Domů     Medicína
Chemikálie v plastech a potravinách způsobují dřívější nástup dívčí puberty
Martin Janda 16.11.2024

Puberta startuje u dívek kolem 10 až 12 let, ale stále častěji se objevují případy, kdy k tomuto procesu dochází mnohem dříve. Nové studie naznačují, že jedním z faktorů, které mohou hrát roli při předčasném nástupu puberty, jsou chemikálie přítomné v prostředí, s nimiž děti přicházejí do styku od útlého věku..

Chemikálie, které jsou spojovány s dřívějším nástupem puberty, patří do kategorie tzv. endokrinních disruptorů. Tyto látky mají schopnost napodobovat nebo blokovat normální činnost hormonů v těle. Mezi nejběžnější endokrinní disruptory patří ftaláty, bisfenol A (BPA) a některé pesticidy.

Tyto látky jsou běžně přítomné v plastech, kosmetických přípravcích, čisticích prostředcích a dokonce i v potravinách.

Endokrinní disruptory mohou ovlivnit hormonální rovnováhu tím, že zasahují do normální produkce estrogenu, tedy hlavního ženského hormonu. Tento hormon hraje klíčovou roli při nástupu puberty, a pokud je jeho hladina narušena, může dojít k předčasné aktivaci procesů, které vedou k rozvoji prsou, ochlupení a dalším známkám puberty.

Studie provedené na několika vědeckých pracovištích ukazují, že expozice těmto chemikáliím v raném věku může způsobit posunutí začátku puberty o několik let. Například výzkum publikovaný v odborném časopise Environmental Health Perspectives zjistil, že dívky, které byly vystaveny vysokým hladinám ftalátů v prostředí, začaly vykazovat známky puberty až o dva roky dříve než jejich vrstevnice, které takovému vlivu vystaveny nebyly.

Podobné výsledky byly zaznamenány i v souvislosti s bisfenolem A (BPA), který se často nachází v plastech a potravinářských obalech. Není bez zajímavosti, že u chlapců tyto látky nástup puberty naopak zpožďují.

Více zajímavých článků z oblasti zdraví a medicíny najdete v nové Panoramě 21, která je právě v prodeji

Předčasný nástup puberty není jen kosmetickým problémem, ale může mít vážné zdravotní důsledky. Dívky, u kterých se puberty začnou rozvíjet příliš brzy, mají vyšší riziko vzniku některých zdravotních problémů v dospělosti.

Mezi tyto problémy patří zvýšené riziko rakoviny prsu, hormonální nerovnováha, obezita a psychické problémy, jako je úzkost a deprese. Dívky s předčasnou pubertou se mohou také cítit izolované od svých vrstevníků, což může vést k nízkému sebevědomí a problémům v sociálním vývoji.

Včasná puberta také zvyšuje riziko vzniku metabolických poruch, jako je inzulínová rezistence a diabetes typu 2. Hormonální změny spojené s pubertou mohou ovlivnit tělesnou hmotnost a schopnost těla regulovat hladinu cukru v krvi, což zvyšuje riziko rozvoje těchto onemocnění později v životě.

Výzkum v této oblasti upozorňuje na nutnost omezit expozici dětí potenciálně škodlivým chemikáliím. Rodiče by měli pečlivě vybírat produkty, které jejich děti používají, a pokud možno se vyhýbat plastovým obalům obsahujícím bisfenol A a dalším chemikáliím.

Doporučuje se také snižovat množství kosmetiky a produktů pro osobní péči, které obsahují ftaláty, zejména u malých dětí.

Odborníci na veřejné zdraví volají po větší regulaci chemických látek v produktech, které jsou běžně dostupné na trhu. Zároveň zdůrazňují důležitost vzdělávání veřejnosti o nebezpečích, která endokrinní disruptory představují pro děti.

Důležité je také další výzkum, který by pomohl lépe pochopit dlouhodobé účinky těchto chemikálií na lidské zdraví.

Foto: AI, RF-Hobby
Zdroje informací: Environmental Health Perspectives
Související články
Parazitologové z Biologického centra Akademie věd ČR potvrdili první autochtonní (tj. domácí, neimportovaný) případ difylobotriózy v České republice. Toto lidské onemocnění způsobuje tasemnice škulovec široký. K nákaze došlo po konzumaci syrových jiker štiky (kaviáru) pocházející z  nádrže Lipno v jižních Čechách. Tento případ naznačuje přítomnost zavlečeného parazita v nádrži, která by tak mohla představovat nové ohnisko […]
Anhedonie je snížená schopnost až neschopnost prožívat příjemné pocity. Zpravidla je spojována s depresí, vyskytnout se však může i u lidí trpících schizofrenií či Parkinsonovou chorobou. Občas ji ale zažívá většina z nás, když už je stresu, který musíme snášet, zkrátka příliš. Vědci nyní zjistili, co za tím vězí…. Schopnost radovat se či mít z […]
Medicína 3.12.2024
Náplně do elektronických cigaret dříve obsahovaly acetát vitaminu E. Jeho škodlivost popsali vědci ze Spojených států amerických už v roce 2019. Českým vědcům z Akademie věd ČR se nyní podařilo zjistit, jak přesně tato látka negativně ovlivňuje lidské plíce na molekulární úrovni. Na následky kouření elektronických cigaret zemřely jen ve Spojených státech amerických desítky lidí, […]
Medicína 29.11.2024
K detekci a potenciální inhibici virových infekcí dosud vědcům chyběl účinný nástroj. To však nyní zřejmě změní tak zvaný DNA NanoGripper, nanorobotická ruka, která je schopna účinné zachycovat objekty v nanometrovém měřítku. Úspěšně testována byla na viru SARS-CoV-2, který vyvolává covid-19. Umí ho rozpoznat a do budoucna ho snad bude schopná i zastavit dříve, než […]
Medicína 26.11.2024
Mezinárodní vědecký tým přeprogramoval buňky nádoru v buňky imunitního systému, které mají za úkol aktivovat bílé krvinky k tomu, aby ničily zhoubné nádorové buňky melanomu. Úspěch zaznamenali vědci u myší, ale věří, že v nepříliš vzdálené budoucnosti to bude možné i u lidí. Na to, že lze buňky vrátit v čase do stavu, v jakém […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz