Domů     Příroda
Kterak pytlonoši našli cesty k oživení přírody po ničivé erupci Mount St. Helens
Martin Janda 17.11.2024

V roce 1980 sopka Mount St. Helens explodovala s takovou silou, že zničila přes 350 kilometrů čtverečních lesa a zanechala krajinu zahalenou tlustou vrstvou popela. Výbuch proměnil severní svahy sopky v pustinu, kde by si i skalní optimista pomyslel: „Tady už nikdy nic neporoste.“.

Ale vědci měli jiný plán: přizvali k záchraně přírody malého hrdinu. A tak začal fascinující příběh pytlonošů, hlodavců, kteří dokázali přetvořit nehostinnou krajinu nacházející se v Kaskádovém pohoří ve státě Washington.

Pytlonoši, drobní hlodavci s pověstí „ekosystémových inženýrů“, byli vrtulníkem převezeni z jižní strany sopky na severní, do oblasti zvané Pumic Plain. Tam měli v oplocených pozemcích ukázat, co umí. Jenže jejich nadšení z přesunu bylo, mírně řečeno, nulové.

„Vypadli dost naštvaně, když jsme je převezli do pustých holin a asi se jim těžko divit,“ poznamenala bioložka a autorka stuidie Mia Maltz.

Pytlonoši na místě strávili sotva 24 hodin, než byli znovu odvezeni zpět. Během této krátké doby však udělali něco mimořádného, avšak pro ně běžného: začali hrabat. A právě díky jejich aktivitě se pod neúrodnou pustinou začaly dít zázraky.

Po šesti letech se vědci vrátili na místo a nemohli uvěřit vlastním očím. Zatímco okolní půda zůstávala pustá, oplocené pozemky ožily. Na jejich ploše se objevilo na 40 000 rostlin. Pytlonoši se nakonec ukázali jako zásadní aktéři této kouzelné proměny.

Svým hrabáním nejenže míchali půdní vrstvy a přiváděli úrodnou zeminu na povrch, ale také s sebou přinesli „balíček“ života, ať to byly spory hub, semena rostlin a dokonce i drobné zbytky půdy z jejich domovského lesa. Tyto mini-ekosystémy se staly základem nového života.

„Pytlonoši s sebou přinesli houby, které pomáhají rostlinám přežít i v extrémních podmínkách,“ vysvětluje Maltz. Mykorhizní houby spolupracují s kořeny rostlin, poskytují jim živiny a chrání je před stresem.

Na oplátku získávají cukry, které rostliny vyrábějí fotosyntézou. Tento nepatrný mikroskopický tým se ukázal být stejně důležitý jako samotní hlodavci.

I když se pytlonoši zdají být zanedbatelně malí, váží sotva pár dekagramů, jejich vliv na krajinu je obrovský. „Kdo by si pomyslel, že jednodenní návštěva těchto hlodavců může mít efekt i po 40 letech?“ podivuje se mikrobiolog Michael Allen z Kalifornské univerzity v Riverside.

Podle Maltz lze jejich práci snadno napodobit. Stačí narušit povrch půdy jednoduchým nástrojem, jako je motyka, a přidat spory a půdu z nedotčených ekosystémů. „Pytlonoši nám ukazují, že i malé zásahy mohou mít obrovské dopady,“ dodává vědkyně.

Výzkum také odhalil rozdíly v tom, jak se různé části zasažené výbuchem zotavily. Staré lesy, které byly ponechávány bez zásahu, se regenerovaly mnohem rychleji než oblasti, kde před erupcí probíhalo masivní kácení.

Mykorhizní houby zde hrály zásadní roli, protože dodávaly živiny stromům, které při výbuchu přišly o jehličí. „Na některých místech se stromy začaly obnovovat téměř okamžitě,“ říká mikrobioložka Emma Aronson.

Foto: Wikimedia.org
Zdroje informací: New Scientist, University of Connecticut, npr.org
Související články
Příroda 18.4.2025
Rostlina známá jako irský mech, jinak také puchratka kadeřavá, nyní zažívá své chvíle slávy. Je novou superpotravinou se zázračnými účinky, kterou doporučuje řada celebrit a tiktokerů. Je ale humbuk kolem této červené mořské řasy skutečně oprávněný? Puchratka kadeřavá (Chondrus crispus) je poměrně drobná mořská řasa, která dorůstá jen asi 20 cm. Vyrůstá ze základny uchycené […]
Příroda 17.4.2025
Každý den každý z nás vdechuje kyslík, který z velké části pochází z moří a oceánů. Ano, hlavním producentem tohoto plynu není deštný prales, ale drobné mikroskopické řasy a fytoplankton. A ten je teď v extrémním nebezpečí… Nová vědecká studie přichází s alarmujícím zjištěním: mikroplasty narušují schopnost těchto organismů fotosyntetizovat, což může mít dalekosáhlé důsledky […]
Desetitisíce sklenic uspořádaných v obřích lednicích. Konstantní teplota -18 °C. A uchované odrůdy pšenice až z roku 1917. Česká genová banka, jejíž provoz zajišťuje odborný tým CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu), uchovává rostlinné dědictví české země pro výživovou bezpečnost i biodiverzitu a velikostí patří mezi 10 největších v Evropě.   Podle Organizace pro výživu a […]
A nejen po zdi… Gekoni se klidně procházejí po stropě nebo se přichytí na skle terária hlavou dolů, jako by na ně nepůsobila gravitace. Jejich superschopnosti se snaží napodobit technici při konstrukci robotů a dalších vynálezů.   Gekoni umí nejen přilnout ke svislým povrchům včetně zcela hladkých, jako jsou dlaždice a sklo, ale také se […]
Příroda 13.4.2025
Zažité představy o jednom z nejznámějších dinosaurů, Tyrannosaurovi rexovi, se znovu otřásají. Byl to opravdu děsivý a chytrý predátor, jak tvrdila některá nedávná zjištění, nebo jen veliké, svalnaté monstrum s omezeným intelektem? Nová studie se kloní k původní teorii, že T. rex nebyl tak chytrý, jak některé práce dříve naznačovaly. Poněkud kontroverzní studie z roku […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz