené keře připomínající přesličku. První nálezy pylu těchto keřů pocházejí už z období na rozhraní spodní a svrchní křídy, tedy před 127 až 110 miliony let př. n.l., a to z Evropy a Číny.

V oligocénu se rozšířily do Severní a v miocénu do Jižní Ameriky. Tyto rostliny obsahují řadu alkaloidů, z nichž nejznámější je efedrin. Ten má na lidské tělo podobné účinky jako adrenalin, tedy rozšiřuje průdušky, zvyšuje srdeční frekvenci a krevní tlak.

Chvojník obsahuje efedrin

Působí však mnohem více stimulačně na nervový systém, přičemž předávkování může vyvolat třes, úzkostné stavy a nespavost. Vzniká na něm závislost, která se projevuje stresem, neklidem, pocity úzkosti, agrese až deprese či naopak euforií, nespavostí a halucinacemi.

Může dojít až ke křečím a ochrnutí dýchacích cest, případně stavu těžkého vyčerpání. Dnes je předepisován jako lék, nejčastěji v podobě synteticky vyráběného pseudoefedrinu v lécích na kašel, je však nechvalně proslulý zejména v souvislosti s dopingem.

Nález bobulí chvojníku na místě posledního rozloučení z doby před 15 000 lety naznačuje, že rostlinu hojně využívali už lidé z doby kamenné, Iberomaurové, kteří tehdy v oblasti žili. Hlavní autor studie Jacob Morales, archeobotanik ze španělské Universidad de Las Palmas na Gran Canaria, k tomu říká:

„Objev podtrhuje důležitost rostlin v životě našich předchůdců dávno předtím, než vzniklo zemědělství a usedlý způsob života.“ Efedrin usnadňuje dýchání a zužuje cévy, a může tak snížit některé typy krvácení.

Jako stimulant však může na druhou stranu zvyšovat krevní tlak i srdeční frekvenci a vést až k záchvatům.

Pohřební hostina v jeskyni

V jeskyni byly kromě lidských ostatků a bobulí chvojníku objeveny také pozůstatky poražených ovcí a ptáků známých jako dropové velcí (Otis tarda), jednalo se zřejmě o obětiny na pohřební hostinu. Morales k tomu říká:

„Je možné, že bobule chvojníku byly konzumovány spolu s dalšími pochutinami během rituální hostiny, které se skupina pozůstalých zúčastnila, aby byly následně pohřbeny v jámě spolu se zesnulým.“.

Chvojník a jeho semenné bobule, zdroj: WikiCommons by Stan Shebs & Bogomolov

„Ephedra může působit jako silný stimulant a má také léčivé vlastnosti,“ říká archeoložka Karen Hardyová z University of Glasgow ve Spojeném království, která se na studii nepodílela. „Je však také potenciálně nebezpečná, její požití však naznačuje hluboké chápání jejích účinků,“ dodává.

Podle Moralese bylo v té době možné získat jakékoliv znalosti o fyziologických účincích rostliny pouze její konzumací. „Semenné bobule chvojníku sloužily jako ‚léčivá potravina‘ ceněná pro své terapeutické i nutriční výhody,“ domnívá se.

K navození transu i léčení

Není jasné, z jakých důvodů prehistoričtí lidé v Maroku konzumovali tuto rostlinu, podle ale Hardyové nesmí být opomenut kontext jejího užití během pohřbu. „Není pochyb o tom, že my lidé jsme se velmi brzy naučili, jak používat rostliny podle jejich vlastností, hledat jejich výhody a pomoc při ovládání přírody,“ myslí si Anna Maria Mercuriová, odbornice na používání pravěkých rostlin z italské univerzity v Modeně a Reggio Emilia, která se výzkumu neúčastnila.

Pokud dobře znali účinky chvojníku, mohli ho využívat i při jiných příležitostech, například při operacích. Podle Moralese byli Iberomaurové zběhlí v extrakci zubů či provádění trepanací (vrtání otvorů do lebky).

„Vzhledem k tomu, že efedrin obsažený v bobulích chvojníku zužuje cévy, mohl být použit k minimalizaci ztráty krve během těchto operací,“ říká. „Jeho antibakteriální a protiplísňové účinky by zase podpořily hojení snížením rizika infekce.“.

Foto: Wiki Commons
Zdroje informací: Nature, Scientific Reports, National Geographic
Štítky:
Související články
Historie Technika 27.3.2025
Před sto lety v březnu 1925 šéfpilot společnosti Aero Josef Novák dosáhl výškového rekordu 8 651 metrů na stíhacím letounu Aero A-18. Tento výkon o dva měsíce později ještě překonal, když se stejným strojem a upraveným motorem vystoupal do rekordní výšky 9 140 metrů. Úspěch potvrdil nejen výjimečné vlastnosti první sériově vyráběné československé stíhačky, ale také významnou […]
Historie 12.3.2025
Pražské Národní muzeum hostí jednu z nejvýznamnějších výstav letošního roku. Pod názvem Čingischán a jeho svět se návštěvníci mohou ponořit do fascinující historie mongolského impéria a jeho vládce. Tato unikátní expozice, připravená ve spolupráci s mongolským Národním muzeem Čingischán a Archeologickým ústavem Mongolské akademie věd, představuje více než 260 vzácných exponátů z období Velké Mongolské […]
Historie 25.2.2025
Řeč umožnila rozvoj lidské společnosti, díky ní si byli jednotlivci schopni sdělit důležité informace, a plánovat, přispěla i k rozvoji kreativity a lepšímu porozumění záměrům jiných. Vědci z Rockefellerovy univerzity nyní zkoumali, co vedlo k jejímu rozvoji právě u lidí a nikoliv u jiného zvířecího druhu. Na „vině“ byla pravděpodobně mutace, drobná změna v DNA… […]
Historie 25.2.2025
Vědci měli dlouho za dané, že fosilizací dojde ke zničení všech organických složek ve vzorku a tudíž jakýkoliv jejich nález svědčí jen a pouze o kontaminaci vzorku. Nyní se však ukazuje, že se zřejmě mýlili. Ve zkamenělé kosti Edmontosaura byly totiž objeveny zbytky kolagenu. Edmontosaurus je rod velkého kachnozubého dinosaura, jednoho z nejmladších známých neptačích […]
Historie 21.2.2025
Objev hrobky faraona Tutanchamona v roce 1922 byl převratnou událostí, zejména proto, že nebyla znesvěcena a spolu se sarkofágem s ostatky se v ní nacházela i spousta cenných předmětů, které archeologům pomohly nahlédnout do života tohoto mladého faraona. Na další objev královské hrobky si museli počkat sto let! Západně od Údolí králů, pohřebiště faraonů nedaleko […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz